kto to jest ślusarz?
Otwieranie drzwi przez ślusarza lub wymiana zepsutych zamków to zadania, które jako pierwsze przychodzą do głowy, gdy mowa o tym zawodzie. W praktyce stanowią one jedynie przykładowe obowiązki zawodowe, z którymi mierzy się taki pracownik. Jego profesja może być tak naprawdę złożona, a konkretny zakres zajęć zależy od specjalizacji, na którą zdecydowała się dana osoba. Ślusarz ma więc szansę, aby znaleźć zatrudnienie w wielu miejscach i zajmować się różnorodnymi kwestiami dotyczącymi obróbki metalu. Choć nie jest to dziś zbyt popularny zawód, jego przedstawiciele są niezwykle pożądanymi pracownikami na rynku pracy.
Ślusarz to osoba, która odpowiada za obróbkę metalu. Robi to ręcznie lub stosuje do tego specjalne maszyny i urządzenia. Ten zawód rzemieślniczy wymaga więc nie tylko świetnych zdolności manualnych, lecz także odpowiedniej wiedzy i konkretnych umiejętności twardych.
Trzeba przy tym zaznaczyć, że zadaniami ślusarza jest zarówno tworzenie niezbyt skomplikowanych lub nieco bardziej złożonych konstrukcji, narzędzi czy mechanizmów, jak i ich konserwowanie oraz bieżące naprawianie występujących w nich usterek. W swojej pracy stosuje on różnorodne technologie i metody – dobór odpowiednich z nich zależy od jego specjalizacji i posiadanych kompetencji.
Praca jako ślusarz jest niewątpliwie ciekawym zajęciem, które spodoba się osobom wykazującym predyspozycje techniczne i lubiącym majsterkowanie. W ich przypadku pozwala to na połączenie zainteresowań z zarabianiem pieniędzy. Choć jest to stara profesja, nic nie wskazuje na to, by miała zniknąć z rynku pracy. Wręcz przeciwnie, można zauważyć duże zapotrzebowanie na jej reprezentantów.
aktualne oferty pracyczym zajmuje się ślusarz?
Zakres obowiązków ślusarza może być złożony. Jego ostateczny obszar zależy od tego, w czym specjalizuje się dana osoba, jakie ma kwalifikacje, kompetencje i doświadczenie oraz gdzie wykonuje swoje zadania zawodowe. Można jednak wyróżnić pewne ogólne wyzwania, przed którymi stają przedstawiciele tej profesji. Ślusarze zajmują się więc m.in.:
- przygotowywaniem metalowych wyrobów oraz elementów, z których składają się maszyny, urządzenia lub narzędzia przy zastosowaniu obróbki o charakterze ręcznym albo maszynowym,
- wykonywaniem połączeń między elementami,
- czytaniem rysunków oraz dokumentacji technicznej,
- sprawdzaniem stanu technicznego urządzeń, maszyn i narzędzi,
- weryfikowaniem i ocenianiem jakości wytwarzanych wyrobów,
- diagnozowaniem usterek oraz awarii,
- naprawianiem uszkodzonych obiektów, w tym m.in. wymienianie i dorabianie zepsutych części,
- konserwowaniem i zabezpieczaniem metalowych elementów i części,
- obsługiwaniem specjalnych maszyn,
- wykonywaniem prac o charakterze spawalniczo-konstrukcyjnym,
- dbałością o porządek i czystość stanowiska pracy, w tym wykorzystywanych narzędzi.
Ślusarz może przy tym zajmować się wytwarzaniem, naprawą i konserwacją różnorodnych elementów i wyrobów z metalu. Zależy to od jego głównej specjalizacji.
-
popularne rodzaje zawodu ślusarza
Ślusarz to ogólna nazwa zawodu. W jego ramach funkcjonuje kilka specjalizacji – ich przedstawiciele zajmują się konkretnymi zadaniami z zakresu obróbki metalu. Najpopularniejsze rodzaje tej profesji to:
- Ślusarz samochodowy – zajmuje się naprawianiem elementów pojazdów, w tym np. zamków, blokad, podnośników szyb, mechanizmów regulowania foteli itp., a także awaryjnym otwieraniem samochodów.
- Ślusarz sprzętu domowego – zgodnie z nazwą odpowiada za naprawianie metalowych części urządzeń wykorzystywanych w domu. Są to m.in. pralki, odkurzacze, wentylatory, roboty wielofunkcyjne, maszyny szyjące itp.
