co to jest C++?
Praca jako programista C++ to ciekawe i przyszłościowe zajęcie. Myśląc o podjęciu w zatrudnienia na takim stanowisku, trzeba jednak pamiętać, że wymaga ono konkretnej wiedzy oraz praktycznych umiejętności programistycznych. Można je zdobyć na wiele sposobów. Warto więc wiedzieć, co powinien potrafić programista C++ i jak może rozwijać swoje kompetencje zawodowe.
Na początku warto odpowiedzieć na pytanie, czym jest C++. Mianem tym określa się jeden z języków programowania o ogólnym zastosowaniu. Wspiera on paradygmat o charakterze imperatywnym i obiektowym, a także programowanie generycznego typu. Choć jest on dość specyficzny, wciąż cieszy się dużą popularnością w branży technologii informacyjnej.
Cechą charakterystyczną C++ jest to, że uważa się go za język o niskopoziomowej specyfice. Oznacza to, że ma on elementy wspólne z tzw. językiem binarnym, co z jednej strony może utrudniać pisanie kodów, natomiast z drugiej daje szerokie możliwości.
Warto przy tym pamiętać, że język C++ powstał na bazie wcześniejszego języka, czyli C. Tym, co go od niego różni, jest możliwość projektowania o charakterze obiektowym. C++ stanowi więc przy tym język wieloparadygmatowy. Dodatkowo jest on kompilowany, przez co bardzo szybko pracuje.
Ważnym wyróżnikiem języka C++ jest też to, że przy jego stosowaniu samemu należy zarządzać pamięcią. Pisząc w nim kod, trzeba więc bazować na działaniu procesora i ustalać, ile pamięci należy przeznaczyć na zapisanie danej zmiennej. Stosujący go developerzy muszą też pamiętać, że stworzony w nim kod jest niemożliwy do odczytania przez komputerowy procesor – najpierw należy przetworzyć go na język maszynowy przy pomocy odpowiedniego kompilatora.
Ze względu na to, że język C++ jest dość specyficzny, wiele osób zastanawia się, czy warto właśnie od niego rozpoczynać naukę programowania. Opinie w tym względzie są podzielone. Pewne jest to, że C++ pozwala na dobre poznanie działania sprzętu i systemów, na których pisze się kody. W ten sposób można uzyskać solidne podstawy wiedzy i umiejętności związanych z programowaniem. Ponadto ze względu na popularność C++ bez trudu można zyskać dostęp do dużej liczby otwartych bibliotek. Język ten odznacza się także sporą wszechstronnością, co daje duże możliwości.
W porównaniu z innymi językami programowania może jednak wydawać się początkującym bardziej skomplikowany. Jeżeli jednak przyszły programista C++ poświęci odpowiednio dużo czasu i zaangażowania na jego naukę, na pewno przyniesie mu to wymierne korzyści.
Przeczytaj również: Zawód: programista – co warto wiedzieć
aktualne oferty pracydo czego można wykorzystać język C++?
Język C++ ma szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się go przede wszystkim w projektach, w których kluczowy jest odpowiedni poziom wydajności przy zachowaniu kontroli oraz niskiego zużycia zasobów sprzętowych. Co to oznacza w praktyce? Język C++ bardzo często stosuje się do tworzenia gier komputerowych. To jednak nie jedyna opcja. Ponadto jest on używany w celu pisania bibliotek o charakterze programistycznym, a także popularnych systemów operacyjnych. Programiści C++ mogą też pracować nad tworzeniem aplikacji lub sterowników sprzętowych wykorzystywanych w tychże systemach. Znajomość tego języka daje więc szerokie możliwości pisania kodów. Ze względu na jego specyfikę i duży poziom wyspecjalizowania pozwala on na zajmowanie się ciekawymi projektami i zrobienie interesującej kariery w branży IT.
kto to jest programista C++?
Programista C++ jest wyspecjalizowanym pracownikiem z branży technologii informacyjnej. Zajmuje się oczywiście pisaniem kodów przy wykorzystaniu przede wszystkim języka C++. Alternatywną nazwą jego zawodu jest developer C++. Takie określenie można spotkać zwłaszcza w ofertach pracy publikowanych przez międzynarodowe firmy.
