Kim jest przedstawiciel handlowy?
Służbowy telefon, samochód i komputer, praca z ludźmi, regularne wyjazdy i spotkania – to często pierwsze skojarzenia, które pojawiają się na myśl o pracy jako przedstawiciel handlowy. Jest w nich wiele prawdy, ponieważ profesja ta na pewno jest dynamiczna i wymaga mobilności oraz komunikatywności, a przy tym daje ciekawe perspektywy i możliwości. Warto więc wiedzieć, czym się charakteryzuje i na jakie warunki zatrudnienia można liczyć jako przedstawiciel handlowy.
Przedstawiciel handlowy nazywany bywa też mianem handlowca. Jest to jedna z profesji, których przedstawiciele są stale poszukiwani na rynku pracy i to przez przedsiębiorstwa z różnorodnych branż. W niektórych regionach Polski przedstawiciel handlowy należy nawet do zawodów deficytowych, czyli takich, w których liczba ofert jest wyższa od liczby osób, które są gotowe podjąć zatrudnienie.
Kim w praktyce jest przedstawiciel handlowy? Wiele osób uważa reprezentantów tego zawodu za uciążliwych domokrążców, którzy próbują im sprzedać rozmaite, często zupełnie niepotrzebne towary. W rzeczywistości takie podejście do tej profesji jest błędne i stanowi relikt przeszłości. Oczywiście, przedstawiciel handlowy wykonuje obowiązki związane ze sprzedażą i handlem, na co wskazuje sama nazwa tego zawodu. Jest jednak profesjonalistą w swoim fachu. Pełni funkcję swego rodzaju pośrednika między przedsiębiorstwem, dla którego pracuje, a jego odbiorcami. Jego podstawowym celem jest więc pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługiwanie osób, które już współpracują z daną firmą i korzystają z jej oferty. Zakres obowiązków służbowych przedstawiciela handlowego jest przy tym złożony. Składa się na niego wiele elementów, które wymagają od niego stosownej wiedzy oraz kompetencji zarówno twardych, jak i miękkich.
sprawdź oferty pracyna czym polega praca przedstawiciela handlowego? Główne obowiązki
Praca przedstawiciela handlowego jest związana z koniecznością zadbania o wiele kwestii. Ostateczny zakres obowiązków zależy oczywiście od profilu, wymagań i oczekiwań konkretnego przedsiębiorstwa. Ich konkretny spis można znaleźć już na poziomie oferty zatrudnienia. Warto jednak wiedzieć, jakie są najczęstsze wyzwania, przed którymi staje przedstawiciel handlowy w swojej codziennej pracy. Może odpowiadać za takie kwestie jak m.in.:
- stopniowe budowanie sieci sprzedażowej poprzez docieranie do nowych klientów,
- organizacja spotkań z klientami,
- pozyskiwanie nowych odbiorców i nawiązywanie z nimi współpracy, najlepiej o charakterze długoterminowym,
- przedstawianie oferty przedsiębiorstwa,
- promowanie usług i towarów firmy,
- podtrzymywanie pozytywnych relacji z dotychczasowymi klientami i kontrahentami firmy,
- udzielanie wsparcia merytorycznego obecnym odbiorcom oferty przedsiębiorstwa,
- zapewnianie kompleksowej obsługi posprzedażowej,
- dbanie o interesy swoich podopiecznych,
- prowadzenie negocjacji dotyczących warunków współpracy,
- współtworzenie oraz wypełnianie planów i norm sprzedażowych,
- przygotowywanie stosownych umów,
- budowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa,
- monitorowanie sytuacji w branży, w tym poczynań konkurencyjnych firm,
- bieżące pozyskiwanie informacji na temat rynku oraz potencjalnych kontrahentów, w tym analizowanie ich potrzeb i oczekiwań (np. poprzez przeprowadzanie sondaży i ankiet),
- tworzenie raportów i ofert o charakterze handlowym i sprzedażowym.
Kwestia tego, czym zajmuje się przedstawiciel handlowy, jest więc bardzo złożona. Z tego względu jego codzienne działania przyczyniają się do sukcesu całego przedsiębiorstwa.
