czym jest i czemu służy inwentaryzacja?
Inwentaryzacja stanowi nieodłączny element funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Zajmują się nią specjalni pracownicy, którzy dbają o to, aby została przeprowadzona poprawnie i według odgórnych zaleceń. Często wymaga to od nich odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Dobry pracownik inwentaryzacji wyróżnia się też określonymi predyspozycjami. Warto wiedzieć, co zrobić, aby nim zostać, ponieważ zajęcie to może stanowić ciekawą pracę zarówno tymczasową, jak i stałą.
Na początku warto dowiedzieć się, czym właściwie jest inwentaryzacja. Mianem tym nazywa się połączone ze sobą działania o charakterze rachunkowym, dzięki którym możliwie jest wyznaczenie ilości i wartości składników majątkowych danego przedsiębiorstwa. Pozwalają one zatem dokładnie określić stan aktywów firmy (a zatem jej składników pieniężnych o charakterze majątkowym i rzeczowym) oraz porównać go do tego, jak prezentuje się ewidencja księgowa. Umożliwiają także znalezienie potencjalnych problemów i nieprawidłowości. Czynności te polegają przede wszystkim na spisywaniu towarów znajdujących się w danej firmie (np. w jej magazynach czy na półkach w sklepie). Dzięki temu w łatwy sposób można przygotować ocenę przydatności majątkowych składników danego podmiotu. Oprócz tego inwentaryzacja dotyczy rozliczania osób, które w sposób materialny odpowiadają za majątek firmy.
Za sprawą inwentaryzacji właściciel firmy łatwo może określić faktyczny stan składników majątkowych jego przedsiębiorstwa oraz sprawdzić, czy przypadkiem nie dochodzi w nim do jakichś uchybień. Celem takiego procesu jest wówczas uzyskanie stosownych informacji, które mogą pomóc w optymalizacji działania organizacji. Należy jednak pamiętać, że inwentaryzacja jest także działaniem odgórnie narzuconym przez prawo. Wynika to z ustawy o rachunkowości. Odpowiedni spis muszą więc regularnie przeprowadzać wszystkie podmioty posiadające składniki aktywów, takie jak handlowe towary czy materiały o charakterze podstawowym i pomocniczym.
Jakie są typy inwentaryzacji?
Warto wiedzieć, że istnieje kilka typów inwentaryzacji. Wyróżnia się takie procesy, jak:
- spis z natury – dotyczy porównywania wszystkich rzeczy, które znajdują się na stanie zgodnie z zapisami w księdze ewidencyjnej,
- weryfikowanie stanu ewidencyjnego – oznacza uzgadnianie sald, które obejmują stan związany ze środkami pieniężnymi, które są obecne na kontach bankowych,
- uzgadnianie sald z kontrahentami – odnosi się do porównania stanu księgowego związanego z księgami rachunkowymi ze stanem rzeczywistym.
Każdy z rodzajów inwentaryzacji odnosi się do nieco innego obszaru działania danej firmy.
kto to jest pracownik inwentaryzacji?
Pracownik inwentaryzacji, nazywany także inwentaryzatorem, jest osobą odpowiedzialną za całokształt procesów organizacyjnych związanych z inwentaryzacją oraz jej poprawnym przeprowadzeniem. Zajmuje się on prowadzeniem ewidencji dotyczącej składników majątkowych przedsiębiorstwa. Co więcej, często odpowiada za weryfikację tego, czy informacje znajdujące się w księgach rachunkowych i majątkowych są prawdziwe i wiarygodne. Działania pracownika inwentaryzacji pozwalają przeciwdziałać wszelkim uchybieniom związanym z gospodarowaniem majątkiem firmy.
Pracownik inwentaryzacji – zakres obowiązków na stanowisku
Zakres obowiązków pracownika inwentaryzacji zależy od typu i wielkości firmy, konkretnych oczekiwań przedsiębiorstwa, a także doświadczenia danej osoby. Osoby stojące najniżej w hierarchii w tej branży zajmują się przede wszystkim liczeniem towaru oraz pracami porządkowymi. Tacy inwentaryzatorzy zatrudniają się zazwyczaj tylko na jeden, ewentualnie kilka, dni.
