co to jest utrzymanie ruchu?

 

Dział utrzymania ruchu jest bardzo ważnym elementem zwłaszcza większych firm o charakterze produkcyjnym lub technologicznym. Dzięki niemu kluczowe zadania przedsiębiorstwa odbywają się sprawnie i są wykonywane efektywnie. Odpowiada on bowiem za infrastrukturę techniczną danego podmiotu. Zatrudniony w nim technik utrzymania ruchu ma zatem przed sobą szereg różnorodnych obowiązków. Warto wiedzieć, czym zajmuje się na co dzień. Zawód ten może być ciekawy zwłaszcza dla osób z technicznym zacięciem. Zapewnia stabilne zatrudnienie, a także daje satysfakcjonujące perspektywy rozwoju.

W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, co nazywa się utrzymaniem ruchu. Nazwa ta odnosi się do konkretnego działu w przedsiębiorstwie, który odpowiada za zarządzanie, utrzymanie oraz organizowanie pracy maszyn i urządzeń. Funkcjonuje on w firmach o profilu produkcyjnym, a jego głównym celem jest dbałość o właściwy stan techniczny wykorzystywanego w nich sprzętu.

Co do zasady, dział utrzymania ruchu koncentruje się na kilku obszarach odnoszących się do działania maszyn, urządzeń i instalacji. Zajmuje się przede wszystkim czynnościami o charakterze naprawczym, zadaniami organizacyjnymi i technicznymi, a także dokumentowaniem i informatyzowaniem danych.

Dzięki istnieniu działu utrzymania ruchu możliwe jest odpowiednie zadbanie o maszyny i urządzenia oraz sprawienie, że będą one działać najefektywniej, sprawnie produkując konkretne towary przy zachowaniu ich wysokiej jakości. Jego istotą jest bowiem zapewnienie właściwej eksploatacji infrastruktury technicznej danego przedsiębiorstwa. Zyskuje na tym cała firma.

1

kim jest technik utrzymania ruchu?

Ważnym pracownikiem działu utrzymania ruchu jest technik utrzymania ruchu. Taki specjalista musi posiadać odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje oraz umiejętności – zarówno twarde, jak i miękkie. Ma odpowiedzialną rolę w przedsiębiorstwie, dlatego stawia się przed nim konkretne wymagania.

Najogólniej mówiąc, technik utrzymania ruchu jest odpowiedzialny za utrzymywanie sprzętu produkcyjnego (takiego jak maszyny, instalacje i różnego typu urządzenia) w ruchu ciągłym. Oznacza to, że muszą one odpowiednio działać. Ważne przy tym, aby zachowywały wysoką sprawność techniczną, a także funkcjonowały w zgodzie z własnym przeznaczeniem przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa związanych z ich obsługą. Istotne jest także spełnienie wymogów ochrony środowiska naturalnego. Technik utrzymania ruchu powinien więc dążyć do osiągnięcia racjonalnego zużycia energii elektrycznej przez maszyny i urządzenia. Musi skupiać się m.in. na doborze odpowiedniego sprzętu pozwalającego na oszczędności energetyczne.

Obowiązki technika utrzymania ruchu są zatem złożone. Pracownik musi wykonywać je z najwyższą dbałością i uważnością. Jest także zobowiązany do przestrzegania norm i regulacji wynikających z przepisów bezpieczeństwa, m.in. z BHP.

mężczyzna noszący sprzęt ochronny w pracy
mężczyzna noszący sprzęt ochronny w pracy
sprawdź oferty pracy
2

jak wygląda praca jako technik utrzymania ruchu?

Technik utrzymania ruchu zazwyczaj pracuje w pozycji stojącej. Robi to na hali produkcyjnej lub w pomieszczeniu technicznym. Czasami wypełnia swoje obowiązki również na zewnątrz, a więc na wolnym powietrzu. Niekiedy musi je wykonywać, także pozostając na wysokości. Konkretne miejsce pracy i jego charakter zależy od potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Pracownik zatrudniony jako technik utrzymania ruchu jest częścią większego zespołu. Musi więc współpracować z innymi specjalistami. Z uwagi na charakter swoich obowiązków zawsze wykonuje je w formie stacjonarnej. Warto przy tym pamiętać, że w ich ramach łączy typowe zadania związane z pracą fizyczną (praca bezpośrednio z maszynami) oraz te odpowiadające pracy biurowej (tworzenie dokumentacji i raportów).

