Praca operatora żurawia wieżowego dotyczy obsługi tzw. urządzenia dźwignicowego, czyli po prostu dźwigu. Sprzęt tego typu wykorzystywany jest przede wszystkim na budowie, choć spełnia także ważną rolę w zakładach przemysłowych, miejscach składowania drewna czy na kolei. Co ciekawe, taka maszyna może podnosić ładunki na wysokość nawet 100 m. W związku z tym operator żurawia musi być osobą odpowiednio przeszkoloną zarówno w kwestii używania sprzętu, jak i przepisów BHP.

czym zajmuje się operator żurawia wieżowego?

Zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności, stanowisko operatora żurawia wieżowego oznaczone jest kodem 834317. Według tego spisu osoba wykonująca tę profesję odpowiedzialna jest za kompleksową obsługę i sterowanie dźwigiem, w tym przede wszystkim przemieszczanie przy jego pomocy ładunków, które związane jest z pracami montażowymi, transportowymi oraz przeładunkowymi.

Do obowiązków operatora żurawia zalicza się także m.in. organizowanie miejsca pracy w zgodzie z odgórnymi instrukcjami i przepisami BHP, monitorowanie stanu maszyny i zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości, kontrolowanie mechanizmów związanych z urządzeniami zabezpieczającymi czy dobieranie odpowiednich technologii i środków do wykonania konkretnych obowiązków.

jakie są wymagania do pracy operator żurawia wieżowego?

W przypadku zawodu, jakim jest operator żurawia, kurs nadający odpowiednie uprawnienia jest najważniejszym wymogiem decydującym o przyjęciu do pracy. Na rynku dostępne są różne szkolenia zawodowe, a każde z nich przygotowuje do obsługi maszyn konkretnego typu. Operator żurawia wieżowego powinien odbyć kurs IŻ, który zakończony jest egzaminem kwalifikacyjnym i wydaniem zaświadczenia przez Urząd Dozoru Technicznego.

Praca operatora żurawia wymaga też odpowiednich kompetencji miękkich. Istotna jest przede wszystkim odpowiedzialność, umiejętność pracy zespołowej oraz bardzo dobra koncentracja. Podejmując zatrudnienie w tym zawodzie, trzeba również odznaczać się nienagannym stanem zdrowia. Przeciwwskazaniami do jego wykonywania są m.in. lęk wysokości, zaburzenia równowagi, wzroku i słuchu, a także różnego typu choroby, w tym schorzenia układu pokarmowego i oddechowego, problemy z krążeniem oraz alergie.

operator żurawia i praca za granicą – jak ją znaleźć?

Jeśli chodzi o zawód, jakim jest operator żurawia, praca w tej profesji dostępna jest również za granicą. Polscy pracownicy bez większych problemów mogą więc wyjechać do innego kraju i tam znaleźć dobrze płatne zajęcie. W tym celu warto skorzystać z usług agencji pracy. Dzięki niej można zyskać nie tylko dostęp do wielu atrakcyjnych ofert, ale także pomoc w załatwieniu wszelkich formalności związanych z wyjazdem za granicę. Dodatkowo agencja pracy gwarantuje legalność zatrudnienia, co bez wątpienia daje duże poczucie bezpieczeństwa.

ile zarabia operator żurawia wieżowego?

Zarobki operatora żurawia uzależnione są m.in. od doświadczenia zawodowego pracownika. Wpływ na wysokość pensji ma również profil, wielkość i lokalizacja przedsiębiorstwa. Co do zasady, firmy w dużych miastach oferują lepsze wynagrodzenia.

W przypadku operatora żurawia wieżowego praca bez doświadczenia jest najczęściej słabiej opłacana. Wraz z kolejnymi latami stażu pracy i zdobywaniem nowych umiejętności, pensja oczywiście rośnie. Statystycznie, osoba zajmująca takie stanowisko może zarobić między 2500 a 5000 zł brutto.  Zarobki operatora żurawia za granicą mogą być jednak kilka razy wyższe.