kim jest software engineer?
Sektor IT to rozwojowa branża. Warto więc pomyśleć o związaniu z nią swojej przyszłości zawodowej. Jednym z ciekawych zawodów jest profesja software engineera. To bardzo kompleksowe zajęcie, dlatego wymaga zdobycia nie tylko umiejętności twardych, lecz także rozwijania swoich predyspozycji i kompetencji miękkich, a także ciągłej nauki. Jego wykonywanie przynosi jednak satysfakcję, a także jest po prostu opłacalne. Zarobki software engineera utrzymują się na bardzo wysokim poziomie i rosną wraz ze zdobywaniem kolejnych szczebli kariery. Warto więc poznać bliżej specyfikę pracy takiego specjalisty i dowiedzieć się, co zrobić, aby nim zostać.
Software engineer to fachowiec z zakresu technologii informacyjnej. Przedmiotem jego działania jest dział inżynierii oprogramowania. Inną nazwą zawodu software engineera jest więc inżynier oprogramowania (co stanowi również tłumaczenie anglojęzycznej nazwy stanowiska). Określenia te stosuje się wymiennie – z tego względu oba z nich można znaleźć w ofertach pracy publikowanych w Internecie. Warto więc pamiętać, że odnoszą się one do tej samej profesji.
Zawód software engineera jest wymagający. Osoby, które go wykonują, mają przed sobą szereg złożonych zadań. Są odpowiedzialne za analizowanie potrzeb i oczekiwań użytkowników, a następnie dbałość o prawidłowe przeprowadzenie wielu procesów związanych z projektowaniem i tworzeniem oprogramowania, systemów operacyjnych, aplikacji, systemów sterowania siecią itp. Znają się także na implementowaniu oraz testowaniu przygotowanych produktów. Zajmują się zatem wieloma aspektami dotyczącymi środowiska programistycznego. Wymaga to od nich szerokiej wiedzy i umiejętności jej praktycznego wykorzystania, a także wyróżniania się m.in. kreatywnością i analitycznym umysłem.
sprawdź oferty pracyczym charakteryzuje się inżynieria oprogramowania?
Aby lepiej zrozumieć specyfikę pracy software engineera, warto bliżej przyjrzeć się pojęciu inżynierii oprogramowania. Mianem tym nazywa się oddzielną dyscyplinę informatyczną, która stosuje inżynierskie podejście do wytwarzania oprogramowania, traktując je jako rodzaj formalnego procesu, na który składa się wiele elementów.
Tym samym inżynieria oprogramowania jest także niezwykle kompleksowym podejściem. W jej ramach funkcjonują wszystkie fazy związane z życiem oprogramowania. Składa się na nie zarówno ustalanie specyfikacji i projektowanie, jak i tworzenie, a następnie implementowanie oraz utrzymywanie, konserwowanie, integrowanie, testowanie oraz rozwijanie wprowadzonych rozwiązań. Wszystko to ma na celu wytworzenie produktu, który charakteryzuje się bardzo wysoką jakością.
Inżynieria oprogramowania zajmuje się zatem szeregiem procesów dotyczących wytwarzania oprogramowania. Z tego względu osoby, które specjalizują się w tej dziedzinie, mają zróżnicowane, a przy tym szeroko zakrojone zadania zawodowe.
Dowiedz się, czy możliwa jest praca w IT bez doświadczenia
-
co robi software engineer w swojej pracy?
Chcąc konkretniej wiedzieć, czym się zajmuje software engineer, warto zapoznać się z jego zakresem obowiązków. Oczywiście zajęcia, z którymi mierzy się taki pracownik, różnią się nieco w zależności od jego doświadczenia i poziomu stanowiska, a także wymagań i oczekiwań danego przedsiębiorstwa oraz produktów, nad którymi pracuje firma. Ogólny zakres zadań software engineera zawiera jednak takie działania, jak m.in.:
- projektowanie i tworzenie oprogramowania,
- dbałość o implementację i przeprowadzanie testów narzędzi i oprogramowania,
- proponowanie i wdrażanie nowych rozwiązań, a następnie ich optymalizowanie,
- tworzenie struktury baz danych,
- wykorzystywanie danych do tworzenia systemów o charakterze informatycznym,
- badanie i analizowanie potrzeb odbiorców produktów,
- analizowanie wymagań przedsiębiorstwa i jego możliwości budżetowych odnośnie danego projektu,
- rozwój i doskonalenie istniejących już rozwiązań,
- automatyzowanie procesów,
- współpracowanie z klientami oraz innymi pracownikami działu IT,
- przygotowywanie technicznej dokumentacji,
- diagnozowanie problemów i ich rozwiązywanie,
- wysoka dbałość o dobrą jakość wprowadzanych rozwiązań i tworzonych produktów,
- utrzymywanie systemów oprogramowania i dbałość o ich niezawodność i dużą wydajność.
