co to jest utrzymanie ruchu?
Dział utrzymania ruchu jest bardzo ważnym elementem zwłaszcza większych firm o charakterze produkcyjnym lub technologicznym. Dzięki niemu kluczowe zadania przedsiębiorstwa odbywają się sprawnie i są wykonywane efektywnie. Odpowiada on bowiem za infrastrukturę techniczną danego podmiotu. Zatrudniony w nim technik utrzymania ruchu ma zatem przed sobą szereg różnorodnych obowiązków. Warto wiedzieć, czym zajmuje się na co dzień. Zawód ten może być ciekawy zwłaszcza dla osób z technicznym zacięciem. Zapewnia stabilne zatrudnienie, a także daje satysfakcjonujące perspektywy rozwoju.
W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, co nazywa się utrzymaniem ruchu. Nazwa ta odnosi się do konkretnego działu w przedsiębiorstwie, który odpowiada za zarządzanie, utrzymanie oraz organizowanie pracy maszyn i urządzeń. Funkcjonuje on w firmach o profilu produkcyjnym, a jego głównym celem jest dbałość o właściwy stan techniczny wykorzystywanego w nich sprzętu.
Co do zasady, dział utrzymania ruchu koncentruje się na kilku obszarach odnoszących się do działania maszyn, urządzeń i instalacji. Zajmuje się przede wszystkim czynnościami o charakterze naprawczym, zadaniami organizacyjnymi i technicznymi, a także dokumentowaniem i informatyzowaniem danych.
Dzięki istnieniu działu utrzymania ruchu możliwe jest odpowiednie zadbanie o maszyny i urządzenia oraz sprawienie, że będą one działać najefektywniej, sprawnie produkując konkretne towary przy zachowaniu ich wysokiej jakości. Jego istotą jest bowiem zapewnienie właściwej eksploatacji infrastruktury technicznej danego przedsiębiorstwa. Zyskuje na tym cała firma.
kim jest technik utrzymania ruchu?
Ważnym pracownikiem działu utrzymania ruchu jest technik utrzymania ruchu. Taki specjalista musi posiadać odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje oraz umiejętności – zarówno twarde, jak i miękkie. Ma odpowiedzialną rolę w przedsiębiorstwie, dlatego stawia się przed nim konkretne wymagania.
Najogólniej mówiąc, technik utrzymania ruchu jest odpowiedzialny za utrzymywanie sprzętu produkcyjnego (takiego jak maszyny, instalacje i różnego typu urządzenia) w ruchu ciągłym. Oznacza to, że muszą one odpowiednio działać. Ważne przy tym, aby zachowywały wysoką sprawność techniczną, a także funkcjonowały w zgodzie z własnym przeznaczeniem przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa związanych z ich obsługą. Istotne jest także spełnienie wymogów ochrony środowiska naturalnego. Technik utrzymania ruchu powinien więc dążyć do osiągnięcia racjonalnego zużycia energii elektrycznej przez maszyny i urządzenia. Musi skupiać się m.in. na doborze odpowiedniego sprzętu pozwalającego na oszczędności energetyczne.
Obowiązki technika utrzymania ruchu są zatem złożone. Pracownik musi wykonywać je z najwyższą dbałością i uważnością. Jest także zobowiązany do przestrzegania norm i regulacji wynikających z przepisów bezpieczeństwa, m.in. z BHP.
-
co robi technik utrzymania ruchu w swojej pracy? podstawowe obowiązki
Konkretny zakres obowiązków technika utrzymania ruchu zależy od kilku kwestii. Na ilość i rodzaj przypisanych mu zadań wpływ mają oczywiście posiadane przez niego kompetencje i kwalifikacje, a także doświadczenie zawodowe. Do najważniejszych obowiązków technika utrzymania ruchu należą jednak zazwyczaj m.in.:
- monitorowanie poprawności działania maszyn, instalacji i urządzeń,
- organizacja i planowanie prac związanych z przeglądami sprzętu,
- systematyczne robienie przeglądów zgodnie z przygotowanym terminarzem,
- dokonywanie remontów i serwisowanie sprzętu,
- wykrywanie, a następnie usuwanie różnego typu usterek czy awarii,
- stosowanie się do instrukcji serwisowych oraz dokumentacji o charakterze techniczno-ruchowym,
- wymienianie uszkodzonych części maszyn, urządzeń i instalacji,
- sprawdzanie gotowości maszyn i urządzeń do pracy,
- przygotowywanie, uzupełnianie i prowadzenie stosownej dokumentacji (np. dziennika konserwacji i awarii, planu prewencyjnego itp.),
- przeprowadzanie prac o charakterze kontrolnym i pomiarowym, a także wykonywanie okresowych badań,
- przygotowywanie technicznych raportów i przekazywanie ich przełożonym,
- proponowanie rozwiązań, które mają na celu usprawnienie prac,
- przeprowadzanie kontroli bezpieczeństwa,
- nadzorowanie poprawnego działania alarmów bezpieczeństwa,
- dbałość o przestrzeganie zasad BHP, przepisów przeciwpożarowych oraz wewnętrznych regulacji obowiązujących w danym przedsiębiorstwie.