- Ślusarz urządzeń komunalnych – najbardziej rozpoznawalny typ zawodu, który potocznie bywa określany jako ślusarz do drzwi. Do głównych obowiązków takiego pracownika należy bowiem konserwowanie i naprawianie takich części, jak zamki, zasuwy i zawiasy. Oprócz tego zajmuje się on pracami w budynkach mieszkalnych i przemysłowych – dotyczą one napraw elementów instalacji o charakterze wentylacyjnym, gazowym, grzewczym oraz wodnokanalizacyjnym.
- Ślusarz konstrukcji stalowych – jego głównym zadaniem jest wytwarzanie elementów, które stosuje się w branży budowniczej. Należą do nich m.in. różnego typu ogrodzenia, kraty, belki, bramy, pręty do zbrojeń fundamentów itp. Może także zajmować się pracami przy budowach mostów czy morskich platform.
- Ślusarz artystyczny – tworzy oraz naprawia proste lub złożone elementy dekoracyjne. Wśród nich znajdują się m.in. świeczniki, kandelabry, ozdobne żyrandole, kinkiety itp.
Usługi ślusarzy mogą być więc naprawdę zróżnicowane. Tym samym zawód ten daje wiele możliwości zawodowych, a każdy pracownik może znaleźć w nim coś dla siebie.
-
z jakich narzędzi korzysta ślusarz?
Ślusarz odpowiada za szereg konkretnych czynności. Dokonuje m.in. cięcia, wycinania, przecinania, piłowania, trasowania, szlifowania, gięcia, wiercenia, polerowania, gwintowania, lutowania, spawania czy nitowania. Podczas codziennego wykonywania obowiązków korzysta więc z wielu różnorodnych narzędzi – ręcznych lub mechanicznych. Ich dobór zależy oczywiście od rodzaju pracy. Co do zasady, może on korzystać np. z wiertarek, tokarek, frezarek, strugarek, wytaczaków, nitownic, przecinaków, giętarek, szlifierek czy lutownic. Ważnym sprzętem, który wykorzystuje w codziennej pracy, są też narzędzia pomiarowe i traserskie, w tym suwmiarki, średnicówki, rysiki traserskie, macki o charakterze pomiarowym, kątowniki, kątomierze, mikrometry itp. Co więcej, duże znaczenie mają materiały pomocnicze, wśród których warto wymienić przede wszystkim płótno ścierne, pastę polerską oraz do docierania, chłodziwo, chemiczne środki czyszczące oraz smar (stały i płynny).
To oczywiście jedynie przykłady urządzeń i materiałów, z których korzysta ślusarz. Taki pracownik musi więc mieć szeroką wiedzę i umiejętności związane z obsługą i wykorzystaniem poszczególnych z nich.
jak wygląda codzienna praca ślusarza?
Ślusarz najczęściej wykonuje swoje obowiązki służbowe stacjonarnie, w zamkniętych pomieszczeniach w siedzibie danej firmy lub w warsztacie. Czasami może to również robić na zewnątrz – wszystko zależy od konkretnego zlecenia, którym aktualnie się zajmuje. Wpływ na miejsce świadczenia pracy ma także specjalizacja – o ile ślusarze konstrukcji stalowych często pracują na otwartym powietrzu, co niekiedy wiąże się też z wyjazdami służbowymi, o tyle pozostali pracownicy zazwyczaj wykonują swoje zadania w budynkach. Warsztaty, w których to robią, muszą być odpowiednio wyposażone. Poza stosownym sprzętem, w tym maszynami i ręcznymi narzędziami, musi znaleźć się w nich m.in. specjalny stół przeznaczony do prac ślusarskich.
Zazwyczaj praca jako ślusarz ma charakter indywidualny. Przedstawiciele tego zawodu czasami stanowią jednak część większego zespołu – ma to miejsce zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach. Wykonują też swoje obowiązki pod nadzorem przełożonego.
Codzienna praca ślusarza może być uznawana za rutynową. Nie jest jednak przy tym nudna. Pracownicy wykonują bowiem różne zadania i pracują nad różnymi zleceniami, dlatego ich zawód nie wiąże się z nadmierną monotonią.
Przeczytaj też: Jaki zawód wybrać, by czerpać satysfakcję z życia zawodowego?
-
typowe warunki zatrudnienia ślusarzy
Ślusarz najczęściej wykonuje swoje obowiązki w standardowym czasie pracy – przy pełnym etacie jest to średnio 40 godzin tygodniowo. Często musi być jednak przy tym odpowiednio dyspozycyjny. Wiele przedsiębiorstw i warsztatów poszukuje bowiem pracowników, którzy będą gotowi podjąć pracę w systemie zmianowym – na dwie lub trzy zmiany. Wymaga to pewnej dozy elastyczności, ponieważ wiąże się z wypełnianiem zadań zawodowych w nietypowych godzinach, w tym również w porze nocnej. Sposób organizacji pracy zależy jednak oczywiście od potrzeb i oczekiwań konkretnej firmy.
