kim jest software developer?
Software developer to jeden ze znanych i chętnie wybieranych zawodów z zakresu technologii informacyjnej. Jest on niezwykle atrakcyjny zarówno ze względu na możliwość zarabiania bardzo dobrych pieniędzy, jak i szansę na awans i ciągłe podwyższanie swoich kwalifikacji. Aby wykonywać tę profesję, trzeba jednak spełnić odpowiednie warunki. Każda firma może mieć nieco inne wymagania. Istotne są jednak określone umiejętności twarde oraz predyspozycje do pracy w branży IT.
W sektorze IT funkcjonuje wiele różnorodnych zawodów. Często spotykana nazwa w ofertach pracy to m.in. software developer. Określenie to najczęściej niewiele mówi osobom spoza branży. Co się za nim kryje? Odpowiedź na to pytanie nie jest do końca jednoznaczna. Zasadniczo istnieją dwa podejścia do tej sprawy. Według opinii niektórych software developer to po prostu regularny programista, czyli specjalista IT zajmujący się pisaniem kodów. Wykorzystuje do tego języki programowania, które już istnieją i specjalizuje się w konkretnych z nich (najczęściej skupia się na jednym). Oprócz tworzenia kodu do aplikacji mobilnych lub internetowych poddaje go modyfikacjom i testowaniu. Zazwyczaj nie odpowiada jednak za całokształt projektu.
Istnieje jednak również drugie podejście, według którego software developer i programista nie są do końca tożsamymi zawodami. Osoby wyrażające taką opinię wskazują na kilka podstawowych różnic. Według nich software developer to bardziej zaawansowany programista. Nie tylko zajmuje się pisaniem kodów, lecz także tworzy nowe pomysły i koncepcje, odpowiada za zadania związane z opracowywaniem i rozwijaniem oprogramowania, a czasami również z projektowaniem. Oprócz tego często przygotowuje dokumentację techniczną. W codziennej pracy styka się więc nie tylko z kodowaniem, lecz także z koniecznością planowania i szerszej współpracy z ludźmi.
Można zatem uznać, że nazwa software developer jest dość umowna i można ją interpretować na różne sposoby. To, kim jest i czym zajmuje się osoba zatrudniona na takim stanowisku, w dużej mierze zależy od wymagań przedsiębiorstwa, w którym pracuje.
Dowiedz się, jak zostać programistą
znajdź nową pracęsoftware developer a software engineer – czy te zawody się różnią?
W ogłoszeniach o pracę można spotkać jeszcze jedno rozróżnienie. Przedsiębiorstwa często wystawiają oferty zatrudnienia nie tylko dla software developerów, lecz także software engineerów. Również w tym przypadku niektórzy używają tych nazw zamiennie. Co ciekawe, na niemieckich, brytyjskich i kanadyjskich stronach z ogłoszeniami o pracę częściej można spotkać się z określeniem „software developer”, z kolei w Stanach Zjednoczonych popularniejszy jest termin „software engineer”.
W praktyce jednak czasami można zauważyć pewne różnice w znaczeniu nazw tych dwóch zawodów. Jak już wiadomo, software developer nie tylko programuje, lecz także rozwija i projektuje oprogramowanie. Z kolei software engineer w niektórych przypadkach stoi jeszcze o jeden poziom wyżej w hierarchii zawodów w IT. Dzięki swojej szerokiej wiedzy i umiejętnościom, a także większemu doświadczeniu, potrafi stosować koncepcje inżynieryjne i umie zaprojektować cały system oprogramowania, a następnie go zaimplementować. Ponadto analizuje m.in. potrzeby klientów i kontroluje wdrażane przez siebie rozwiązania. Jego rola jest więc bardziej kompleksowa. Ponownie jednak wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań konkretnego przedsiębiorstwa.
Co robi software developer w swojej pracy?
Jako że nie ma jednoznacznej definicji tego zawodu, kwestia tego, czym zajmuje się software developer, również może być trudna do określenia. Konkretny zakres obowiązków ustala dana firma – o jej wymaganiach i oczekiwaniach można przeczytać już na poziomie oferty zatrudnienia. Warto jednak znać popularne zadania na tym stanowisku, którym muszą sprostać pracownicy podczas codziennej pracy. Software developerzy mogą odpowiadać m.in. za:
- tworzenie oprogramowania dla aplikacji i stron w wybranym języku,
- testowanie przygotowanego oprogramowania,
- opracowywanie projektów oprogramowania,
- przygotowywanie dokumentacji związanej z danym projektem,
- podejmowanie współpracy z innymi specjalistami IT (np. analitykami, testerami, innymi developerami lub engineerami),
- poprawianie błędów w kodzie,
- współpracowanie z klientami i partnerami firmy.
