kim jest specjalista ds. cyberbezpieczeństwa?
Osoby, które dobrze odnajdują się w pracy w dynamicznym środowisku i odznaczają się wyjątkowo rozwiniętymi umiejętnościami technicznymi, powinny pomyśleć o karierze jako specjalista ds. cyberbezpieczeństwa. Taki fachowiec zajmuje się niezwykle ciekawą branżą, która daje duże możliwości rozwoju zawodowego i wręcz wymaga ciągłego uczenia się. Posadę specjalisty od cyberbezpieczeństwa mogą objąć osoby, które już wcześniej pracowały w sektorze IT, a także pracownicy, którzy postanowili się przebranżowić. W obu przypadkach zatrudnienie na takim stanowisku pozwoli nabrać ich karierze rozpędu.
Rozwój technologii, mimo że sam w sobie jest pozytywny, wiąże się też z pewnymi niebezpieczeństwami. Pojawiają się cyberprzestępcy, którzy stanowią poważne i coraz większe zagrożenie dla informacji znajdujących się w systemach informatycznych różnego typu przedsiębiorstw. Firmy zatrudniają więc ekspertów, których zadaniem jest zabezpieczenie danych. Tego rodzaju pracownik wykonuje zawód specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa.
Odpowiada on za szereg złożonych zagadnień. Zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem środków bezpieczeństwa, które mają chronić sieci, systemy, urządzenia oraz użytkowników. Zapobiega w ten sposób cyberatakom ze strony hakerów i działaniu złośliwego oprogramowania. Regularnie przeprowadza również kontrole bezpieczeństwa, co pomaga mu w wykrywaniu potencjalnych zagrożeń i pozwala na bieżące aktualizowanie obecnie stosowanych środków ochrony. Systematycznie opracowuje też nowe rozwiązania pozwalające na jeszcze lepsze zabezpieczenie danych.
Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa musi odznaczać się szeroką wiedzą specjalistyczną dotyczącą m.in. luk w zabezpieczeniach, oceniania poziomu bezpieczeństwa, diagnozowania problemów, implementowania rozwiązań z obszaru cybersecurity, administrowania systemami i urządzeniami. Powinien także na bieżąco ją aktualizować. W cybernetycznym świecie co chwilę pojawiają się nowe, potencjalne zagrożenia, dlatego taki pracownik musi być z nimi na bieżąco, by potrafić im zapobiegać i tworzyć efektywne strategie walki z nimi.
Osoby, które decydują się na karierę specjalisty od cyberbezpieczeństwa, mogą rozwijać się w kierunku wybranej specjalizacji. Po kilku latach doświadczenia zawężają wówczas swoje działania do określonego obszaru. Niektórzy jednak decydują się na pozostanie przy kompleksowym podejściu do pracy w cyberbezpieczeństwie.
aktualne oferty pracyw czym może się specjalizować ekspert ds. cyberbezpieczeństwa?
Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa może wykonywać ogólne obowiązki. Istnieje także szansa na wyspecjalizowanie się i pracę jako np.:
- architekt cyberbezpieczeństwa – taki pracownik odpowiada za projektowanie, utrzymywanie i rozwijanie systemów bezpieczeństwa, których docelowo nie można zhakować. Ocenia ich poziom bezpieczeństwa i podatność na zagrożenia, a także wzmacnia zabezpieczenia chroniące je przed atakami. Odpowiada również za regularne konserwowanie systemów bezpieczeństwa w firmowej sieci IT;
- administrator systemów cyberbezpieczeństwa – to specjalista zajmujący się instalowaniem i implementowaniem zabezpieczających rozwiązań, a także usuwaniem związanych z nimi problemów, gdy takie się pojawią;
- analityk cyberbezpieczeństwa – pracownik tego typu odpowiada m.in. za analizowanie i monitorowanie infrastruktury informatycznej pod kątem potencjalnych zagrożeń. Zajmuje się także opracowywaniem planów awaryjnych i śledzeniem podejrzanych działań zachodzących w systemie;
- audytor cyberbezpieczeństwa – skupia się na ocenianiu wdrożonych systemów bezpieczeństwa. Określa, czy podjęte środki i rozwiązania są skuteczne, efektywne i wystarczające w przypadku pojawienia się potencjalnych zagrożeń i naruszeń.
