kto to jest ślusarz?

 

Otwieranie drzwi przez ślusarza lub wymiana zepsutych zamków to zadania, które jako pierwsze przychodzą do głowy, gdy mowa o tym zawodzie. W praktyce stanowią one jedynie przykładowe obowiązki zawodowe, z którymi mierzy się taki pracownik. Jego profesja może być tak naprawdę złożona, a konkretny zakres zajęć zależy od specjalizacji, na którą zdecydowała się dana osoba. Ślusarz ma więc szansę, aby znaleźć zatrudnienie w wielu miejscach i zajmować się różnorodnymi kwestiami dotyczącymi obróbki metalu. Choć nie jest to dziś zbyt popularny zawód, jego przedstawiciele są niezwykle pożądanymi pracownikami na rynku pracy.

Ślusarz to osoba, która odpowiada za obróbkę metalu. Robi to ręcznie lub stosuje do tego specjalne maszyny i urządzenia. Ten zawód rzemieślniczy wymaga więc nie tylko świetnych zdolności manualnych, lecz także odpowiedniej wiedzy i konkretnych umiejętności twardych.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że zadaniami ślusarza jest zarówno tworzenie niezbyt skomplikowanych lub nieco bardziej złożonych konstrukcji, narzędzi czy mechanizmów, jak i ich konserwowanie oraz bieżące naprawianie występujących w nich usterek. W swojej pracy stosuje on różnorodne technologie i metody – dobór odpowiednich z nich zależy od jego specjalizacji i posiadanych kompetencji.

Praca jako ślusarz jest niewątpliwie ciekawym zajęciem, które spodoba się osobom wykazującym predyspozycje techniczne i lubiącym majsterkowanie. W ich przypadku pozwala to na połączenie zainteresowań z zarabianiem pieniędzy. Choć jest to stara profesja, nic nie wskazuje na to, by miała zniknąć z rynku pracy. Wręcz przeciwnie, można zauważyć duże zapotrzebowanie na jej reprezentantów.

aktualne oferty pracy
1

czym zajmuje się ślusarz?

Zakres obowiązków ślusarza może być złożony. Jego ostateczny obszar zależy od tego, w czym specjalizuje się dana osoba, jakie ma kwalifikacje, kompetencje i doświadczenie oraz gdzie wykonuje swoje zadania zawodowe. Można jednak wyróżnić pewne ogólne wyzwania, przed którymi stają przedstawiciele tej profesji. Ślusarze zajmują się więc m.in.:

  • przygotowywaniem metalowych wyrobów oraz elementów, z których składają się maszyny, urządzenia lub narzędzia przy zastosowaniu obróbki o charakterze ręcznym albo maszynowym,
  • wykonywaniem połączeń między elementami,
  • czytaniem rysunków oraz dokumentacji technicznej,
  • sprawdzaniem stanu technicznego urządzeń, maszyn i narzędzi,
  • weryfikowaniem i ocenianiem jakości wytwarzanych wyrobów,
  • diagnozowaniem usterek oraz awarii,
  • naprawianiem uszkodzonych obiektów, w tym m.in. wymienianie i dorabianie zepsutych części,
  • konserwowaniem i zabezpieczaniem metalowych elementów i części,
  • obsługiwaniem specjalnych maszyn,
  • wykonywaniem prac o charakterze spawalniczo-konstrukcyjnym,
  • dbałością o porządek i czystość stanowiska pracy, w tym wykorzystywanych narzędzi.

Ślusarz może przy tym zajmować się wytwarzaniem, naprawą i konserwacją różnorodnych elementów i wyrobów z metalu. Zależy to od jego głównej specjalizacji.

skupiony mężczyzna noszący sprzęt ochronny w pracy
skupiony mężczyzna noszący sprzęt ochronny w pracy
2

jak wygląda codzienna praca ślusarza?