To oczywiście przykładowy zakres obowiązków. W dużych korporacjach, które zatrudniają wielu specjalistów, software developer może np. odpowiadać wyłącznie za pisanie kodów – testowaniem i projektowaniem zajmują się wówczas inni pracownicy. Czasami jednak jego zadania mogą być szersze. Poza opracowywaniem, tworzeniem, optymalizowaniem i rozwijaniem oprogramowania, może np. również pełnić funkcję project managera. Wówczas po jego stronie leży także, np. kontrolowanie prac nad danym projektem czy pilnowanie dotrzymywania terminów wynikających z ustalonego harmonogramu.
Przeczytaj także: Praca w IT: wiele ścieżek rozwoju na miarę potrzeb i umiejętności
jak wygląda praca software developera?
Praca jako software developer może być wykonywana indywidualnie lub zespołowo (w takim przypadku warto przygotować się na konieczność współpracy w międzynarodowym zespole). W praktyce wiele zależy od specyfiki danej firmy. Narzędziem pracy software developera jest oczywiście komputer, a obowiązki zawodowe wypełnia on w pomieszczeniach biurowych. Warto jednak zaznaczyć, że zawód ten, podobnie jak mnóstwo innych profesji z branży IT, nie zawsze wymaga przebywania w siedzibie danego przedsiębiorstwa. Wiele firm chętnie oferuje software developerom pracę zdalną. Charakter obowiązków takich specjalistów sprawia bowiem, że nie muszą mieć oni bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami czy przełożonymi – często wystarczy porozumiewanie się za pośrednictwem Internetu. Fachowiec IT może więc pracować z dowolnego miejsca, co stanowi wygodne i komfortowe rozwiązanie. Możliwość pracy zdalnej jest także często uznawana za dodatkowy benefit pozapłacowy.
-
warunki zatrudnienia software developera
Duża część software developerów może liczyć na umowę o pracę. Takie rozwiązanie daje poczucie stabilności zatrudnienia. W wielu przypadkach firmy oferują także współpracę w ramach B2B. Wymaga ona samozatrudnienia, czyli prowadzenia przez specjalistę IT własnej działalności gospodarczej. Dzięki temu może on liczyć na wyższe zarobki, jednak musi pamiętać o konieczności samodzielnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Warto przy tym podkreślić, że przedsiębiorstwa często pozostawiają decyzję co do formy zatrudnienia software developerowi. To on sam może wybrać rozwiązanie, które jest dla niego bardziej satysfakcjonujące.
Software developer może być zatrudniony w pełnym wymiarze godzin lub na część etatu. Często wykonuje przy tym swoje codzienne obowiązki w podstawowym systemie czasu pracy. Robi to w standardowych godzinach, np. między 09:00 a 17:00. Warto jednak pamiętać, że w tej branży często zdarzają się nadgodziny.
Niektóre firmy wprowadzają również zadaniowy czas pracy. Stanowi to ciekawe rozwiązanie w przypadku pracowników IT. Dzięki temu mają oni większą swobodę w działaniu, ponieważ sami ustalają godziny wypełniania obowiązków zawodowych. Taka elastyczność jest często uznawana za jedną z zalet pracy jako software developer.
-
gdzie można znaleźć pracę jako software developer?
Znalezienie zatrudnienia jako software developer nie powinno być trudne. Rynek pracy cały czas potrzebuje nowych specjalistów z zakresu technologii informacyjnej. Jako że branża IT dynamicznie się rozwija i ma coraz większe znaczenie, ofert pracy nie powinno zabraknąć również w przyszłości.
Co ważne, zatrudnienie można podjąć nie tylko w przedsiębiorstwie zajmującym się stricte nowymi technologiami. Praca czeka w rozmaitych firmach, które mają oddzielny dział IT. Mogą one działać w rozmaitych branżach, takich jak e-commerce, telekomunikacja, administracja, finanse, marketing, consulting, logistyka i wielu innych.
