Aby objąć stanowisko recepcjonistki, należy odznaczać się odpowiednimi predyspozycjami i cechami charakteru. Profesja ta wymaga ciągłego kontaktu z ludźmi, dlatego najczęściej wykonywana jest przez osoby komunikatywne, otwarte i pewne siebie. Choć najpopularniejszym zawodem jest recepcjonistka w hotelu, rynek pracy oferuje również wiele innych możliwości zatrudnienia.
Czym zajmuje się recepcjonistka? Opis zawodu
Recepcjonistka jest swego rodzaju twarzą firmy - reprezentuje swojego pracodawcę podczas pierwszego kontaktu z klientem. Do jej zadań należy m.in. odpowiednie powitanie i przyjęcie gości przedsiębiorstwa, a także udzielenie im podstawowych informacji oraz odpowiedzi na pytania dotyczące oferowanych produktów lub usług. Zakres obowiązków recepcjonistki jest jednak o wiele szerszy. Osoba zatrudniona na tym stanowisku często zajmuje się także obsługą centrali telefonicznej (odbieraniem i przekazywaniem połączeń, a także wykonywaniem telefonów), czuwaniem nad prawidłowym obiegiem korespondencji i prowadzeniem kalendarza spotkań.
Zadania, które wykonuje recepcjonistka uzależnione są od charakteru miejsca, w którym pracuje. Zakres obowiązków na tym stanowisku może być więc bardzo zróżnicowany. Przykładowo recepcjonistka w hotelu jest odpowiedzialna za całokształt działań związanych z rezerwacjami noclegów, meldowaniem i wymeldowywaniem gości, przydzielaniem pokoi, pobieraniem opłat, wystawianiem rachunków i prowadzeniem dokumentacji hotelowej.
W jakiej firmie może pracować recepcjonistka?
Zawód recepcjonistki może być wykonywany w przedsiębiorstwach z wielu różnych branż. Na rynku pracy dostępne są takie stanowiska jak m.in.:
- recepcjonistka medyczna,
- recepcjonistka w hotelu,
- recepcjonistka biurowa,
- recepcjonistka w salonie samochodowym,
- recepcjonistka na siłowni,
- recepcjonistka w salonie fryzjerskim.
Dzięki dużym możliwościom zatrudnienia zawód recepcjonistki pozwala na podjęcie pracy w branży, która odpowiada zainteresowaniom i predyspozycjom konkretnej osoby. Duża część stanowisk daje także szansę na rozwój zawodowy.
Zawód: recepcjonistka – kto może go wykonywać?
Praca recepcjonistki wymaga perfekcyjnych umiejętności organizacyjnych. Istotna jest także duża komunikatywność, łatwość w nawiązywaniu kontaktów i samodzielność w realizowaniu poszczególnych zadań. Osoba, która stara się o objęcie takiego stanowiska powinna być więc otwarta i wyróżniać się prokliencką postawą. Musi także odznaczać się bardzo dobrą umiejętnością obsługi komputera i urządzeń biurowych. Pożądana jest również znajomość przynajmniej jednego języka obcego (najczęściej angielskiego).
Jeśli chodzi o wykształcenie recepcjonistka powinna ukończyć przynajmniej szkołę średnią. W przypadku pracy w hotelu mile widziany jest dyplom technikum hotelarskiego lub uczelni wyższej na kierunku hotelarstwo lub turystyka i rekreacja.
Ile zarabia recepcjonistka?
Wysokość zarobków recepcjonistki uzależniona jest od jej kompetencji, stażu pracy i miejsca zatrudnienia. Przeciętne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi jednak około 3000 zł brutto. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia i kolejnych umiejętności, można oczywiście liczyć na wyższą pensję.
W niektórych przypadkach profesja recepcjonistki umożliwia awans. W wielu firmach można objąć np. posadę kierownika biura lub asystenta dyrektora. Zdobycie doświadczenia w tym zawodzie stanowi także doskonałą podstawę do rozwoju kariery w innych gałęziach administracji, a także w branżach takich jak obsługa klienta czy marketing.