Warto pamiętać, że software engineer może specjalizować się w jednym, konkretnym obszarze. Dotyczy to zwłaszcza zatrudnienia w dużych przedsiębiorstwach posiadających złożoną strukturę organizacyjną. Jednymi z popularnych dziedzin są chociażby zagadnienia związane z siecią lub z projektowaniem systemów o charakterze operacyjnym. Software engineer może także specjalizować się w tworzeniu oprogramowania aplikacyjnego – wówczas skupia się na takich elementach, jak aplikacje, bazy danych czy edytory tekstowe.
-
software engineer a programista – jakie są różnice?
Co do zasady, software engineer nie jest zwykłym programistą. Czasami jednak nazwę tego stanowiska stosuje się wymiennie z software developerem (a więc właśnie programistą). Na szczęście w polskich ofertach zatrudnienia najczęściej są one rozróżniane, co pozwala uniknąć pomyłek. Zawsze jednak warto dokładnie przeczytać dane ogłoszenie o pracę – pomoże to rozwiać wszelkie wątpliwości co do tego, w jakim zakresie powinien specjalizować się fachowiec poszukiwany przez konkretne przedsiębiorstwo.
W czym jednak widoczna jest różnica między inżynierem oprogramowania a software developerem? Chodzi przede wszystkim o złożoność jego roli i obowiązków, która jest zdecydowanie większa niż w przypadku szeregowego programisty. W przeciwieństwie do niego software engineer dba o projektowanie całego systemu oprogramowania i jego całościową implementację. Korzysta przy tym z koncepcji inżynieryjnych oraz zwraca uwagę na potrzeby użytkowników, poddając je szczegółowej analizie, czego najczęściej nie robi w takim zakresie software developer. W codziennej pracy ważna jest też jego bliska współpraca z szeregiem innych inżynierów oraz specjalistów IT. Dzięki temu możliwa jest odpowiednie zbudowanie całego systemu.
Innymi słowy, w przeciwieństwie do programisty zajmującego się wybranymi zagadnieniami przygotowywania oprogramowania, software engineer angażuje się w cały proces powstawania produktu. Jego zawód stanowi zatem bardziej złożone i kompleksowe podejście do tworzenia oprogramowania.
Przeczytaj także: Kariera w IT, czyli jak zostać programistą?
jak wygląda praca software engineera?
Praca jako software engineer odbywa się w pomieszczeniach biurowych przed komputerem. Może być wykonywana stacjonarnie w siedzibie danego przedsiębiorstwa. Ma ona charakter zespołowy. Software engineer często współpracuje więc z innymi inżynierami oprogramowania, tworząc wraz z nimi odrębny dział. Kontaktuje się także z innymi pracownikami IT, w tym programistami. Przekazuje im odpowiednio przygotowane instrukcje, dzięki którym mogą oni napisać kod oprogramowania. Oprócz tego zachowuje ścisłą współpracę z klientami, dzięki czemu może odpowiednio zaplanować i zaprojektować oprogramowanie. Warto przy tym pamiętać, że kwestia struktury organizacyjnej zależy w dużej mierze od konkretnej firmy. Może więc wyglądać różnie w różnych przedsiębiorstwach.
Software engineer bez problemu może też pracować zdalnie. Specyfika jego obowiązków sprawia, że nie musi przebywać w siedzibie firmy – wystarczy, że będzie się kontaktował ze współpracownikami za pośrednictwem internetowych narzędzi. Wiele firm oferuje software engineerom możliwość zdalnego wykonywania obowiązków, a przynajmniej zatrudnienie hybrydowe (częściowo zdalne, częściowo stacjonarne). Takie rozwiązanie jest mile widziane w całej branży IT, dlatego doceniają je również inżynierowie oprogramowania, którym zależy na maksymalnej swobodzie i elastyczności.
-
jakie są warunki zatrudnienia software engineera?
