czym zajmuje się pakowacz?
Pakowacz wykonuje prostą pracę, która nie wymaga odznaczania się żadnymi formalnymi kwalifikacjami. Z tego względu może nim zostać praktycznie każdy, o ile wyróżnia się dobrym zdrowiem i sprawnością fizyczną. Z tego względu stanowisko pakowacza jest polecane osobom początkującym, które dopiero wkraczają na rynek pracy, a także wszystkim tym, którzy chcą dorobić sobie do domowego budżetu lub potrzebują szybko znaleźć zatrudnienie. Warto więc wiedzieć, jak zdobyć stanowisko pakowacza oraz jaka jest specyfika tego zawodu i na co trzeba być nastawionym podczas jego wykonywania.
kim jest pakowacz?
Pakowacz jest pracownikiem fizycznym. Jego praca nie ma jednak zazwyczaj bardzo obciążającego charakteru (określana bywa jako praca lekka lub średnio ciężka). Zgodnie z nazwą stanowiska polega ona na pakowaniu konkretnych towarów lub półproduktów wytwarzanych albo przechowywanych w danej firmie do określonego typu opakowań, takich jak m.in. kartony, wypraski, skrzynki czy paczki. Proces ten ma na celu odpowiednie zabezpieczenie produktów w taki sposób, aby nie uległy uszkodzeniu podczas ich transportowania do odbiorców.
Warto przy tym pamiętać, że praca jako pakowacz może być wykonywana na różne sposoby. Często ma charakter ręczny i wymaga stosowania jedynie podstawowych narzędzi. Wiele przedsiębiorstw stawia jednak na automatyzację procesów – wówczas do wykonywania swoich codziennych obowiązków pakowacz wykorzystuje specjalne maszyny.
Trzeba również wiedzieć, że profesja ta może skupiać się również na zadaniach wykraczających poza samo pakowanie. Jej ciekawą odmianą jest zawód, który można spotkać w ofertach zatrudnienia pod nazwą składacz pakowacz. Taka osoba odpowiada wówczas również za składanie prostych towarów czy urządzeń. Inne spotykane rozwiązania to monter pakowacz (zajmuje się także procesem montowania produktów) lub magazynier pakowacz (odpowiada też za inne prace magazynowe).
Ponadto pakowacz jest również czasem zobowiązany do kontrolowania jakości pakowanych produktów lub półproduktów. Taka sytuacja ma jednak miejsce głównie wtedy, gdy przedsiębiorstwa wytwarzają mało skomplikowane wyroby, które łatwo jest poddać weryfikacji.
-
z jakich narzędzi może korzystać pakowacz?
Osoba zatrudniona na stanowisku pakowacza najczęściej korzysta głównie z podstawowych narzędzi niezbędnych do wypełniania codziennych obowiązków. Są nimi np. szufelki, paletki, zaklejarki do kartonów wyposażone w taśmę samoprzylepną, etykieciarki, owijarki, napinarki, paskowacze, automaty pakujące itp. Przydatnym urządzeniem jest też skaner magazynowy, który pozwala na szybką identyfikację towarów. Oprócz tego pakowacze często obsługują taśmę przenośnikową. To, z jakiego sprzętu korzysta dany pracownik, zależy oczywiście od potrzeb danego przedsiębiorstwa i tego, jakie wyposażenie zapewnia firma.
-
za jakie obowiązki zawodowe jest odpowiedzialny pakowacz?
Zakres obowiązków pakowacza uwarunkowany jest tym, czego wymaga od niego konkretna firma. Istotne jest więc to, czy pracownik odpowiada za samo pakowanie, czy zajmuje się też innymi sprawami, jak np. robi to składacz pakowacz. Zadania zawodowe mogą więc nieco się od siebie różnić. Co do zasady, jeśli skupiają się wyłącznie na kwestiach pakowania towarów, zalicza się do nich najczęściej:
- rozkładanie produktów na magazynie,
- kompletacja zamówień odbiorców towarów na podstawie odpowiedniej specyfikacji,
- dokładne pakowanie produktów, które zapewni im bezpieczny transport,
- etykietowanie towarów,
- przygotowywanie towarów do wysłania,
- obsługę narzędzi i urządzeń ułatwiających pakowanie, które stosuje się w danej firmie,
- dbałość o podstawową kontrolę jakości wyrobów,
- odpowiedzialność za niewielkie prace porządkowe,
- współpracę z innymi pracownikami.