Zobacz: Jak osiągnąć sukces zawodowy i nie stracić motywacji do dalszej pracy
charakterystyka pracy przedstawiciela handlowego
Zawód przedstawiciela handlowego wiąże się ze specyficznym trybem pracy. Trzeba mieć tego świadomość, myśląc o rozwoju kariery w kierunku wykonywania tej profesji. Jak pracuje przedstawiciel handlowy? Przede wszystkim jest stale w ruchu. Dość rzadko przebywa w biurze przedsiębiorstwa, w którym jest zatrudniony. Zamiast tego jeździ z wizytami do siedzib klientów albo spotyka się z nimi w kawiarniach lub restauracjach, dlatego ciągle musi przemieszczać się z miejsca na miejsce. Mobilny przedstawiciel handlowy pracuje więc w terenie. Z tego względu nierzadko spędza wiele godzin w samochodzie. Zdarza się również, że nocuje poza miejscem zamieszkania. Wszystko zależy od tego, na jakim obszarze wykonuje swoje obowiązki. Generalnie jednak zawód ten wymaga dużej elastyczności i dyspozycyjności. Najczęściej trzeba też przygotować się na nienormowany czas pracy. Na pewno nie jest to profesja dla osób, które chcą siedzieć za biurkiem od 08:00 do 16:00.
Należy jednak podkreślić, że część przedstawicieli handlowych może pracować zdalnie. Takie rozwiązanie nie jest jeszcze bardzo rozpowszechnione, ale niektóre firmy decydują się na wprowadzenie takiej możliwości. Warto przy tym pamiętać, że do wirtualnej sieci przenosi się zazwyczaj jedynie część obowiązków handlowca. Bezpośrednie spotkania z klientami wciąż są bowiem kluczowe w tym zawodzie i nie można z nich zrezygnować.
organizacja czasu pracy przedstawiciela handlowego
Praca jako przedstawiciel handlowy wymaga doskonałej organizacji. Aby wypełniać plany sprzedażowe zgodnie z pierwotnymi oczekiwaniami i wykonywać szereg złożonych obowiązków, w pierwszej kolejności trzeba skoncentrować się na odpowiednim planowaniu. Handlowiec powinien więc przygotowywać sobie szczegółowy terminarz pracy i spotkań z klientami, planować trasy przejazdu między przedsiębiorstwami i oszacowywać czas spędzany w poszczególnych firmach. Oprócz tego dobrze, aby zadbał o przygotowywanie scenariuszy spotkania przed wizytą u konkretnych kontrahentów. Dzięki temu łatwiej będzie mu osiągnąć sukces. Dobra organizacja i planowanie pozwala bowiem wykonywać obowiązki w efektywny i skuteczny sposób oraz zapobiega ewentualnym opóźnieniom w realizacji przyjętych założeń.
Przeczytaj, jak wygląda dobra organizacja czasu!
w jakich branżach znajdzie pracę przedstawiciel handlowy?
Przedstawiciel handlowy może być zatrudniony w rozmaitych sektorach. Tego typu pracowników poszukują więc różnorodne firmy, które mają swoje działy handlowo-sprzedażowe. Na rynku pracy można znaleźć oferty zatrudnienia na takie stanowiska jak m.in.:
- przedstawiciel handlowy medyczny – zajmuje się przedstawianiem i sprzedażą produktów medycznych, np. sprzętu medycznego,
- przedstawiciel handlowy farmaceutyczny – podtyp stanowiska w branży medycznej; osoba wykonująca ten zawód odpowiada za reprezentowanie firmy farmaceutycznej i sprzedaż jej towarów. W tym celu spotyka się m.in. z właścicielami aptek, pracownikami zatrudnionymi w przychodniach i szpitalach itp.,
- przedstawiciel kosmetyczny – jest zatrudniony przez firmę produkującą kosmetyki (pielęgnacyjne lub kolorowe) oraz perfumy,
- przedstawiciel handlowy w branży FMCG – zajmuje się promowaniem produktów z sektora spożywczego,
- przedstawiciel fryzjerski – odpowiada za sprzedaż kosmetyków, sprzętu i wyposażenia niezbędnego w salonach fryzjerskich,
- przedstawiciel handlowy w branży rolniczej – może odpowiadać za promocję i sprzedaż maszyn i narzędzi rolniczych albo trzody chlewnej i zwierząt gospodarskich,
- przedstawiciel budowlany – zajmuje się przedstawianiem oferty związanej z maszynami budowlanymi, elementami instalacyjnymi lub wyposażeniowymi itp.,
- przedstawiciel handlowy branży technicznej – może zajmować się kontaktami z klientami nastawionymi na zakup innowacyjnych, technologicznych produktów i usług z zakresu, np. motoryzacji, maszyn, rozwiązań IT, energii odnawialnych, elektroniki itp.
Oprócz tego dość popularna jest profesja przedstawiciela handlowego w salonie samochodowym oraz w branży zoologicznej. Handlowcy znajdą też zatrudnienie w instytucjach finansowych, przede wszystkim w bankach i firmach ubezpieczeniowych.
jakie możliwości rozwoju daje praca przedstawiciela handlowego?