Software engineer zazwyczaj pracuje w ramach podstawowego czasu pracy. Oznacza to, że wykonuje swoje zadania służbowe przez około 8 godzin dziennie i 40 godzin w ciągu tygodnia, na który składa się przeciętnie 5 dni. Dotyczy to oczywiście pracy na pełny etat. Software engineer pracuje przy tym w standardowych godzinach, choć czasami mogą zdarzyć mu się także nadgodziny, zwłaszcza w przypadku zajmowania się wymagającym projektem. Obowiązki zawodowe wypełnia jednak od poniedziałku do piątku i ma wolne weekendy. Czasami jednak inżynier oprogramowania, tak jak inni specjaliści IT, może mieć elastyczny lub zadaniowy czas pracy. Daje mu to większą swobodę działania.
Jeśli chodzi o formę podpisywanej umowy, software engineer często otrzymuje propozycję zawarcia umowy o pracę. Takie rozwiązanie gwarantuje mu pewność i stałość zatrudnienia, a także różnorodne przywileje przeznaczone dla etatowych pracowników. W wielu firmach możliwe, a nawet preferowane (zarówno przez przedsiębiorstwo, jak i specjalistę) jest także podpisanie kontraktu B2B. W takiej sytuacji software engineer musi jednak prowadzić własną działalność gospodarczą. Jeżeli osiąga wysokie dochody, współpraca w ramach B2B może się mu opłacić.
-
gdzie może pracować software engineer?
Software engineer to specjalista, którego poszukuje wiele firm, dlatego bez trudu powinien znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie. Może on pracować w praktycznie każdym przedsiębiorstwie, które tworzy i rozwija oprogramowanie, a także systemy komputerowe. Poza podmiotami działającymi bezpośrednio w sektorze IT znajdzie zatrudnienie m.in. w instytucjach bankowych i finansowych. Oprócz tego możliwość podjęcia zajęcia zarobkowego oferują m.in. firmy telekomunikacyjne, motoryzacyjne, marketingowe, logistyczne i wiele innych.
-
ścieżka kariery software engineera
Karierę na stanowisku software engineera można rozpocząć od stażu. Dzięki temu istnieje szansa na wykorzystywanie zdobytej już wiedzy w praktyce pod okiem doświadczonych fachowców, a także zdobywanie nowych informacji i umiejętności. Co ważne, pracę w tym zawodzie często rozpoczynają też osoby, które już wcześniej były związane z branżą IT i pracowały, np. jako programiści.
Kolejne szczeble kariery obejmują przejście przez kilka standardowych poziomów stanowisk w sektorze technologii informacyjnej. Można więc objąć kolejno takie posady, jak:
- junior software engineer – młodszy specjalista, który wciąż się uczy i oswaja ze swoim zawodem, dlatego ma ograniczony zakres obowiązków i zajmuje się podstawowymi zadaniami z zakresu inżynierii oprogramowania,
- mid/regular software engineer – specjalista z pewnym stażem pracy na stanowisku, który samodzielnie zajmuje się procesami projektowania, tworzenia, implementowania i testowania oprogramowania,
- senior software engineer – starszy specjalista odznaczający się szerokimi umiejętnościami i dużym doświadczeniem. Często sprawuje pieczę nad pracami innych i odgrywa rolę nauczyciela i mentora młodszych stażem kolegów i koleżanek.
Doświadczony specjalista może także objąć chociażby takie stanowisko jak software engineering manager. Pełni wówczas funkcję kierowniczą – pod jego skrzydłami pracuje zespół inżynierów oprogramowania.
Zobacz też: Praca w IT: wiele ścieżek rozwoju na miarę potrzeb i umiejętności
ile zarabia software engineer?
Software engineer należy do bardzo dobrze opłacanych specjalistów. Poziom zarobków może być jednak różny – wiele zależy od tego, jaką umowę podpisał pracownik i w jakiej firmie się zatrudnił. Liczy się to, w jakim mieście i regionie jest ona zlokalizowana, a także, jaką ma wielkość, w jakiej branży działa i ilu podwładnych zatrudnia. Ponadto na wysokość wynagrodzenia ma wpływ zakres obowiązków software engineera, jego doświadczenie zawodowe, staż pracy i posiadane kompetencje (w tym znajomość konkretnych języków programowania). Warto przy tym podkreślić, że osoby, które wykonują ten zawód, mogą liczyć na wysokie pensje nawet na początku kariery.