Jak widać, pakowacz może odpowiadać za wiele zadań. Nie są one jednak zbyt skomplikowane, a do ich wykonywania nie trzeba odznaczać się specjalistyczną wiedzą i umiejętnościami.
Sprawdź aktualne oferty pracy w kategorii Pakowacz
jak wygląda praca na stanowisku pakowacza?
Pakowacz najczęściej wypełnia swoje obowiązki zawodowe w takich miejscach, jak hale produkcyjne lub magazynowe. Pracuje więc stacjonarnie w zamkniętych pomieszczeniach, które powinny być odpowiednio przystosowane zgodnie z zasadami wynikającymi z BHP. Zawód ten może być wykonywany indywidualnie lub zespołowo. W tym drugim przypadku najczęściej współpracuje ze sobą grupa kilkunastu pakowaczy. Bez względu jednak na charakter stanowiska, zawsze wymaga ono kontaktowania się z innymi pracownikami zatrudnionymi na produkcji lub na magazynie.
Należy przy tym zaznaczyć, że stanowisko pakowacza to posada niższego szczebla. Oznacza to, że ma on nad sobą przełożonych. Mogą nimi być brygadziści lub kierownicy. Warto podkreślić, że praca pakowacza podlega wyjątkowej kontroli w przypadku pakowania artykułów spożywczych i farmaceutycznych. Wówczas wyjątkowo ważne jest bowiem, aby zachować standardy związane z higieną oraz jakością.
Trzeba także pamiętać, że podczas codziennej pracy pakowacz może być zobowiązany do pakowania towarów zgodnie z konkretnymi wytycznymi. Ważna jest wówczas umiejętność czytania i rozumienia instrukcji. Czasami jednak kwestia ta pozostawiona jest mu samemu i zależy od jego inicjatywy. W takiej sytuacji pakowacz musi umieć wybierać odpowiednie i optymalne w danym przypadku rozwiązanie.
-
na jakie warunki zatrudnienia może liczyć pracownik produkcji pakowacz?
Stanowisko pakowacza wiąże się najczęściej z wykonywaniem obowiązków służbowych w nie do końca standardowych godzinach. Typowa w tym zawodzie jest praca w systemie zmianowym – na 2 lub 3 zmiany. Zmiana trwa zazwyczaj 8 godzin. Czasami stosowana jest także tzw. czterobrygadówka. Dotyczy to firm, które funkcjonują non-stop, a więc 24 godziny na dobę, również w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy.
Pakowacz musi być więc osobą dyspozycyjną, która jest gotowa na wypełnianie obowiązków zawodowych zarówno w dzień, jak i w nocy. W przypadku pracy w godzinach nocnych, o ile taki pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę, może oczywiście liczyć na standardowy w tym przypadku dodatek do wynagrodzenia w wysokości minimum 20% stawki minimalnej za każdą przepracowaną godzinę. Analogicznie podwładni otrzymują też rekompensatę za pracę w niedzielę lub święta (w postaci dnia wolnego lub dodatku w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę).
Myśląc o podjęciu pracy jako pakowacz, warto więc znaleźć firmę, która proponuje podpisanie umowy o pracę, która zapewnia wszelkie dodatki, udogodnienia i przywileje pracownicze, dając tym samym poczucie większej stabilizacji. Na szczęście wiele przedsiębiorstw oferuje właśnie tę formę zatrudnienia. Często ma ona przy tym charakter tymczasowy. Wówczas umowa o pracę podpisywana jest na czas określony.
Niektóre firmy podejmują też współpracę z pakowaczami na mocy umów cywilnoprawnych, najczęściej umowy zlecenia. Takie rozwiązanie może mieć swoje korzyści zwłaszcza dla młodych osób, którym zależy na większej elastyczności.
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o pracy na umowę zlecenie? Zasady
-
bezpieczeństwo w pracy pakowacza
Praca na stanowisku pakowacza jest co do zasady bezpieczna. Jako że wykonuje się ją na hali produkcyjnej lub magazynowej, pracodawca jest zobowiązany do odpowiedniego przystosowania tych pomieszczeń tak, aby nie stwarzały żadnych zagrożeń, a panujące w nich warunki były zgodne z zasadami ergonomii. Istotnymi kwestiami są m.in. zadbanie o stosowne oświetlenie, temperaturę czy minimalizację hałasu.
Ważne jest także podejście samych pracowników. Każdy pakowacz powinien więc bezwzględnie przestrzegać regulacji wypływających z przepisów przeciwpożarowych oraz BHP. Dzięki temu można zadbać zarówno o siebie, jak i swoich współpracowników.