W codziennej pracy technik utrzymania ruchu używa wielu różnorodnych narzędzi. Wśród nich znajdują się m.in. wkrętak, wkrętarka elektryczna, noże izolowane, klucze: płaskie, nasadowe i imbusowe oraz izolowane i dynamometryczne, sprzęt diagnostyczny (w tym specjalny komputer do diagnozowania), tester do wykrywania poziomu napięcia, miernik uniwersalny, pilniki do metalu i drewna itp. Ponadto technik utrzymania ruchu często korzysta z podnośników oraz ruchomych podestów. Musi być także wyposażony w odpowiednie środki ochronne. Podczas przygotowywania dokumentacji korzysta ze zwykłego komputera lub laptopa.

Please use these images in the context of inclusion projects
Please use these images in the context of inclusion projects
3

ile zarabia technik utrzymania ruchu?

Technik utrzymania ruchu może liczyć na satysfakcjonujące wynagrodzenie. Pensje pracowników na tym stanowisku jednak się od siebie różnią. Wpływa na to kilka czynników. Zarobki technika utrzymania ruchu zależne są m.in. od jego doświadczenia zawodowego, stażu pracy oraz posiadanych umiejętności i uprawnień. Wysokość pensji jest także uwarunkowana typem przedsiębiorstwa, w którym pracuje dana osoba, jego lokalizacją, przedmiotem działalności czy wreszcie liczbą zatrudnianych w nim specjalistów.

Dostępne są jednak dane, które pokazują, jak kształtuje się rynkowa mediana wynagrodzeń w tym zawodzie. Zgodnie z nimi zarobki technika utrzymania ruchu to około 6710 zł brutto miesięcznie. Osoby początkujące zazwyczaj otrzymają nieco niższą pensję. Z kolei dobrze wykwalifikowani pracownicy z długim stażem pracy mogą liczyć na wyższą stawkę. Dane pokazują, że 1/4 techników utrzymania ruchu dostaje co miesiąc ponad 8060 zł brutto.

*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl

Czy technik utrzymania może liczyć na dodatkowe benefity?

Oprócz podstawowego wynagrodzenia niektóre przedsiębiorstwa oferują technikom utrzymania ruchu możliwość otrzymania premii o charakterze miesięcznym, kwartalnym lub rocznym. Co więcej, wiele firm zapewnia pracownikom dostęp do atrakcyjnych benefitów pozapłacowych. Wśród nich przoduje możliwość skorzystania z bezpłatnej, prywatnej opieki zdrowotnej oraz dołączenia do ubezpieczenia na życie. Ponadto technicy utrzymania ruchu często mogą liczyć na karty sportowe, atrakcyjne rabaty na firmowe produkty, paczki na święta czy dostęp do dodatkowych świadczeń socjalnych. Zdarzają się także takie udogodnienia, jak dofinansowanie urlopów i posiłków w zakładowej stołówce, a także bezpłatny dojazd do pracy. Zakres benefitów pozapłacowych zależy oczywiście od decyzji danego przedsiębiorstwa i jego podejścia do pozafinansowego motywowania pracowników.

aktualne oferty pracy
4

jak zostać technikiem utrzymania ruchu?

Aby zostać technikiem utrzymania ruchu, trzeba mieć oczywiście stosowną wiedzę techniczną, a także odpowiednie kompetencje związane z praktycznymi zdolnościami mechanicznymi i elektrycznymi, obsługą elektronarzędzi i konkretnych maszyn, czytaniem i tworzeniem dokumentacji o charakterze technicznym itp. Podstawą jest odpowiednie wykształcenie. Od techników utrzymania ruchu wymaga się ukończenia przynajmniej szkoły branżowej lub średniej o profilu technicznym przekazującej wiedzę przede wszystkim z zakresu elektryki, automatyki, mechaniki lub mechatroniki.

Na tym stanowisku przydatne są także konkretne kwalifikacje. Kluczowe najczęściej okazują się uprawnienia elektryczne SEP do 1kV (najczęściej zdobywają je elektrycy). Dzięki nim możliwe jest wykonywanie prac z obszaru eksploatowania oraz dozoru.

Niektóre firmy wymagają też posiadania tytułu zawodowego, głównie elektryka, mechanika lub mechatronika. Mile widziane są także dodatkowe uprawnienia, np. do obsługi wózków widłowych i ruchomych podestów, a także pozwalające na wykonywanie prac spawalniczych. Pod tym względem wiele zależy jednak od oczekiwań danego przedsiębiorstwa.



Zobacz: Jak uzyskać uprawnienia na wózek widłowy i dlaczego warto to zrobić?

thank you for subscribing to your personalised job alerts.