Jak prezentują się konkretne liczby? Warto przyjrzeć się przykładowym wynagrodzeniom specjalisty, który zna język Python. Według dostępnych danych rynkowa mediana zarobków software engineera ze względu na rodzaj obejmowanego przez niego stanowiska wygląda wówczas następująco:
- młodszy software engineer – 7410 zł brutto miesięcznie,
- software engineer – 10740 zł brutto miesięcznie,
- starszy software engineer – 15180 zł brutto miesięcznie.
Doświadczeni specjaliści z długim stażem pracy, których zatrudniają duże korporacje, mogą oczywiście liczyć na o wiele więcej. Senior software developerzy nierzadko zarabiają 17 070 zł brutto miesięcznie i więcej.
*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl, styczeń 2024
-
pozafinansowe benefity dla software engineerów
Poza naprawdę atrakcyjnymi warunkami finansowymi przedsiębiorstwa oferują software engineerom szereg dodatkowych udogodnień. Przyjmują one formę benefitów pozapłacowych. To dobry sposób motywowania pracowników IT, a także zachęcania ich do związania przyszłości zawodowej z konkretną firmą.
Wśród typowych na tym stanowisku świadczeń pozapłacowych znajdują się takie popularne benefity, jak kompleksowy pakiet prywatnej opieki medycznej, karnety sportowe, kulturalne i rozrywkowe czy dodatkowe ubezpieczenie. Standardowym w dużej liczbie firm dodatkiem dla software engineerów jest też możliwość skorzystania z repozytorium wiedzy, a także wzięcia udziału w kursach i szkoleniach pozwalających na pogłębianie i zdobywanie nowych umiejętności i kwalifikacji związanych z wykonywanym zawodem. Za dodatkowe udogodnienie wiele przedsiębiorstw uznaje także możliwość zdalnego wykonywania obowiązków oraz dużą swobodę działania i podejmowania decyzji.
co zrobić, aby zostać software engineerem?
Aby pracować jako software engineer, trzeba oczywiście zdobyć stosowną wiedzę i umiejętności. Można to zrobić w procesie formalnego kształcenia. Typową drogą do wykonywania tego zawodu jest więc ukończenie studiów informatycznych. Innym rozwiązaniem jest uzyskanie dyplomu uczelni wyższej z zakresu automatyki, telekomunikacji, matematyki, fizyki lub elektroniki. Mile widziane są też kierunkowe studia podyplomowe na kierunku inżynieria oprogramowania.
Samo wykształcenie to jednak nie wszystko – software engineer przede wszystkim powinien posiadać praktyczne kompetencje, dlatego dobrze, aby szlifował je także we własnym zakresie. Może to robić samodzielnie, korzystając z internetowych materiałów lub brać udział w kursach organizowanych przez jednostki szkoleniowe z zakresu IT.
-
jakie umiejętności są potrzebne w pracy jako software engineer?
Software engineer musi posiadać szereg określonych kompetencji twardych. Wśród nich znajdują się:
- znajomość wybranego języka programowania (a najlepiej kilku) – najpopularniejsze są takie technologie, jak Java, Python, C/C++,
- wiedza na temat frameworków odpowiadających danemu językowi programowania (np. Spring, Django),
- znajomość metod projektowych oraz zasad tworzenia oprogramowania,
- umiejętności związane z testowaniem oprogramowania,
- wiedza z obszaru systemów o charakterze telekomunikacyjnym oraz standardów telekomunikacyjnych,
- znajomość protokołów sieciowych,
- wiedza związana z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa oprogramowania.
Oprócz tego ważna jest umiejętność posługiwania się językiem angielskim – zwłaszcza czytania i rozumienia technicznej dokumentacji.
Warto wiedzieć: Język angielski w pracy najważniejsza kompetencją
-
predyspozycje do pracy jako software engineer
Dobry software engineer musi też wyróżniać się pewnymi cechami. Pożądane predyspozycje to m.in.:
- zdolności z zakresu matematyki,
- kreatywność,
- komunikatywność,
- umiejętność rozwiązywania problemów,
- analityczny umysł,
- głód wiedzy i gotowość do ciągłej nauki,
- cierpliwość,
- systematyczność.
Za sprawą powyższych cech wykonywanie codziennych obowiązków przyjdzie software engineerowi o wiele łatwiej, a także stanie się przyjemniejsze i wydajniejsze.