To oczywiście tylko przykłady specjalizacji. Wybór jednej z nich wpływa na charakter codziennej pracy i wypełniane obowiązki. Może mieć także znaczenie w kwestii wysokości pensji.
co robi specjalista ds. cyberbezpieczeństwa? Podstawowy zakres obowiązków
To, czym zajmuje się specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w codziennej pracy, zależy od firmy, w której jest zatrudniony, a właściwie od profilu jej działalności oraz konkretnych oczekiwań. Typowe obowiązki na tym stanowisku obejmują m.in.:
- zapewnianie bezpieczeństwa na etapach tworzenia oprogramowania – specjalista ds. cyberbezpieczeństwa przygląda się oprogramowaniu, systemom informatycznym oraz sprzętowi komputerowemu, wyszukuje w nich różnego typu luki, a następnie je usuwa przy pomocy m.in. zapór ogniowych wbudowywanych w systemy sieciowe. Na etapach rozwoju poszczególnych elementów oprogramowania rozpoznaje potencjalne zagrożenia i stosuje wobec nich odpowiednie rozwiązania;
- monitorowanie systemów pod kątem podejrzanych działań – pracownik od cyberbezpieczeństwa projektuje różnorodne systemy i rozwiązania obronne, które wysyłają informacje w razie pojawiających się zagrożeń, ataków czy naruszeń. Przykładowo, tworzy on protokoły pozwalające na autoryzowany dostęp do określonych, poufnych danych – oznacza to, że może się do nich dostać jedynie upoważniony do tego personel. Jeżeli dojdzie do próby uzyskania dostępu przez inną osobę, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa otrzyma powiadomienie i będzie mógł podjąć natychmiastową interwencję;
- zgłaszanie incydentów cyberbezpieczeństwa – do specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa należy informowanie o wszelkich nieprawidłowościach, atakach i innych incydentach oraz opracowywanie i zlecanie wdrożenia strategii, które pozwolą na ograniczenie przyszłych zagrożeń. Istotne jest też odpowiednie dokumentowanie wszelkich aktualizacji systemów bezpieczeństwa i wprowadzanie nowych rozwiązań z tego zakresu;
- przeprowadzanie audytów systemów bezpieczeństwa – hakerzy i inny cyberprzestępcy cały czas stosują nowe sposoby ataków i włamań. Coraz trudniej też odpowiednio monitorować ich działania. Z tego względu specjalista ds. cyberbezpieczeństwa musi dbać o regularne audyty bezpieczeństwa informacji. Przeprowadza w tym celu diagnostykę wszelkich zmian, wyszukuje niewykryte wcześniej luki i naruszenia oraz opracowuje metody, które pozwolą na poprawienie poziomu bezpieczeństwa. Regularnie kontroluje też skuteczność i efektywność działania systemów obronnych, a także przygotowuje stosowne raporty, w których zawiera swoje ustalenia i zalecenia co do dalszych działań;
- tworzenie i wdrażanie polityki bezpieczeństwa – do ważnych obowiązków eksperta ds. cyberbezpieczeństwa należy kreowanie kompleksowej polityki bezpieczeństwa informacji, budowanie jej świadomości i nadzorowanie nad jej odpowiednim implementowaniem.
To oczywiście najbardziej ogólne i podstawowe obowiązki specjalisty od cyberbezpieczeństwa. Składa się na nie wiele szczegółowych i złożonych działań. Aby poprawnie je wykonywać, należy odznaczać się bardzo szeroką wiedzą.
Jak wygląda praca specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa?
Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa wykonuje obowiązki o charakterze biurowym. Polegają one przede wszystkim na analizowaniu systemów i identyfikowaniu metod poprawy bezpieczeństwa. Taki ekspert pracuje więc głównie przed ekranem komputera. Korzysta z różnorodnego oprogramowania, urządzeń sieciowych, stacji roboczych, serwerów itp. Swoje zadania wykonuje w siedzibie przedsiębiorstwa, jako członek działu IT. Jeżeli pracuje dla firmy konsultingowej świadczącej usługi innym podmiotom, może czasami wypełniać codzienne zadania w biurze swojego klienta, choć nie zawsze jest to wymagane. W tym zawodzie istnieje także możliwość pracy zdalnej – w całości lub tylko częściowo (tzw. model hybrydowy). Warto wówczas zaaranżować własne biuro wirtualne. Wyjazdy służbowe w tej profesji należą do rzadkości. Mogą jednak zdarzyć się w sytuacji, gdy konieczne jest odwiedzenie klientów firmy.