Ślusarz najczęściej wykonuje swoje obowiązki służbowe stacjonarnie, w zamkniętych pomieszczeniach w siedzibie danej firmy lub w warsztacie. Czasami może to również robić na zewnątrz – wszystko zależy od konkretnego zlecenia, którym aktualnie się zajmuje. Wpływ na miejsce świadczenia pracy ma także specjalizacja – o ile ślusarze konstrukcji stalowych często pracują na otwartym powietrzu, co niekiedy wiąże się też z wyjazdami służbowymi, o tyle pozostali pracownicy zazwyczaj wykonują swoje zadania w budynkach. Warsztaty, w których to robią, muszą być odpowiednio wyposażone. Poza stosownym sprzętem, w tym maszynami i ręcznymi narzędziami, musi znaleźć się w nich m.in. specjalny stół przeznaczony do prac ślusarskich.

Zazwyczaj praca jako ślusarz ma charakter indywidualny. Przedstawiciele tego zawodu czasami stanowią jednak część większego zespołu – ma to miejsce zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach. Wykonują też swoje obowiązki pod nadzorem przełożonego.

Codzienna praca ślusarza może być uznawana za rutynową. Nie jest jednak przy tym nudna. Pracownicy wykonują bowiem różne zadania i pracują nad różnymi zleceniami, dlatego ich zawód nie wiąże się z nadmierną monotonią.

Przeczytaj też: Jaki zawód wybrać, by czerpać satysfakcję z życia zawodowego?

3

ile zarabia ślusarz?

Wiele osób, które poszukują fachowca wykonującego usługi ślusarskie, zastanawia się, ile kosztuje ślusarz. Stawki specjalistów, którzy prowadzą własny warsztat, bywają różne. Podobnie jest z pensjami wypłacanymi przez przedsiębiorstwa zatrudniające ślusarzy. Wynagrodzenia różnią się od siebie w zależności m.in. od wielkości i przedmiotu działalności firmy, a także regionu, w którym jest ona zlokalizowana. Na zarobki fachowców z tej branży wpływa też oczywiście ich specjalizacja, a także posiadane umiejętności, doświadczenie i staż pracy.

Dostępne dane dotyczące wynagrodzeń pokazują jednak rynkową medianę pensji dla przedstawicieli zawodu ślusarza. Zgodnie z nimi tacy pracownicy mogą liczyć na około 5210 zł brutto miesięcznie. Oczywiście są też osoby zarabiające więcej. Najlepiej opłacani ślusarze mogą liczyć na wynagrodzenia rzędu 6300 zł brutto i więcej.

*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl

4

jak zostać ślusarzem?

Aby zostać ślusarzem, należy mieć odpowiednie wykształcenie. W tym celu najlepiej ukończyć szkołę branżową (inaczej zawodową) o specjalizacji ślusarstwo. Nie wystarczy to jednak, aby otrzymać tytuł zawodowy. Konieczne jest także zdanie odpowiedniego egzaminu pozwalającego na uzyskanie kwalifikacji MEC.08. Dotyczy ona wykonywania i naprawiania elementów maszyn, urządzeń i narzędzi. Kwalifikację tę mogą zdobyć także absolwenci liceum – wcześniej muszą jednak odbyć stosowny kurs.

Warto przy tym zaznaczyć, że poza zdobyciem podstawowych kompetencji i kwalifikacji czasami konieczne mogą okazać się też dodatkowe kursy. Przykładowo, ślusarz konstrukcji stalowych powinien odbyć szkolenie spawalnicze (zarówno gazowe, jak i elektryczne), natomiast specjalista wytwarzający i naprawiający wyroby artystyczne – ukończyć kierunkową szkołę lub kurs.

Zdobycie dodatkowych uprawnień czy certyfikatów branżowych jest przy tym mile widziane przez wszystkich pracodawców bez względu na branżę czy specjalizację. Warto więc regularnie się doszkalać i pozostawać na bieżąco z najnowszymi trendami ślusarskimi.

Ponadto pracodawcy przychylnym okiem patrzą na osoby, które odznaczają się przynajmniej dobrą znajomością rysunku technicznego. Cenione bywa także prawo jazdy kat. B oraz komunikatywna znajomość języka obcego, choć zazwyczaj nie są to wymogi konieczne do podjęcia pracy.

thank you for subscribing to your personalised job alerts.