-
ścieżka kariery software developera
Branża IT daje duże możliwości rozwoju kariery zawodowej. Osoby, które chcą rozpocząć w niej pracę w charakterze software developera, na początku mogą zdecydować się na staż. Wystarczy wówczas znać podstawowe narzędzia związane z programowaniem. Co ważne w przypadku przyszłych specjalistów IT, staże są zazwyczaj płatne. Jeżeli jednak posiada się odpowiednie umiejętności oraz stosowne portfolio, można zacząć przygodę w zawodzie od pełnoprawnego stanowiska.
Standardowa ścieżka kariery software developera składa się z trzech etapów. Są to:
- stanowisko junior software developera – jest to młodszy specjalista, czyli osoba początkująca, która ma małe doświadczenie i podlega starszym fachowcom z danego zakresu. Zna jednak podstawowe technologie i narzędzia oraz potrafi samodzielnie wykonywać określone zadania.
- stanowisko software developera na poziomie mid/regular – odnosi się do pełnoprawnego specjalisty, który ma już nieco większe doświadczenie zawodowe. Może być samodzielnym pracownikiem, który kompleksowo realizuje zadania z zakresu tworzenia oprogramowania i jego testowania i rozwoju.
- stanowisko senior software developera – jest to starszy specjalista, który odznacza się szeroką wiedzą i umiejętnościami oraz dużym doświadczeniem. Odpowiada za pisanie kodów, projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań, a także często sprawuje pieczę nad pracą mniej doświadczonych fachowców.
Senior software developer może oczywiście awansować dalej i zostać, np. mentorem lub team leaderem. Warto również pamiętać, że przedstawiciele tej profesji już na poziomie juniorskim lub mid mają szansę na rozwój w kierunku inżynierii oprogramowania.
jak zostać software developerem?
Droga do zawodu software developera wymaga odpowiedniego zaangażowania. W branży IT wykształcenie ma zazwyczaj drugorzędne znaczenie. Oczywiście, studia wyższe z zakresu informatyki na pewno będą mile widziane, jednak w różnorodnych przedsiębiorstwach często pracują osoby po szkole średniej. W profesji software developera kluczowe są bowiem umiejętności, a te można zdobyć poza murami uniwersytetu.
Jak więc zostać software developerem? Rozwiązań jest kilka. Można postawić na samodzielne zdobywanie wiedzy – w branży informatycznej można spotkać wielu samouków. Warto przy tym korzystać z literatury branżowej oraz informacji dostępnych w Internecie. Najważniejsze są oczywiście ćwiczenia praktycznie, czyli stopniowe próby tworzenia oprogramowania. Dzięki temu można też stworzyć własne portfolio, które często jest niezbędne do przekonania do siebie pracodawcy.
Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się też specjalistyczne kursy programistyczne oraz bootcampy. Uczęszczając na nie stosunkowo szybko, można zdobyć szeroką wiedzę oraz szlifować umiejętności praktyczne pod okiem fachowców. Wiąże się to jednak z dość wysokimi kosztami – szkolenia mają ceny sięgające kilkunastu tysięcy złotych. Mimo to warto pamiętać, że w dłuższej perspektywie czasu taka inwestycja może okazać się bardzo opłacalna.
Zobacz również: Czy możliwa jest praca w IT bez doświadczenia?
-
umiejętności i predyspozycje software developera
Software developer musi posiadać odpowiednie kompetencje twarde, które pozwolą mu na wykonywanie codziennych zadań. Oprócz tego powinien jednak odznaczać się też pewnymi cechami, predyspozycjami i umiejętnościami miękkimi. W dużym stopniu ułatwią mu one pracę i sprawią, że będzie bardziej efektywna. Przykładowe kompetencje, którymi powinien wyróżniać się dobry software developer, to:
- znajomość wymaganych przez daną firmę języków programowania (warto znać więcej niż jeden język, jednak specjalizować się w jednym. Można wybierać spośród wielu z nich. Najpopularniejsze z nich to m.in. Java, JavaScript, C++, Python),
- znajomość odpowiednich frameworków (np. Spring, Angular, Vue.js, ReatJS),
- umiejętność pracy w Scrumie i wiedza na temat metodyki Agile,
- znajomość systemów do zarządzania bazami danych (np. MySQL),
- umiejętność rozpoznawania potrzeb użytkowników i klientów, a następnie dostosowywanie do nich projektów oprogramowania,
- umiejętność rozwijania oprogramowania i przeprowadzania testów,
- bardzo dobra znajomość języka angielskiego,
- zdolności techniczne,
- krytyczne myślenie,
- skrupulatność i dbałość o szczegóły,
- zdolność rozwiązywania problemów,
- cierpliwość,
- komunikatywność i umiejętność pracy w zespole,
- analityczny umysł,
- zdolność wyciągania wniosków i szukania nowych rozwiązań,
- chęć do nauki i ciągłego poszerzania swojej wiedzy i kompetencji.