Pracownik inwentaryzacji może być jednak również zatrudniony na stałe. Wówczas zakres jego obowiązków rośnie. Na tym stanowisku najczęściej odpowiada się wtedy za takie zadania, jak:
- sprawdzanie firmowego majątku przy pomocy różnych metod (spis z natury, weryfikowanie pasywów i aktywów, potwierdzanie sald),
- przeprowadzanie procesów inwentaryzacyjnych według wewnętrznych instrukcji,
- określanie i rozliczanie ilości oraz wartości różnic, które zostały zdiagnozowane w procesie inwentaryzacji,
- dążenie do ustalenia powodów powstałych różnic poprzez przeprowadzenie postępowania o charakterze wyjaśniającym,
- organizacja własnej pracy w zgodzie z przepisami przeciwpożarowymi i regulacjami BHP,
- przygotowywanie stosownej dokumentacji związanej z inwentaryzacją,
- wprowadzanie danych do systemu i sumowanie ich za pomocą odpowiedniego oprogramowania,
- wyznaczanie osób, które są odpowiedzialne za powierzone im mienie,
- współpracowanie z innymi pracownikami oraz instytucjami, które angażują się w procesy inwentaryzacyjne,
- prezentowanie wyników i wniosków z przeprowadzonej inwentaryzacji przełożonym.
Osoby, które pełnią funkcję doświadczonego specjalisty ds. inwentaryzacji, zajmują się także przygotowywaniem odpowiednich materiałów dla zespołów spisowych oraz organizowaniem dla nich szkoleń, nadzorem nad prawidłowym tworzeniem arkuszy spisowych i kontrolowaniem pracy podległej im grupy podwładnych.
jak wygląda praca jako pracownik inwentaryzacji?
To, jak wygląda dzień pracownika inwentaryzacji, zależy oczywiście od wymagań firmy i stopnia stanowiska danej osoby. Zawsze w dużej mierze jest on jednak związany z pracą magazynową. Jej rdzeniem jest zliczanie towarów znajdujących się na półkach z asortymentem. Wykonywanie obowiązków zawodowych wykonuje się wówczas samodzielnie lub w większym zespole pracowników. W dużych przedsiębiorstwach może funkcjonować specjalna komisja inwentaryzacyjna, w skład której wchodzi przewodniczący i jego zastępca, a także kilku szeregowych pracowników inwentaryzacji. Mniejsze firmy częściej angażują do procesów inwentaryzacyjnych osoby, które pracują w nich na innych stanowiskach lub jednorazowo zatrudniają osoby z zewnątrz. Konkretna struktura organizacyjna zawsze zależy jednak od ustaleń konkretnego przedsiębiorstwa.
Pracownik inwentaryzacji częściowo może też zajmować się pracami biurowymi. Wówczas spędza sporo czasu przed ekranem komputera. Wprowadza dane do systemu, sumuje je i tworzy na ich podstawie stosowną dokumentację.
Warto przy tym pamiętać, że praca pracownika inwentaryzacji bardzo często ma charakter mobilny. Oznacza to, że taka osoba musi przemieszczać się z miejsca na miejsce. Podróże służbowe do filii lub sklepów danego przedsiębiorstwa zlokalizowanych w różnych częściach kraju są wtedy nieodłącznym elementem codziennego dnia pracy.
Dowiedz się, jak wygląda dobra organizacja czasu
-
z jakich urządzeń korzysta inwentaryzator podczas pracy?
Podczas swojej pracy pracownik inwentaryzacji stosuje różne narzędzia i urządzenia, które pomagają mu w szybkim i poprawnym wypełnianiu zadań zawodowych. Zazwyczaj jest wyposażony przede wszystkim w drukarkę etykiet, kolektor danych oraz sprzęt służący do skanowania kodów kreskowych, czyli specjalny czytnik. Należy przy tym zaznaczyć, że nie w każdej firmy ma do dyspozycji takie elektroniczne urządzenia. Niektóre przedsiębiorstwa stawiają na „ręczną” inwentaryzację – dotyczy to jednak zazwyczaj bardzo małych podmiotów. Specjalne przyrządy są bowiem bardzo przydatne i znacząco ułatwiają prace inwentaryzacyjne.
W pracach o charakterze magazynowym wykorzystywane są też często specjalne drabiny czy podnośniki. Warto bowiem pamiętać, że pracownik inwentaryzacji niekiedy wykonuje swoje obowiązki zawodowe na wysokości.
Jeśli zakres obowiązków pracownika inwentaryzacji dotyczy także prac biurowych, taka osoba używa ponadto komputera. Korzysta na nim ze standardowego oprogramowania biurowego, a także specjalistycznych programów służących ewidencjonowaniu zasobów.