Pracownik zatrudniony jako programista C++ jest ważnym członkiem zespołu informatycznego wielu przedsiębiorstw. Staje bowiem przed wieloma złożonymi zadaniami. W zależności od wiedzy, doświadczenia i stopnia zaawansowania może odpowiadać za mniej lub bardziej skomplikowane zagadnienia dotyczące projektowania oraz procesów wdrażania aplikacji, programów czy systemów, a także ich optymalizacji, modernizacji i ulepszania. Nawet początkujący, młodszy programista C++ musi jednak wyróżniać się odpowiednimi kwalifikacjami oraz szeroką wiedzą, które pozwalają na sprawne i poprawne wypełnianie codziennych obowiązków.
zobacz również: Czym się zajmuje software engineer?
-
co robi programista C++ w swojej pracy?
Praca jako programista C++ stawia przed wykonującymi ją osobami wiele wyzwań. Konkretne zadania zawodowe zależą oczywiście od projektu, w który zaangażowany jest dany pracownik, oraz od ogólnych oczekiwań i wymagań przedsiębiorstwa, z którym współpracuje. Obowiązki na tym stanowisku mogą zatem być zróżnicowane. Bardzo często należy do nich jednak m.in.:
- projektowanie „od zera” oprogramowania, aplikacji i systemów według wymagań przedstawionych przez klientów na podstawie języka C++,
- implementacja i wdrażanie nowych rozwiązań i produktów,
- weryfikowanie kodu, znajdowanie i raportowanie ewentualnych błędów oraz wprowadzanie potrzebnych poprawek,
- optymalizacja, rozwój, doskonalenie i aktualizowanie istniejącego oprogramowania,
- opracowywanie i przeprowadzanie zautomatyzowanych i jednostkowych testów,
- bieżące przygotowywanie odpowiedniej dokumentacji o charakterze technicznym,
- przeprowadzanie prac analitycznych,
- podejmowanie współpracy z innymi pracownikami działu IT, m.in. developerami o innych specjalnościach oraz inżynierami oprogramowania,
- kontaktowanie się z klientami,
- pozostawanie na bieżąco z rozwojem stosowanych technologii i śledzenie branżowych nowinek.
Obszar zadań programisty C++ jest więc szeroki. Tego typu pracownik nie może narzekać na nudę i nadmierną rutynę, zwłaszcza jeśli pracuje nad ciekawymi i złożonymi projektami.
-
codzienna praca jako programista C++
To, jak wygląda typowy dzień pracy jako programista C++, uwarunkowane jest oczywiście rodzajem firmy oraz strukturą organizacyjną, która w niej obowiązuje. Zasadniczo zawód ten wykonuje się w biurze. Większość czasu poświęca się w nim na pisanie kodów, dlatego też obowiązki zawodowe wypełnia się przed ekranem komputera. Pracodawca musi więc zapewnić swoim podwładnym odpowiednio wygodne stanowiska pracy, które spełniają wszystkie wymogi wynikające z zasad ergonomii.
Praca jako programista C++ nie musi być jednak wykonywana w siedzibie danej firmy – często nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypełniać zadania zawodowe w formie zdalnej lub w modelu hybrydowym. Taka możliwość jest ceniona, a nawet oczekiwana przez wielu developerów, dlatego proponuje ją mnóstwo współczesnych przedsiębiorstw. Może być wówczas traktowana jako dodatkowy motywator. Z tego względu praca zdalna programisty C++ często uznawana jest za pozafinansowy benefit.
Choć programista C++ wykonuje wiele zadań samodzielnie, najczęściej stanowi część większego zespołu. Współpracuje wówczas z innymi jego członkami, a także podlega przełożonym – team leaderowi lub project managerowi, który odpowiada za kierowanie danym projektem. Kontakty ze współpracownikami mogą jednak odbywać się w trybie online.
Niektórzy programiści C++ mogą być również zobowiązani do spotykania się z klientami, aby ustalać z nimi szczegóły i wymagania dotyczące konkretnych projektów. Dotyczy to zazwyczaj pracowników z większym doświadczeniem.
-
w jakich warunkach zatrudniani są programiści C++?
Programista C++ najczęściej wypełnia swoje zadania zawodowe przez średnio 8 godzin dziennie (w przypadku pełnego etatu; niektóre firmy zatrudniają też w niepełnym wymiarze czasu pracy). Robi to zazwyczaj w konkretnych godzinach, np. między 8:00 a 16:00 czy 9:00 a 17:00. Wiele firm gwarantuje przy tym elastyczne rozpoczynanie pracy. Warto przy tym zaznaczyć, że w zawodzie programisty C++ mogą zdarzać się nadgodziny. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku zaangażowania w złożone projekty, które muszą być sprawnie zrealizowane.