W przypadku ślusarzy, którzy podejmują stałe zatrudnienie w firmie lub warsztacie, standardem jest zwykle podpisanie umowy o pracę. Gwarantuje to poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, a także zapewnia szereg ważnych praw pracowniczych. W tym zawodzie popularne jest również prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Decydują się na to zwłaszcza bardziej doświadczeni ślusarze, którzy mają już swoich stałych klientów.
-
bezpieczeństwo w pracy ślusarza
Pracę w zawodzie ślusarza uważa się za bezpieczną. Oczywiście, aby była taka w praktyce, konieczne jest zadbanie o właściwe przygotowanie stanowiska pracy, a także korzystanie z maszyn i urządzeń wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem. Ważne również, żeby regularnie sprawdzać stan techniczny stosowanego sprzętu. Pracownicy zatrudnieni jako ślusarze muszą też dobrze znać przepisy BHP i bezwzględnie ich przestrzegać. Dzięki temu mogą uniknąć potencjalnych wypadków.
Warto wiedzieć: Szkolenie BHP – jak wygląda i kiedy trzeba je odbyć?
Na stanowisku ślusarza należy także stosować odpowiednie artykuły ochronne, które zwiększają bezpieczeństwo codziennej pracy i minimalizują ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń. Najważniejsza jest robocza odzież ochronna, w tym specjalny kombinezon i rękawice oraz buty posiadające antypoślizgową podeszwę. Oprócz tego w ramach działań profilaktycznych należy wyposażyć się w okulary ochronne, ochronniki słuchu oraz maski o zastosowaniu przeciwpyłowym lub przeciwodpryskowym. W przypadku zatrudnienia w przedsiębiorstwie to pracodawca musi zapewnić pracownikom tego typu środki ochronne.
-
w jakich firmach potrzebne są usługi ślusarza?
Zawód ślusarza nie należy dziś do zbyt popularnych. Pracownicy, którzy go wykonują, wciąż są jednak niezbędni w wielu przedsiębiorstwach. Są bardzo pożądanymi fachowcami na rynku pracy, dlatego znalezienie zatrudnienia powinno przyjść im z łatwością. Warto przy tym zaznaczyć, że profesja ślusarza w wielu regionach Polski uważana jest za deficytową. Oznacza to, że liczba dotyczących jej ofert pracy przewyższa liczbę osób, które są gotowe do podjęcia zajęcia zarobkowego w zawodzie. To jeszcze bardziej umacnia rynkową pozycję ślusarzy.
W praktyce ślusarz może znaleźć zatrudnienie w wielu firmach w zależności od tego, w jakich usługach się specjalizuje. Praca czeka na niego m.in. w przedsiębiorstwach zajmujących się przemysłem maszynowym, stoczniowym, elektrotechnicznym lub metalowym, podmiotach budowlanych czy firmach odpowiadających za obróbkę metali lub zagadnienia sanitarne i instalacyjno-grzewcze. Dodatkowo możliwe jest objęcie stanowiska w punkcie usługowo-naprawczym (przykładowo, ślusarz samochodowy może zatrudnić się w warsztacie samochodowym). Przedstawiciele tego zawodu czasami pracują też w charakterze konserwatorów w administracji budynków, a także jako sprzedawcy w hurtowniach lub sklepach sprzedających artykuły metalowe. Ślusarze artystyczni znajdą też zajęcie w specjalnych pracowniach artystycznych.
-
kariera zawodowa ślusarzy
Ślusarz ma dość ograniczone możliwości awansu. Często karierę w tym zawodzie rozpoczyna od stanowiska pomocniczego, dzięki któremu może szlifować swoje umiejętności i uczyć się nowych rzeczy pod opieką doświadczonych fachowców. Jest wówczas czeladnikiem. Z czasem może awansować i zostać pełnoprawnym specjalistą, a także zdobyć tytuł mistrza.
W przypadku zatrudnienia w większej firmie ślusarz ma także możliwość objęcia stanowiska brygadzisty. Wówczas kontroluje i zarządza pracą podwładnych.
Dowiedz się, jak zdobyć awans zawodowy
ile zarabia ślusarz?
Wiele osób, które poszukują fachowca wykonującego usługi ślusarskie, zastanawia się, ile kosztuje ślusarz. Stawki specjalistów, którzy prowadzą własny warsztat, bywają różne. Podobnie jest z pensjami wypłacanymi przez przedsiębiorstwa zatrudniające ślusarzy. Wynagrodzenia różnią się od siebie w zależności m.in. od wielkości i przedmiotu działalności firmy, a także regionu, w którym jest ona zlokalizowana. Na zarobki fachowców z tej branży wpływa też oczywiście ich specjalizacja, a także posiadane umiejętności, doświadczenie i staż pracy.