Przedsiębiorstwa, które wymagają od pracowników inwentaryzacji mobilności i przemieszczania się między oddziałami czy filiami firmy, zapewniają także swoim podwładnym służbowy samochód. Często dodają do niego także firmowy telefon komórkowy.
-
warunki zatrudnienia pracownika inwentaryzacji
Pracownik inwentaryzacji wykonuje swoje codzienne obowiązki zawodowe w różnorodnych systemach czasu pracy. Wszystko zależy od ustaleń danego przedsiębiorstwa. Praca w ciągu dnia może zatem trwać zarówno 8, jak i 10 lub 12 godzin. Jej ważnym wyróżnikiem jest to, że często odbywa się w nocy lub w godzinach porannych.
Jeśli chodzi o formę zatrudnienia pracownika inwentaryzacji, uwarunkowane jest to zakresem obowiązków takiej osoby i tym, czy podejmuje pracę stałą, czy tymczasową. Jeżeli jest to zajęcie dorywcze, które trwa dzień lub kilka dni, najczęściej pracownicy podpisują umowę zlecenie, a ich wynagrodzenie wypłacane jest na podstawie ustalonej wcześniej stawki godzinowej. W przypadku osób, które dołączają na stałe do zespołu danego przedsiębiorstwa, popularnym rozwiązaniem jest z kolei umowa o pracę wraz z wszelkimi wynikającymi z tego przywilejami, jak dostęp do świadczeń, płatnych urlopów itp.
-
gdzie znajdzie zatrudnienie pracownik inwentaryzacji?
Regularne przeprowadzanie inwentaryzacji jest obowiązkowe dla wielu przedsiębiorstw. Dotyczy to przede wszystkim jednostek zajmujących się handlem, a także firm produkujących różnego typu towary i dobra.
W praktyce pracownik inwentaryzacji znajdzie także zatrudnienie w wielu różnorodnych podmiotach, które dysponują znacznym majątkiem. Takie przedsiębiorstwa mogą działać w rozmaitych sektorach. Są to zarówno instytucje publiczne, jak i firmy z branży budowlanej, paliwowej, telekomunikacyjnej, energetycznej i wielu innych. Warto też wiedzieć, że pracownik inwentaryzacji może otrzymać pracę w podmiocie outsourcingowym. Doświadczeni specjaliści z tego obszaru, którzy odznaczają się odpowiednią wiedzą i kwalifikacjami, mogą też zdecydować się na założenie własnej działalności gospodarczej i samodzielne świadczenie usług inwentaryzacyjnych.
-
czy w pracy jako pracownik inwentaryzacji możliwy jest rozwój zawodowy?
Osoby, które zatrudniają się jako pracownicy inwentaryzacji, często traktują to jako zajęcie tymczasowe, które służy jedynie jednorazowemu dorobieniu sobie do domowego budżetu. W takim przypadku raczej nie nastawiają się na żaden rozwój w tym obszarze. Warto jednak wiedzieć, że profesja ta daje różnorodne możliwości w zależności od konkretnej sytuacji. Gdy firma poszukuje stałego pracownika inwentaryzacji, ma on szansę na awans i zdobywanie kolejnych kompetencji, o ile oczywiście jest tym zainteresowany.
W przypadku stałego zatrudnienia w charakterze pracownika inwentaryzacji istnieje możliwość rozpoczęcia kariery od stanowiska pomocniczego. Następnie awansuje się na samodzielną posadę – zostaje się wówczas, np. członkiem większego zespołu inwentaryzacyjnego lub indywidualnym inwentaryzatorem mobilnym.
Kolejnym szczeblem kariery jest stanowisko lidera zespołu albo kierownika działu inwentaryzacyjnego. Aby objąć jedno z nich, trzeba szlifować swoje umiejętności i regularnie je poszerzać.
Ciekawym rozwiązaniem dla pracownika inwentaryzacji jest także rozwój w kierunku wykonywania zawodów pokrewnych. Wśród nich znajdują się m.in. profesja technika ekonomisty, magazyniera, technika rachunkowości czy pracownika ds. Statystyki.
Warto wiedzieć: Rozwój osobisty, czyli klucz do sukcesu w życiu zawodowym
ile zarabia pracownik inwentaryzacji?
