czym zajmuje się pakowacz?

 

Pakowacz wykonuje prostą pracę, która nie wymaga odznaczania się żadnymi formalnymi kwalifikacjami. Z tego względu może nim zostać praktycznie każdy, o ile wyróżnia się dobrym zdrowiem i sprawnością fizyczną. Z tego względu stanowisko pakowacza jest polecane osobom początkującym, które dopiero wkraczają na rynek pracy, a także wszystkim tym, którzy chcą dorobić sobie do domowego budżetu lub potrzebują szybko znaleźć zatrudnienie. Warto więc wiedzieć, jak zdobyć stanowisko pakowacza oraz jaka jest specyfika tego zawodu i na co trzeba być nastawionym podczas jego wykonywania.

1

kim jest pakowacz?

Pakowacz jest pracownikiem fizycznym. Jego praca nie ma jednak zazwyczaj bardzo obciążającego charakteru (określana bywa jako praca lekka lub średnio ciężka). Zgodnie z nazwą stanowiska polega ona na pakowaniu konkretnych towarów lub półproduktów wytwarzanych albo przechowywanych w danej firmie do określonego typu opakowań, takich jak m.in. kartony, wypraski, skrzynki czy paczki. Proces ten ma na celu odpowiednie zabezpieczenie produktów w taki sposób, aby nie uległy uszkodzeniu podczas ich transportowania do odbiorców.

Warto przy tym pamiętać, że praca jako pakowacz może być wykonywana na różne sposoby. Często ma charakter ręczny i wymaga stosowania jedynie podstawowych narzędzi. Wiele przedsiębiorstw stawia jednak na automatyzację procesów – wówczas do wykonywania swoich codziennych obowiązków pakowacz wykorzystuje specjalne maszyny.

Trzeba również wiedzieć, że profesja ta może skupiać się również na zadaniach wykraczających poza samo pakowanie. Jej ciekawą odmianą jest zawód, który można spotkać w ofertach zatrudnienia pod nazwą składacz pakowacz. Taka osoba odpowiada wówczas również za składanie prostych towarów czy urządzeń. Inne spotykane rozwiązania to monter pakowacz (zajmuje się także procesem montowania produktów) lub magazynier pakowacz (odpowiada też za inne prace magazynowe).

Ponadto pakowacz jest również czasem zobowiązany do kontrolowania jakości pakowanych produktów lub półproduktów. Taka sytuacja ma jednak miejsce głównie wtedy, gdy przedsiębiorstwa wytwarzają mało skomplikowane wyroby, które łatwo jest poddać weryfikacji.

 

Two male working/having a conversation in a warehouse
Two male working/having a conversation in a warehouse
sprawdź oferty pracy
2

jak wygląda praca na stanowisku pakowacza?

Pakowacz najczęściej wypełnia swoje obowiązki zawodowe w takich miejscach, jak hale produkcyjne lub magazynowe. Pracuje więc stacjonarnie w zamkniętych pomieszczeniach, które powinny być odpowiednio przystosowane zgodnie z zasadami wynikającymi z BHP. Zawód ten może być wykonywany indywidualnie lub zespołowo. W tym drugim przypadku najczęściej współpracuje ze sobą grupa kilkunastu pakowaczy. Bez względu jednak na charakter stanowiska, zawsze wymaga ono kontaktowania się z innymi pracownikami zatrudnionymi na produkcji lub na magazynie.

Należy przy tym zaznaczyć, że stanowisko pakowacza to posada niższego szczebla. Oznacza to, że ma on nad sobą przełożonych. Mogą nimi być brygadziści lub kierownicy. Warto podkreślić, że praca pakowacza podlega wyjątkowej kontroli w przypadku pakowania artykułów spożywczych i farmaceutycznych. Wówczas wyjątkowo ważne jest bowiem, aby zachować standardy związane z higieną oraz jakością.

Trzeba także pamiętać, że podczas codziennej pracy pakowacz może być zobowiązany do pakowania towarów zgodnie z konkretnymi wytycznymi. Ważna jest wówczas umiejętność czytania i rozumienia instrukcji. Czasami jednak kwestia ta pozostawiona jest mu samemu i zależy od jego inicjatywy. W takiej sytuacji pakowacz musi umieć wybierać odpowiednie i optymalne w danym przypadku rozwiązanie.