Co ciekawe, niektórzy pracownicy mają możliwość samodzielnego ustalania sobie czasu wypełniania obowiązków zawodowych – dotyczy to zwłaszcza osób pracujących zdalnie. Wówczas obowiązuje je elastyczny czas pracy, co daje im sporą dozę swobody i niezależności.
Jeśli chodzi o typ umowy podpisywanej z programistami C++, przedsiębiorstwa często decydują się na umowę o pracę. Stanowi to dobry sposób na zagwarantowanie podwładnym szeregu przywilejów, a tym samym zatrzymanie ich na dłużej w strukturach firmy. W branży IT popularne są także kontrakty B2B. Programista C++, który chce wybrać taką opcję, musi być samozatrudniony, a więc mieć własną działalność gospodarczą. Takie rozwiązanie przy wysokim pułapie zarobków może być dla niego korzystne pod względami finansowymi.
-
gdzie może podjąć pracę programista C++?
Programista C++ może zatrudnić się w wielu przedsiębiorstwach. Przede wszystkim są to firmy działające bezpośrednio w sektorze technologii informacyjnej, w tym wytwarzające różnego typu oprogramowanie (tzw. software house’y) i dostarczające usługi informatyczne innym podmiotom oraz prywatnym odbiorcom. Ponadto programista C++ może znaleźć pracę w przedsiębiorstwie zajmującym się zagadnieniami z zakresu VR (Virtual Reality) oraz produkcją gier komputerowych. To wyjątkowo ciekawa opcja dla pasjonatów.
Oprócz tego praca czeka na programistę C++ w wielu innych firmach, w których potrzebne jest oprogramowanie stworzone na podstawie języka, w którym się specjalizuje. Mogą one działać w branży związanej, np. z telekomunikacją, motoryzacją, inżynierią i budownictwem, architekturą i wielu innych.
Tego typu pracownik, mimo że jego specjalizacja wydaje się dość wąska, nie powinien więc mieć problemu ze zdobyciem atrakcyjnego zajęcia zarobkowego zwłaszcza w większych miastach. Może podjąć pracę zarówno w firmach krajowych, jak i międzynarodowych.
-
hierarchia stanowisk i możliwości awansu w pracy jako programista C++
Karierę w branży często rozpoczyna się od odbycia stażu. Początkujący programista C++ może dzięki niemu zweryfikować i potwierdzić swoje pierwsze umiejętności, a także zdobyć wiele nowych kompetencji i to pod okiem doświadczonych fachowców. Najlepiej uczyć się bowiem w praktyce na podstawie realizowania konkretnych zleceń. Dodatkowo staż programisty C++ może być płatny, co pozwala na zarabianie już na początku drogi zawodowej.
Następnie możliwe jest przejście przez stopnie awansu typowe również dla innych stanowisk developerskich. Do objęcia są kolejno takie posady, jak:
- Młodszy programista C++ – wciąż zdobywa i szlifuje umiejętności pod okiem starszych stażem pracowników. Nie realizuje samodzielnie większych projektów i ma ograniczony zakres obowiązków.
- Programista C++ (specjalista na poziomie mid/regular) – jest pełnoprawnym specjalistą, który może odpowiadać za kompleksowe realizowanie zadań z zakresu tworzenia, wdrażania i optymalizacji rozwiązań.
- Starszy programista C++ – pracownik z dużym doświadczeniem i szeroką wiedzą, i umiejętnościami, który może realizować złożone zlecenia, a czasami również zarządzać innymi współpracownikami oraz odpowiadać za kontakty z klientami.
Programista C++ może także rozwijać się dalej, np. w kierunku objęcia stanowiska kierowniczego, takiego jak team leader czy project manager. Ma także szansę na poszerzenie swojej wiedzy i umiejętności, by w przyszłości objąć stanowisko developera innego typu.
ile zarabia programista C++?
Zatrudnienie w sektorze IT zawsze przynosi atrakcyjne zarobki. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku programowania C++. Praca w tej specjalizacji jest dobrze opłacana. Wysokość miesięcznej pensji zależy jednak od konkretnego pracodawcy (w tym profilu jego działalności czy wielkości firmy, którą prowadzi) oraz od samego developera (jego wiedzy, doświadczenia i stopnia w hierarchii zawodowej).