Zarobki pracownika inwentaryzacji zależą od kilku kwestii. Ważna jest wielkość oraz lokalizacja, a także rodzaj działalności danego przedsiębiorstwa. Oprócz tego istotny czynnik stanowi charakter pracy danej osoby. W przypadku pracowników, którzy podejmują ją tymczasowo, na dzień lub kilku dni – najczęściej oferowana jest stawka godzinowa (zazwyczaj nieco wyższa od odgórnie ustalonej przepisami minimalnej stawki godzinowej obowiązującej w danym roku kalendarzowym). Na wysokość zarobków wpływa więc nie tylko jej wysokość, lecz także liczba przepracowanych godzin. W takiej sytuacji trudno określić średnie wynagrodzenie na stanowisku.
Jeśli chodzi o pracowników inwentaryzacji zatrudnianych na stałe, sprawa prezentuje się nieco inaczej. W tym przypadku są dostępne pewne dane dotyczące zarobków inwentaryzatorów. Zgodnie z nimi rynkowa mediana pensji takich osób wynosi 5110 zł brutto. Na takim stanowisku można też liczyć na różne benefity, w tym najczęściej służbowy sprzęt oraz prywatne ubezpieczenie zdrowotne.
*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl, styczeń 2024
jak zostać pracownikiem inwentaryzacji?
Aby zostać pracownikiem inwentaryzacji, który zatrudnia się dorywczo, nie trzeba mieć wysokich kwalifikacji. Wystarczy sumienność, rzetelność, dyspozycyjność i podstawowe zdolności matematyczne potrzebne do zliczania towarów.
W przypadku osób, które myślą o stałej pracy jako inwentaryzator, wymagania mogą być nieco wyższe. Od kandydatów na takie stanowisko oczekuje się zazwyczaj minimum wykształcenia zawodowego lub średniego technicznego związanego z rachunkowością, ekonomią lub logistyką. Ważna jest także dobra umiejętność obsługi komputera. Dodatkowo mobilni pracownicy inwentaryzacji muszą też oczywiście posiadać prawo jazdy kat. B.
Chcąc związać się z zawodem inwentaryzatora na dłużej, można też odbyć dodatkowe kursy i szkolenia. Podczas nich można zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu zasad rachunkowości i księgowości, metod statystycznych, działania i obsługiwania arkuszy kalkulacyjnych czy zagadnień związanych z gospodarką magazynową.
Przeczytaj też: Jak skutecznie szukać pracy? Przydatne wskazówki, które pomogą znaleźć zatrudnienie
-
w czym powinien być dobry pracownik inwentaryzacji?
Pracownik inwentaryzacji, zwłaszcza ten, który chce pracować w tej branży przez dłuższy czas, powinien mieć umiejętności matematyczne. Ważne także, aby miał wiedzę i zdolności związane z korzystaniem z systemów inwentaryzacyjnych, przygotowywaniem i rozliczaniem arkuszy spisowych, różnymi metodami inwentaryzacji oraz tworzeniem stosownej dokumentacji.
Ponadto bez względu na charakter pracy pracownika inwentaryzacji dobrze, aby potrafił on rozwiązywać problemy i współpracować z innymi, a także wykazywał się szeregiem określonych cech osobowych i predyspozycji. Wśród nich ważne są przede wszystkim sumienność, rzetelność, uważność, odpowiedzialność, dobra pamięć, zdolność koncentracji oraz umiejętności organizacyjne.
-
predyspozycje fizyczne do wykonywania zawodu pracownika inwentaryzacji
Praca w charakterze pracownika inwentaryzacji ma w dużej mierze fizyczny charakter. Wykonują ją jednak zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Należy pamiętać, że osoby wypełniające obowiązki zawodowe związane z inwentaryzacją powinny mieć odpowiednią sprawność motoryczną oraz wyróżniać się dobrą kondycją i ogólną wydolnością organizmu. Oprócz tego ważne jest posiadanie dobrego wzroku, a także zmysłu równowagi i poprawnej koordynacji ciała. Przydatne często okazują się też zręczne dłonie i palce.
-
jakie są przeciwwskazania do pracy jako pracownik inwentaryzacji?
Ze względu na to, że praca pracownika inwentaryzacji wiąże się często z wysiłkiem fizycznym, nie każdy powinien ją wykonywać. Przeciwwskazaniem mogą być m.in. problemy z układem oddechowym, kostno-stawowym czy krążenia. Co istotne, z wykonywania inwentaryzacji wykluczają poważne wady wzroku, których nie da się skorygować, a także alergie na substancje i czynniki, które mogą znajdować się w miejscu prac spisowych. Jeżeli w danej firmie zadania inwentaryzacyjne odbywają się na wysokości, przeciwwskazaniem do ich wykonywania może być też lęk wysokości.