Praca specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa wykonywana jest samodzielnie. Czasami konieczne okazuje się jednak współdziałanie z zespołem innych ekspertów. Ma to miejsce zwłaszcza w dużych organizacjach oraz przy zabezpieczaniu bardzo złożonych systemów.
Przeczytaj również: Jak zostać kurierem? Wymagania do wykonywania zawodu
warunki zatrudnienia specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa
Specjalista od cyberbezpieczeństwa może liczyć na dogodne warunki zatrudnienia. Pracodawcy często oferują takim pracownikom umowę o pracę. To nie tylko gwarancja stabilności, lecz także szansa na skorzystanie z wszystkich przywilejów przysługujących etatowcom. W tej branży popularne jest również zawieranie umów B2B. Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa musi wówczas być samozatrudniony, czyli prowadzić własną firmę. Zapewnia mu to dużo swobody i elastyczności, a w dodatku może być opłacalne finansowo. Warto przy tym dodać, że wiele przedsiębiorstw wybór formy zatrudnienia pozostawia pracownikom, dostosowując się do ich preferencji.
Czas pracy specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa wynosi przeciętnie 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo. Dotyczy to zatrudnienia na cały etat, co stanowi najpopularniejsze rozwiązanie. Ekspert wykonuje swoje obowiązki w systemie jednozmianowym, często jednak w elastycznych godzinach. Nierzadko musi liczyć się z koniecznością nadgodzin.
Zobacz też: Cechy dobrego kierownika zespołu, które warto mieć
gdzie może zdobyć pracę specjalista ds. cyberbezpieczeństwa?
Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa to bardzo pożądany pracownik na rynku pracy. Bez wątpienia stanowi jeden z kluczowych zawodów przyszłości. Jego przedstawiciele mają przed sobą wiele opcji – możliwe jest zarówno zatrudnienie w kraju, jak i praca za granicą. Oferują ją przedsiębiorstwa z różnych sektorów, prowadzące własny dział IT. Mogą one działać m.in. w branży telekomunikacyjnej, finansowej, elektronicznej i wielu innych. Ponadto specjalista od cyberbezpieczeństwa ma szansę zdobyć posadę w podmiotach informatycznych, również tych outsourcingowych lub zajmujących się konsultingiem. Ponadto zatrudnienie oferują placówki medyczne, szkoły, uczelnie, instytucje rządowe i należące do administracji publicznej oraz służby mundurowe.
Jak wygląda ścieżka kariery eksperta ds. cyberbezpieczeństwa?
Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa ma szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Karierę w branży można rozpocząć od pozycji juniorskiej. Młodszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa wykonuje nieco mniej odpowiedzialne zadania i pozostaje pod nadzorem bardziej doświadczonych osób. Z czasem może objąć posadę samodzielnego eksperta. Po kilku latach pracy w zawodzie ma szansę awansować na stanowisko seniora, czyli starszego specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa.
W swojej pracy taki ekspert może skupiać się na ogólnych obowiązkach lub wybrać jedną ze specjalizacji i rozwijać się jako analityk, audytor bezpieczeństwa, administrator, architekt, tester zabezpieczeń itp. Dzięki zdobywaniu dodatkowych certyfikatów ma także szansę, by awansować na stanowisko managera ds. cyberbezpieczeństwa, a nawet objąć posadę dyrektora bezpieczeństwa informacji.
ile zarabia specjalista od cyberbezpieczeństwa?
Zarobki specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa uważane są za bardzo atrakcyjne. Ich wysokość jest uwarunkowana kilkoma ważnymi czynnikami, przede wszystkim wielkością i rodzajem przedsiębiorstwa, w którym pracuje dana osoba. Znaczenie ma także typ podpisanej z nim umowy. Wreszcie wysokość pensji zależy od specjalizacji danego pracownika oraz jego stopnia w hierarchii zawodowej. Zgodnie z danymi* mediana zarobków specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa wygląda następująco:
- młodszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa dostaje 6260 zł brutto (najlepiej opłacani – 8000 zł brutto wzwyż);
- samodzielny specjalista ds. cyberbezpieczeństwa otrzymuje 8660 zł brutto (najlepiej opłacani – od 11800 zł brutto);
- starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa może liczyć na 13110 zł brutto (najlepiej opłacani – od 17220 zł brutto).