W niektórych przypadkach pakowacz musi być też wyposażony w odpowiednie ubranie robocze. Może ono obejmować, np. fartuch, rękawiczki itp. Dotyczy to zwłaszcza firm wytwarzających wyroby spożywcze lub farmaceutyczne. Wówczas konieczne mogą być też dodatkowe zabezpieczenia, które pozwalają na spełnienie obowiązujących standardów higieny. Specjalny strój roboczy powinien zostać zapewniony przez pracodawcę.
-
w jakich przedsiębiorstwach najczęściej pracuje pakowacz?
Jak już wiadomo, pakowacz znajdzie zajęcie zarobkowe w przedsiębiorstwach o charakterze produkcyjnym lub magazynowym. Mogą one zajmować się wytwarzaniem lub przechowywaniem towarów z rozmaitych gałęzi gospodarki. Zatrudnienie czeka więc w firmach zajmujących się m.in. wyrobami przemysłowymi, spożywczymi w tym cukierniczymi, farmaceutycznymi, elektronicznymi, tekstylnymi, elektronicznymi, zabawkowymi, motoryzacyjnymi, mechanicznymi i wieloma innymi. Ciekawym rozwiązaniem jest także praca jako pakowacz w sklepie internetowym. Taka firma również może działać w rozmaitych branżach.
Możliwości podjęcia pracy w zawodzie są więc szerokie. Istnieje szansa zarówno na zatrudnienie się w małych firmach, jak i dużych przedsiębiorstwach zlokalizowanych w różnych częściach kraju. Praca czeka też na pakowaczy poza Polską, przede wszystkim w państwach Unii Europejskiej.
-
czy pakowacz może awansować?
Pracownik produkcji pakowacz to stanowisko niższego szczebla. Aby je objąć, nie trzeba odbywać żadnego stażu ani praktyk. Na początku można otrzymać posadę młodszego pakowacza, a dopiero później samodzielnego pracownika. Nie wszystkie firmy stosują jednak tego typu hierarchię stanowisk w przypadku tego zawodu. Najczęściej dostępna jest jedna posada, która w ofertach zatrudnienia jest określana po prostu mianem pakowacza.
Profesja ta, ze względu na swój mały poziom skomplikowania, najczęściej jest traktowana jedynie jako zajęcie tymczasowe. Nie oznacza to jednak, że nie pozwala ona na awans. Zwłaszcza w większych przedsiębiorstwach pracownicy mogą liczyć na rozwój zawodowy.
Typowym rozwiązaniem jest poszerzenie swoich kompetencji, które pozwala na objęcie stanowiska montera pakowacza lub magazyniera pakowacza. Możliwy jest także rozwój chociażby w kierunku zawodu operatora maszyn. Oczywiście wymaga to zdobycia konkretnych umiejętności i uprawnień, dlatego kwestia ewentualnego awansu jest uwarunkowana chęciami, staraniami i zaangażowaniem samego pakowacza.
Z czasem możliwe jest też dalsze pięcie się po szczeblach kariery w pracy na produkcji lub na magazynie. Wykonywanie tego zawodu może więc być dobrym rozpoczęciem kariery w jednej z tych branż. Pakowacz ma bowiem szansę objąć w przyszłości stanowisko kontrolera jakości, a nawet brygadzisty albo kierownika.
Dowiedz się, jak zdobyć awans zawodowy
jakie zarobki przynosi stanowisko pakowacza?
Stanowisko pakowacza jest mało skomplikowane, dlatego nie przynosi bardzo wysokich zarobków. Wciąż mogą być one jednak satysfakcjonujące zwłaszcza dla początkujących osób lub tych, którym zależy na szybkim przypływie jakiejś gotówki.
Wysokość wynagrodzeń w pracy jako pakowacz zależy przede wszystkim od wielkości i profilu działalności danego przedsiębiorstwa. Istotne jest też to, gdzie znajduje się dana firma. Co do zasady, duże podmioty zlokalizowane w większych miastach oferują lepsze warunki płacy.
Dostępne dane pokazują, że rynkowa mediana pensji pakowaczy wynosi 4470 zł brutto miesięcznie. Są jednak osoby, które zarabiają więcej. Najlepiej opłacani przedstawiciele tego zawodu mogą liczyć na zarobki rzędu 5300 zł brutto miesięcznie i więcej.
*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl, styczeń 2024.