Podejmując pracę jako handlowiec, można liczyć na duży rozwój zawodowy. Aby stopniowo piąć się po szczeblach kariery, trzeba oczywiście wykazać się chęcią nauki i poszerzania swoich kompetencji (m.in. poprzez udział w szkoleniach i zdobywanie stosownych certyfikatów), determinacją oraz dużą dawką motywacji. Konieczne jest też nienaganne wypełnianie obecnych obowiązków i realizacja planów sprzedażowych na satysfakcjonującym poziomie.
Pracę w zawodzie przedstawiciela handlowego najczęściej rozpoczyna się od stażu lub praktyk. Czasami początkiem kariery może być też stanowisko związane z inną profesją, mianowicie pracownika ds. obsługi klienta, sprzedawcy czy telemarketera. Te posady stanowią dobry wstęp do pracy handlowca, ponieważ również opierają się na pracy z klientami.
Zobacz także: Obsługa klienta – podstawowe informacje. Jak wygląda praca w biurze obsługi klienta?
Następnie możliwe jest objęcie stanowiska juniorskiego – jest nim młodszy przedstawiciel handlowy. Czasami jednak firmy od razu zatrudniają chętnych jako samodzielnych handlowców. Warto przy tym pamiętać, że jako regionalny przedstawiciel handlowy można odpowiadać za obsługę klientów mniejszego lub większego terenu – wszystko zależy od potrzeb i wymagań danego przedsiębiorstwa.
W jakim kierunku można rozwijać się dalej? Uwarunkowane jest to oczywiście branżą, w której jest się zatrudnionym. Co do zasady, kolejnym szczeblem kariery jest posada starszego specjalisty.
Następnie można starać się o objęcie jednego ze stanowisk kierowniczych. Przedstawiciel handlowy ma szansę zdobyć posadę m.in. regionalnego kierownika sprzedaży, kierownika oddziału, kierownika salonu sprzedaży lub kierownika ds. obsługi klienta.
Kolejnym szczeblem są stanowiska menedżerskie. Wśród nich można spotkać się z takimi jak District Manager, menedżer sprzedaży czy menedżer ds. obsługi kluczowych klientów.
Najwyższym szczeblem kariery może być objęcie posady dyrektora. Dawny przedstawiciel handlowy ma szansę zdobyć stanowisko dyrektora sprzedaży lub dyrektora handlowego. W takiej sytuacji często zostaje też członkiem zarządu, co jeszcze bardziej umacnia jego pozycję.
ile zarabia przedstawiciel handlowy?
To, ile zarabia przedstawiciel handlowy, zależy od kilku rzeczy. Kluczowy jest oczywiście sektor, w której pracuje, a także wielkość i lokalizacja przedsiębiorstwa, na rzecz którego wykonuje swoje codzienne obowiązki zawodowe. Na inne zarobki może też liczyć przedstawiciel handlowy bez doświadczenia, a na inne osoba z długim stażem pracy ciesząca się uznaniem i osiągająca duże sukcesy w branży.
Warto jednak przyjrzeć się danym, które pokazują uśrednione pensje. Według nich mediana zarobków regionalnego przedstawiciela handlowego na poziomie juniorskim wynosi 4670 zł brutto miesięcznie. Regularny specjalista otrzymuje 5630 zł brutto, natomiast starszy specjalista – 6600 zł brutto.
To najbardziej ogólne dane. Na wyższe pensje mogą jednak liczyć m.in. handlowcy związani z branżą medyczną. Ile zarabia przedstawiciel medyczny i farmaceutyczny? W ich przypadku, mediana wynagrodzeń dla regularnych specjalistów wynosi około 7680 zł brutto miesięcznie.
Należy przy tym pamiętać, że pensja przedstawicieli handlowych składa się nie tylko z podstawy, lecz także z prowizji i premii. Jej ostateczna wysokość zawsze zależy więc od zaangażowania i wyników sprzedażowych osiąganych przez konkretnego pracownika. Bardzo dobrzy specjaliści mogą liczyć nawet na ponad 10 000 zł brutto miesięcznie.
*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl
-
benefity pozapłacowe dla przedstawiciela handlowego
Objęcie stanowiska przedstawiciela handlowego wiąże się też z dostępem do wielu korzystnych benefitów pozapłacowych. Najpopularniejsze z nich to prywatna opieka zdrowotna oraz karnety sportowe. Pracodawcy zapewniają też często podwładnym narzędzia pracy przedstawiciela handlowego. Należą do nich przede wszystkim telefon komórkowy, laptop oraz samochód. Nie zawsze firmy gwarantują jednak służbowy sprzęt. Czasami można więc spotkać się z ofertami zatrudnienia dla przedstawiciela handlowego z własnym samochodem.
jak zostać przedstawicielem handlowym?