Dostępne dane dotyczące wynagrodzeń pokazują jednak rynkową medianę pensji dla przedstawicieli zawodu ślusarza. Zgodnie z nimi tacy pracownicy mogą liczyć na około 4340 zł brutto miesięcznie. Oczywiście są też osoby zarabiające więcej. Najlepiej opłacani ślusarze mogą liczyć na wynagrodzenia rzędu 5230 zł brutto i więcej.
*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl
-
jakie dodatki do pensji może otrzymać ślusarz?
Usługi ślusarzy okazują się bardzo potrzebne w wielu firmach, dlatego przedsiębiorstwa chcąc przyciągnąć do siebie fachowców i zatrzymać ich na dłużej, są gotowe zaoferować im wiele dodatków. W niektórych miejscach obowiązuje, np. system premiowy. Wówczas specjaliści mogą otrzymać dodatkowe pieniądze, co jest uzależnione od poziomu ich zaangażowania.
Sprawdź, czym jest premia uznaniowa i jakie są zasady jej przyznawania
Dodatki dla ślusarzy mogą też przybrać postać bogatego pakietu socjalnego. Często stosowanym rozwiązaniem jest również możliwość skorzystania z atrakcyjnych benefitów pozapłacowych, takich jak dodatkowe ubezpieczenie i prywatna opieka medyczna, karta sportowa, dofinansowanie posiłków czy szansa udział w wewnętrznych szkoleniach zawodowych.
jak zostać ślusarzem?
Aby zostać ślusarzem, należy mieć odpowiednie wykształcenie. W tym celu najlepiej ukończyć szkołę branżową (inaczej zawodową) o specjalizacji ślusarstwo. Nie wystarczy to jednak, aby otrzymać tytuł zawodowy. Konieczne jest także zdanie odpowiedniego egzaminu pozwalającego na uzyskanie kwalifikacji MEC.08. Dotyczy ona wykonywania i naprawiania elementów maszyn, urządzeń i narzędzi. Kwalifikację tę mogą zdobyć także absolwenci liceum – wcześniej muszą jednak odbyć stosowny kurs.
Warto przy tym zaznaczyć, że poza zdobyciem podstawowych kompetencji i kwalifikacji czasami konieczne mogą okazać się też dodatkowe kursy. Przykładowo, ślusarz konstrukcji stalowych powinien odbyć szkolenie spawalnicze (zarówno gazowe, jak i elektryczne), natomiast specjalista wytwarzający i naprawiający wyroby artystyczne – ukończyć kierunkową szkołę lub kurs.
Zdobycie dodatkowych uprawnień czy certyfikatów branżowych jest przy tym mile widziane przez wszystkich pracodawców bez względu na branżę czy specjalizację. Warto więc regularnie się doszkalać i pozostawać na bieżąco z najnowszymi trendami ślusarskimi.
Ponadto pracodawcy przychylnym okiem patrzą na osoby, które odznaczają się przynajmniej dobrą znajomością rysunku technicznego. Cenione bywa także prawo jazdy kat. B oraz komunikatywna znajomość języka obcego, choć zazwyczaj nie są to wymogi konieczne do podjęcia pracy.
-
cechy i predyspozycje dobrego ślusarza
Stanowisko ślusarza wymaga także pewnych konkretnych cech i predyspozycji, które ułatwią wykonywanie codziennych obowiązków. Wśród nich znajdują się m.in. zdolności manualne, zainteresowania techniczne oraz wyobraźnia przestrzenna. Ważne są również uważność i spostrzegawczość, dokładność, dobra koordynacja o charakterze wzrokowo-ruchowym oraz zręczne dłonie i palce. Pracodawcy cenią też sobie odpowiedzialność, pracowitość i komunikatywność, dobrą organizację pracy i uporządkowanie. Istotna jest także otwartość na ciągłe podwyższanie swoich kompetencji.
Zobacz również: Czym jest samodoskonalenie i jaką może mieć formę?
-
przeciwwskazania do zawodu ślusarza
Stanowisko ślusarza wiąże się z pracą fizyczną wykonywaną najczęściej na stojąco. Aby móc je objąć, należy zatem odznaczać się dobrym zdrowiem i kondycją. Są również pewne czynniki, które wykluczają z wykonywania tej profesji. Do przeciwwskazań zalicza się m.in. zaburzenia równowagi, niesprawne ręce, zaawansowane wady kręgosłupa oraz problemy ze wzrokiem lub słuchem, których nie można skorygować. Oprócz tego wykonywanie zawodu ślusarza może być niewskazane w przypadku osób z płaskostopiem oraz żylakami nóg.