Popularne dodatki do pensji pakowacza oferowane przez firmy
Przedsiębiorstwa produkcyjne i magazynowe dobrze zdają sobie sprawę z realiów rynku pracy, dlatego poza pensją oferują pakowaczom różnego typu dodatki. Mają one za zadanie motywować pracowników do odpowiedniego angażowania się w codzienne zadania zawodowe. Niektóre firmy oferują np. atrakcyjny system premiowy, w którym poza stałym wynagrodzeniem można zdobyć atrakcyjne dodatki finansowe uzależnione od własnych starań i wyników w pracy.
Ponadto wiele przedsiębiorstw zapewnia pakowaczom różnego typu benefity pozapłacowe. Wśród typowych rozwiązań warto wymienić m.in. dofinansowanie prywatnej opieki zdrowotnej, dodatkowe ubezpieczenie, darmowe dojazdy do pracy, możliwość zakupu posiłków w firmowej stołówce w korzystnej cenie, a także zniżki i rabaty na produkty firmy. Czasami oferowane są także szkolenia, które pozwalają na efektywniejszą i bezpieczniejszą pracę, a także zdobywanie kompetencji umożliwiających rozwój zawodowy. Zakres benefitów pozapłacowych zależy oczywiście od konkretnej firmy. Najczęściej w większych przedsiębiorstwach można liczyć na szersze pakiety bonusów.
Zobacz: Jak przygotować wniosek o podwyżkę? Sprawdzone porady
jak zostać pakowaczem?
Stanowisko pakowacza mogą objąć zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W firmach zajmujących się produkcją lub przechowywaniem towarów związanych z przemysłem mechanicznym czy motoryzacyjnym zazwyczaj dominują panowie, jednak nie powinno to zniechęcać pań do podjęcia takiej pracy. Generalnie stanowią one bowiem spory odsetek osób zatrudnionych na takim stanowisku. Warto również wiedzieć, że praca w tym zawodzie zazwyczaj nie ma ograniczeń wiekowych. Liczy się stan zdrowia i zaangażowanie pracownika.
Zatrudnienie się jako pakowacz stanowi zatem zarówno ciekawy sposób na rozpoczęcie kariery w branży magazynowej czy produkcyjnej, jak i po prostu na tymczasowe dorobienie. Warto przy tym wiedzieć, że dość łatwo i szybko można znaleźć pracę na takim stanowisku. Nie wymaga ono bowiem zazwyczaj żadnych konkretnych kwalifikacji i kompetencji ani nawet wykształcenia. Posadę pakowacza mają szansę objąć nawet osoby, które ukończyły wyłącznie szkołę podstawową.
Warto wiedzieć: Czy aplikować na stanowisko, jeśli brakuje mi doświadczenia zawodowego?
Choć firmy zazwyczaj nie mają sprecyzowanych oczekiwań odnośnie kwalifikacji i kompetencji kandydatów na stanowisko pakowacza, niektóre z nich wymagają posiadania orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych, potocznie nazywanego książeczką sanepidowską. Dotyczy to zatrudnienia w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją artykułów spożywczych oraz środków farmaceutycznych.
-
cechy i predyspozycje przydatne w zawodzie pakowacza
Mimo że do wykonywania zawodu pakowacza nie trzeba mieć żadnych szczególnych kompetencji, istnieją pewne cechy i predyspozycje, którymi powinni odznaczać się tego typu pracownicy. Przede wszystkim muszą być osobami wyróżniającymi się ogólnym dobrym stanem zdrowia, niezłą kondycją oraz sprawnym wzrokiem (z zawodu mogą wykluczać poważne zaburzenia wzroku). Jako że profesja ta często wymaga wykonywania obowiązków w pozycji stojącej, a także przenoszenia zapakowanych produktów, nie powinno się mieć też większych problemów z układem kostno-stawowym.
Dobrze również, aby pakowacz miał dobry zmysł dotyku, zwłaszcza jeśli zajmuje się pakowaniem delikatnych i łatwych do zniszczenia wyrobów. Oczywiście powinien też wyróżniać się zdolnościami manualnymi, które ułatwią mu wykonywanie codziennych obowiązków. Oprócz tego na tym stanowisku istotna jest poprawna koordynacja wzrokowo-ruchowa.
Pracodawcy oczekują od pakowaczy także punktualności oraz dokładności i zachowania dużej rzetelności podczas wykonywania powierzonej im pracy. Ważna jest również odpowiedzialność, odpowiednia doza samodzielności i stosowna organizacja pracy własnej. Dobry pakowacz powinien także być komunikatywny i potrafić pracować w zespole. Oprócz tego liczy się jego zaangażowanie, pracowitość i pozytywne nastawienie.