Zawód przedstawiciela handlowego niewątpliwie może być dochodowy i przyszłościowy. Jak jednak rozpocząć karierę w tej branży? Od kandydatów na to stanowisko wymaga się minimum wykształcenia średniego. Mile widziane jest jednak ukończenie szkoły wyższej na jednym z takich kierunków jak marketing i zarządzanie, ekonomia, finanse i rachunkowość lub psychologia. Często pracodawcy patrzą także przychylnym okiem na osoby, które ukończyły studia związane z profilem działalności firmy.
Aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie posady handlowca, można też zdecydować się na różnego typu kursy i szkolenia. Wyciągnięte z nich umiejętności na pewno przydadzą się w codziennej pracy.
Należy także pamiętać, że wiele firm chętniej przyjmuje do pracy osoby przynajmniej z minimalnym doświadczeniem. Pracodawcy są otwarci m.in. na pracowników obsługi klienta lub takich, którzy byli zatrudnieni w sprzedaży – zarówno w sklepach, jak i w telemarketingu.
Mimo to praca jako przedstawiciel handlowy bez doświadczenia również jest możliwa. Najważniejsze są wówczas chęci do pracy, gotowość do nauki i odpowiednie predyspozycje.
-
najważniejsze umiejętności przedstawiciela handlowego
Wykształcenie i dodatkowe kursy to nie wszystko – w pracy kluczowe są umiejętności przedstawiciela handlowego. Oczywiście łatwiej będzie mu je zdobyć, jeśli obejmie właściwą ścieżkę edukacji. Wśród najważniejszych kompetencji twardych, które powinien posiadać handlowiec, znajdują się m.in.:
- znajomość technik negocjacyjnych i sprzedażowych,
- szeroka wiedza na temat branży, w której działa dane przedsiębiorstwo,
- bardzo dobra znajomość oferowanych przez firmę towarów lub usług,
- prawo jazdy kat. B,
- przynajmniej dobra znajomość języka obcego (najczęściej angielskiego, choć firmy poszukują też m.in. przedstawicieli handlowych z językiem rosyjskim czy niemieckim),
- bardzo dobra umiejętność obsługi komputera (w tym wybranych edytorów tekstowych, programów do tworzenia prezentacji czy arkuszy kalkulacyjnych),
- znajomość wybranego systemu do zarządzania klientami (tzw. system CRM).
Kandydat, który odznacza się takimi kompetencjami, znacząco zwiększa swoje szanse na zdobycie atrakcyjnego zatrudnienia.
Zobacz także: Praca w handlu – jak zostać przedstawicielem handlowym?
-
cechy i predyspozycje, które powinien mieć dobry przedstawiciel handlowy
Praca w zawodzie handlowca wymaga też odpowiednich predyspozycji i szeroko rozwiniętych umiejętności miękkich. Dzięki nim zatrudnienie może znaleźć nawet przedstawiciel handlowy bez doświadczenia. Pracodawcy zwracają szczególną uwagę na:
- bardzo dobrą komunikatywność i umiejętności interpersonalne – kontakt z ludźmi to codzienność handlowca i rdzeń wykonywanego przez niego zawodu, dlatego musi on umieć doskonale dogadywać się z ludźmi i mieć zdolność zjednywania ich sobie,
- otwartość,
- rozwinięta pewność siebie i duża charyzma,
- umiejętność słuchania i rozumienia potrzeb oraz oczekiwań innych,
- determinacja i zorientowanie na cel,
- opanowanie,
- umiejętność radzenia sobie ze stresem i zarządzania nim,
- bardzo dobre zdolności organizacyjne,
- umiejętność planowania,
- terminowość,
- kreatywne myślenie,
- elastyczność i zdolność dostosowywania się do zmian,
- punktualność,
- zdolność błyskawicznego reagowania i podejmowania decyzji,
- samodzielność,
- odpowiedzialność,
- rzetelność.
Oprócz tego dobry przedstawiciel handlowy musi odpowiednio dbać o swój wizerunek. Dzięki temu może zaprezentować się jako profesjonalista – wówczas łatwiej mu zaskarbić sobie zaufanie klientów. Przedstawiciel handlowy powinien także być zmotywowany oraz otwarty na konieczność ciągłej nauki, zdobywania nowej wiedzy i podwyższania swoich kwalifikacji. Tylko dzięki temu utrzyma się na rynku i będzie mógł się rozwijać.