 

3

jakie zarobki przynosi stanowisko pakowacza?

Stanowisko pakowacza jest mało skomplikowane, dlatego nie przynosi bardzo wysokich zarobków. Wciąż mogą być one jednak satysfakcjonujące zwłaszcza dla początkujących osób lub tych, którym zależy na szybkim przypływie jakiejś gotówki.

Wysokość wynagrodzeń w pracy jako pakowacz zależy przede wszystkim od wielkości i profilu działalności danego przedsiębiorstwa. Istotne jest też to, gdzie znajduje się dana firma. Co do zasady, duże podmioty zlokalizowane w większych miastach oferują lepsze warunki płacy.

Dostępne dane pokazują, że rynkowa mediana pensji pakowaczy wynosi 4470 zł brutto miesięcznie. Są jednak osoby, które zarabiają więcej. Najlepiej opłacani przedstawiciele tego zawodu mogą liczyć na zarobki rzędu 5300 zł brutto miesięcznie i więcej.

 

*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl, styczeń 2024.

Popularne dodatki do pensji pakowacza oferowane przez firmy

Przedsiębiorstwa produkcyjne i magazynowe dobrze zdają sobie sprawę z realiów rynku pracy, dlatego poza pensją oferują pakowaczom różnego typu dodatki. Mają one za zadanie motywować pracowników do odpowiedniego angażowania się w codzienne zadania zawodowe. Niektóre firmy oferują np. atrakcyjny system premiowy, w którym poza stałym wynagrodzeniem można zdobyć atrakcyjne dodatki finansowe uzależnione od własnych starań i wyników w pracy.

Ponadto wiele przedsiębiorstw zapewnia pakowaczom różnego typu benefity pozapłacowe. Wśród typowych rozwiązań warto wymienić m.in. dofinansowanie prywatnej opieki zdrowotnej, dodatkowe ubezpieczenie, darmowe dojazdy do pracy, możliwość zakupu posiłków w firmowej stołówce w korzystnej cenie, a także zniżki i rabaty na produkty firmy. Czasami oferowane są także szkolenia, które pozwalają na efektywniejszą i bezpieczniejszą pracę, a także zdobywanie kompetencji umożliwiających rozwój zawodowy. Zakres benefitów pozapłacowych zależy oczywiście od konkretnej firmy. Najczęściej w większych przedsiębiorstwach można liczyć na szersze pakiety bonusów.


Zobacz: Jak przygotować wniosek o podwyżkę? Sprawdzone porady

Please use these images in the context of inclusion projects
Please use these images in the context of inclusion projects
aktualne oferty pracy
4

jak zostać pakowaczem?

Stanowisko pakowacza mogą objąć zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W firmach zajmujących się produkcją lub przechowywaniem towarów związanych z przemysłem mechanicznym czy motoryzacyjnym zazwyczaj dominują panowie, jednak nie powinno to zniechęcać pań do podjęcia takiej pracy. Generalnie stanowią one bowiem spory odsetek osób zatrudnionych na takim stanowisku. Warto również wiedzieć, że praca w tym zawodzie zazwyczaj nie ma ograniczeń wiekowych. Liczy się stan zdrowia i zaangażowanie pracownika.

Zatrudnienie się jako pakowacz stanowi zatem zarówno ciekawy sposób na rozpoczęcie kariery w branży magazynowej czy produkcyjnej, jak i po prostu na tymczasowe dorobienie. Warto przy tym wiedzieć, że dość łatwo i szybko można znaleźć pracę na takim stanowisku. Nie wymaga ono bowiem zazwyczaj żadnych konkretnych kwalifikacji i kompetencji ani nawet wykształcenia. Posadę pakowacza mają szansę objąć nawet osoby, które ukończyły wyłącznie szkołę podstawową.

Warto wiedzieć: Czy aplikować na stanowisko, jeśli brakuje mi doświadczenia zawodowego?

Choć firmy zazwyczaj nie mają sprecyzowanych oczekiwań odnośnie kwalifikacji i kompetencji kandydatów na stanowisko pakowacza, niektóre z nich wymagają posiadania orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych, potocznie nazywanego książeczką sanepidowską. Dotyczy to zatrudnienia w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją artykułów spożywczych oraz środków farmaceutycznych.

 

thank you for subscribing to your personalised job alerts.