Aby orientacyjnie dowiedzieć się, ile zarabia programista C++, warto odwołać się do dostępnych informacji na temat rynkowej mediany wynagrodzeń na tym stanowisku. Zgodnie z nimi pracownicy mogą liczyć na:
- 7660 zł brutto miesięcznie w pracy jako młodszy programista C++,
- 11480zł brutto miesięcznie w przypadku zatrudnienia jako regularny programista C++,
- 16800 zł brutto miesięcznie na stanowisku starszego programisty C++.
Stawki oferowane przez pracodawców są więc naprawdę wysokie. W praktyce najlepsi programiści C++ otrzymują nawet 19640 zł brutto w skali miesiąca i więcej.
*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl, styczeń 2024
-
na co oprócz stałej pensji może liczyć programista C++?
Pracodawcy, chcąc przyciągnąć do siebie dobrych developerów, oferują im także ciekawe pakiety bonusów pozafinansowych. Za jeden z nich uznawana jest wspomniana już wcześniej praca zdalna. Programista C++ może jednak często liczyć na o wiele więcej. Wśród popularnych świadczeń dodatkowych można znaleźć chociażby prywatną opiekę zdrowotną, dofinansowanie kart na sport i rozrywkę, a także możliwość bezpłatnej nauki języków obcych. W branży IT istotnymi dodatkami do pensji są także darmowe szkolenia, które pozwalają na zdobywanie i poszerzanie kompetencji oraz szansa na udział w branżowych wydarzeniach.
Dowiedz się, jakie benefity dla pracowników może zaoferować firma
jak zostać programistą C++?
Aby podjąć pracę jako programista C++, warto ukończyć studia techniczne na kierunku związanym z informatyką lub pokrewnym. Podczas nauki na uczelni wyższej można bowiem zdobyć podstawy wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania tego zawodu. Uzyskanie dyplomu nie zawsze jest jednak warunkiem koniecznym (choć oczywiście jest mile widziane przez wielu pracodawców). Innym pomysłem jest wówczas samodzielne zgłębianie tajników programowania C++ poprzez korzystanie z literatury branżowej, materiałów internetowych czy udział w płatnych kursach specjalizacyjnych. Najważniejsze są bowiem umiejętności praktyczne. Niektórzy pracodawcy oczekują także wcześniejszego doświadczenia zawodowego związanego z kodowaniem w C++. Warto więc zawsze pomyśleć o rozpoczęciu przygody z tym zawodem od stażu.
-
co powinien umieć programista C++?
Programista C++ powinien oczywiście bardzo dobrze znać język C++. Oprócz tego w jego zawodzie przydatna jest wiedza z zakresu takich zagadnień, jak m.in.:
- wdrażanie i optymalizowanie różnego typu rozwiązań,
- frameworki języka C++ (przede wszystkim Qt),
- biblioteki języka C++ (np. Boost),
- programowanie wielowątkowe i sieciowe,
- programowanie systemowe (w Linuxie),
- system kontroli wersji (przede wszystkim GIT),
- bazy danych (np. MySQL),
- Agile i Scrum.
Ponadto programista C++ powinien odznaczać się bardzo dobrą znajomością angielskiego. Ważna może też okazać się umiejętność stosowania innych języków programowania (Java, Python). Oczywiście wymagania wobec programisty C++ względem jego umiejętności zależą od stopnia zaawansowania danego pracownika, a co za tym idzie poziomu stanowiska, które chce objąć.
Warto wiedzieć: Jak zdobyć certyfikat z języka angielskiego i dlaczego warto go mieć?
-
predyspozycje, które ułatwiają wykonywanie zawodu programisty C++
Zarówno młodszy programista C++, jak i doświadczony fachowiec powinni charakteryzować się zestawem określonych cech i predyspozycji. Ważne są przede wszystkim zdolności techniczne i analityczne, a także spora doza kreatywności, logiczne myślenie, nastawienie na cel, wytrwałość i umiejętność rozwiązywania problemów. Oprócz tego spore znaczenie ma zarówno samodzielność, jak i zdolność współpracy z innymi. Od programistów C++ oczekuje się też komunikatywności, cierpliwości i umiejętności dobrej organizacji pracy.