Oczywiście od początkującego software developera oczekuje się mniej. Wraz z osiąganiem kolejnych szczebli kariery wymagania rosną. Dlatego też niezwykle ważne jest nastawienie na rozwój. W sektorze IT wszystko dynamicznie się zmienia, dlatego aby osiągnąć w nim sukces, należy być na bieżąco z nowymi rozwiązaniami.
Sprawdź aktualne oferty pracy w kategorii Software developer
ile zarabia software developer?
Wysokie zarobki software developera sprawiają, że wiele osób myśli o wykonywaniu tego zawodu. W praktyce zależą one oczywiście m.in. od typu przedsiębiorstwa, w którym się pracuje, a także jego lokalizacji i wielkości. Ponadto na inne wynagrodzenie mogą liczyć początkujący pracownicy, a na inne doświadczeni fachowcy. Liczy się też język programowania, w którym się specjalizują.
Warto przyjrzeć się przykładowym danym związanym z zarobkami w tej branży. Zgodnie z nimi osoby pracujące z językiem Java, które obejmują stanowisko juniorskie, mogą liczyć na około 7480 zł brutto miesięcznie. Jest to rynkowa mediana pensji. A ile zarabia software developer będący pełnoprawnym specjalistą? Tutaj kwota wzrasta do 11400 zł brutto. Z kolei w przypadku doświadczonych fachowców na pozycji seniorskiej, mediana pensji to aż 16800 zł miesięcznie. Najlepsi java software developerzy mogą jednak liczyć nawet na 20000 zł brutto i więcej.
*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl, styczeń 2024
Na jakie benefity pozapłacowe może liczyć software developer?
Wysokie zarobki software developera to nie wszystko. Osoby zatrudnione na takim stanowisku mogą też często liczyć na korzystne benefity pozapłacowe. Poza pracą zdalną reprezentanci tego zawodu otrzymują zazwyczaj takie świadczenia, jak np. prywatna opieka zdrowotna, dodatkowe ubezpieczenie czy karnety sportowe. Wielu pracodawców stawia też na rozwój swoich podwładnych, dlatego zapewnia im dostęp do kursów i szkoleń, a także udziału w branżowych konferencjach.
zalety i wady pracy jako software developer
Praca jako software developer ma mnóstwo zalet. Zapewnia stały rozwój zawodowy – nie ma w niej miejsca na rutynę i zastój. Wręcz wymaga ciągłego pogłębiania swojej wiedzy, dlatego spodoba się osobom, które cały czas lubią uczyć się nowych rzeczy.
Zawód ten gwarantuje także wiele ciekawych wyzwań i pracę nad interesującymi projektami, a także często możliwość poznania innych, wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Oczywiście trzeba lubić to, co się robi – wykonywanie tej profesji wyłącznie dla pieniędzy szybko może okazać się złą drogą. Nie ulega jednak wątpliwości, że zarobki na tym stanowisku należą do naprawdę satysfakcjonujących i to one są wymieniane jako jedna z głównych zalet pracy jako software developer.
Zawód software developera jest też prestiżowy. Oprócz tego daje bardzo dobre perspektywy na przyszłość. Wynika to z rozwoju całej branży IT, a także coraz większych wymagań użytkowników aplikacji mobilnych i webowych oraz postępującej automatyzacji w wielu sektorach gospodarki.
Oczywiście, jak w przypadku każdej innej profesji, praca jako software developer może mieć też swoje wady. Czasami wiąże się z dużym natłokiem obowiązków i częstą pracą w nadgodzinach. Bywa też przez to nieco stresująca. Ponadto wykonuje się ją stale w pozycji siedzącej, co może mieć wpływ na zdrowie. Jeżeli jednak zadba się o odpowiedni work-life balance oraz ergonomiczne stanowisko pracy, profesja software developera nie powinna być uciążliwa.
Warto wiedzieć: Sposoby na stres w pracy