Zarobki ekspertów z branży cybersecurity należą więc do wysokich, zwłaszcza w miarę rozwoju zawodowego. Nawet na początku kariery są jednak satysfakcjonujące – ich wysokość oscyluje wokół średniej krajowej (stan na 2022 rok), a czasem nawet ją przekracza.
* Dane pochodzą z portalu wynagrodzenia.pl ze stycznia 2022 roku.
jak zacząć w branży cyberbezpieczeństwa?
Praca specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa jest odpowiedzialna i wymagająca. Aby ją wykonywać, należy zdobyć stosowne umiejętności i kompetencje. Pomaga w tym posiadanie wykształcenia wyższego. Większość pracodawców preferuje absolwentów takich kierunków studiów jak m.in. informatyka, telekomunikacja, elektronika, bezpieczeństwo systemów informatycznych, matematyka lub kryptologia i cyberbezpieczeństwo. Mile widziane jest też ukończenie studiów podyplomowych.
W praktyce tajników cyberbezpieczeństwa można spróbować nauczyć się samemu. Warto wówczas korzystać z branżowej literatury i materiałów dostępnych w sieci. Dobrym pomysłem jest także zwrócenie uwagi na ofertę szkoleniową. Na rynku dostępne są kursy online i stacjonarne – różnią się one czasem trwania, obszarem przekazywanej wiedzy oraz ceną. Dość łatwo znaleźć coś, co odpowiada potrzebom danej osoby. Ponadto warto zdobywać branżowe certyfikaty, które ułatwiają znalezienie zatrudnienia.
W branży cyberbezpieczeństwa ważne jest także wcześniejsze doświadczenie. Najlepiej wynieść je z pracy w IT. Na tym stanowisku często pracują byli inżynierowie oprogramowania, web developerzy, administratorzy baz danych itp. Osoby, które nie mogą pochwalić się backgroundem informatycznym, mogą pomyśleć o rozpoczęciu przygody z zawodem specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa od stażu. Pod okiem mentora mają szansę na szybki i efektywny rozwój.
Co powinien umieć ekspert ds. cyberbezpieczeństwa?
Specjalista od cyberbezpieczeństwa musi mieć wiedzę i umiejętności z różnych obszarów. Najważniejsze są:
- znajomość języków programowania (np. Python, Java, C++, PHP, C);
- zainteresowanie światem nowych technologii;
- znajomość rozwiązań chmurowych;
- wiedza na temat sztucznej inteligencji (AI) i internetu rzeczy (IoT);
- umiejętności w zakresie uczenia maszynowego (tzw. machine learning);
- kompetencje związane z technologią szyfrowania;
- bardzo dobra znajomość języka angielskiego.
To oczywiście podstawowe umiejętności. Stanowią one fundament w profesji eksperta od cyberbezpieczeństwa.
Czym powinien wyróżniać się specjalista od cyberbezpieczeństwa?
Poza sprecyzowanymi kompetencjami twardymi ekspert ds. cyberbezpieczeństwa powinien mieć zestaw uniwersalnych umiejętności. Wśród nich znajdują się:
- zdolność rozwiązywania problemów – odgrywa ogromną rolę podczas wypełniania codziennych obowiązków. Pracownik musi przy tym być kreatywny i myśleć w innowacyjny sposób, aby radzić sobie nawet ze złożonymi trudnościami;
- predyspozycje i kompetencje techniczne – bez nich praca w branży cyberbezpieczeństwa jest niemożliwa, ponieważ cały ten sektor opiera się na działaniu złożonych technologii;
- dokładność i dbałość o szczegóły – ważna jest czujność oraz umiejętność zauważania nawet najdrobniejszych rzeczy. Znacznie zwiększa to efektywność działań związanych m.in. z wyszukiwaniem luk w systemach komputerowych;
- komunikatywność i umiejętności interpersonalne – są one potrzebne podczas podejmowania współpracy z różnymi ekspertami i specjalistami oraz wspólnego rozwiązywania ważnych kwestii dotyczących cyberbezpieczeństwa. Dodatkowo przydają się, gdy należy wytłumaczyć złożone zagadnienia w nietechniczny sposób pracownikom, którzy nie są biegli w zagadnieniach IT.
Oprócz tego na tym stanowisku przydaje się wytrwałość, cierpliwość i odporność na stres. Ważne są także elastyczność i chęć do ciągłej nauki.