Zadania technika utrzymania ruchu zależą także od wymagań i potrzeb konkretnej firmy. Mogą być nieco inne w różnych przedsiębiorstwach. Zawsze jednak skupiają się na jednym – utrzymaniu infrastruktury technicznej. Dzięki temu firma działa sprawnie i w długofalowej perspektywie może ograniczyć ponoszone przez siebie koszty.
jak wygląda praca jako technik utrzymania ruchu?
Technik utrzymania ruchu zazwyczaj pracuje w pozycji stojącej. Robi to na hali produkcyjnej lub w pomieszczeniu technicznym. Czasami wypełnia swoje obowiązki również na zewnątrz, a więc na wolnym powietrzu. Niekiedy musi je wykonywać, także pozostając na wysokości. Konkretne miejsce pracy i jego charakter zależy od potrzeb danego przedsiębiorstwa.
Pracownik zatrudniony jako technik utrzymania ruchu jest częścią większego zespołu. Musi więc współpracować z innymi specjalistami. Z uwagi na charakter swoich obowiązków zawsze wykonuje je w formie stacjonarnej. Warto przy tym pamiętać, że w ich ramach łączy typowe zadania związane z pracą fizyczną (praca bezpośrednio z maszynami) oraz te odpowiadające pracy biurowej (tworzenie dokumentacji i raportów).
W codziennej pracy technik utrzymania ruchu używa wielu różnorodnych narzędzi. Wśród nich znajdują się m.in. wkrętak, wkrętarka elektryczna, noże izolowane, klucze: płaskie, nasadowe i imbusowe oraz izolowane i dynamometryczne, sprzęt diagnostyczny (w tym specjalny komputer do diagnozowania), tester do wykrywania poziomu napięcia, miernik uniwersalny, pilniki do metalu i drewna itp. Ponadto technik utrzymania ruchu często korzysta z podnośników oraz ruchomych podestów. Musi być także wyposażony w odpowiednie środki ochronne. Podczas przygotowywania dokumentacji korzysta ze zwykłego komputera lub laptopa.
-
warunki pracy technika utrzymania ruchu
Praca technika utrzymania ruchu najczęściej odbywa się w systemie zmianowym. Wymaga zatem odpowiedniej dyspozycyjności i pewnej dozy elastyczności. Pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki zarówno na dwie, jak i na trzy zmiany. Powszechnym rozwiązaniem w przypadku tego zawodu jest także system czterobrygadowy – wprowadzają go firmy, które ze względu na przedmiot swojej działalności muszą działać bez przerwy, 24 godziny na dobę.
Technik utrzymania ruchu często pracuje więc w niestandardowych godzinach – nie tylko w dzień, lecz także popołudniami i w nocy. Jeśli takie są potrzeby przedsiębiorstwa, musi także czasami przychodzić do firmy w weekendy. Za wykonywanie obowiązków zawodowych w porze nocnej oraz w niedziele i święta przysługują mu jednak wyznaczone przepisami dodatki.
Należy bowiem pamiętać, że technik utrzymania ruchu najczęściej zatrudniany jest na podstawie umowy o pracę. Gwarantuje mu to nie tylko wspomniane dodatki do wynagrodzenia za pracę w niestandardowym czasie, lecz także dostęp do wielu świadczeń, płatne urlopy i inne przywileje przeznaczone dla pracowników etatowych. Specjalista ma dzięki temu pewniejszą pozycję na rynku pracy i może zaznać stabilizacji zawodowej.
Warto wiedzieć: Umowa na czas nieokreślony – kiedy przysługuje pracownikowi i jakie są jej zalety?
-
bezpieczeństwo pracy na stanowisku technika utrzymania ruchu
Praca technika utrzymania ruchu nie powinna być niebezpieczna, o ile pracownik dba o to, aby wykonywać swoje obowiązki uważnie i starannie. Jak w przypadku innych zawodów związanych z obsługą i naprawą maszyn i urządzeń, istnieją pewne potencjalne zagrożenia. Ważne więc, aby zawsze wypełniać codzienne zadania w zgodzie z instrukcjami i zaleceniami. Pozwoli to ograniczyć ewentualne ryzyko popełnienia błędu, który może mieć nieprzyjemne konsekwencje.
Technik utrzymania ruchu powinien także bezwzględnie stosować się do przepisów przeciwpożarowych i zasad BHP. Dzięki temu chroni nie tylko siebie, lecz także swoje otoczenie, w tym najbliższych współpracowników.
Warto przy tym zaznaczyć, że praca technika utrzymania ruchu często wymaga wyposażenia się w odpowiednie środki ochronne. Wśród nich mogą znajdować się m.in. specjalny kombinezon i obuwie, kask, okulary ochronne, izolowane narzędzia itp. Tego typu wyposażenie powinien zapewnić pracownikom ich pracodawca.
Przeczytaj również: Odzież ochronna – przepisy BHP w służbie bezpieczeństwa
-
gdzie może pracować technik utrzymania ruchu?
Ze względu na ciągły rozwój przedsiębiorstw zajmujących się produkcją różnorodnych dóbr i towarów technik utrzymania ruchu nie powinien mieć trudności ze znalezieniem stałego zajęcia zarobkowego. Wiele firm zmaga się z niedoborem specjalistów, dlatego pracownicy często są w lepszym położeniu od pracodawców.
Jak łatwo wywnioskować, technik utrzymania ruchu znajdzie zatrudnienie przede wszystkim w firmach produkcyjnych. To jednak nie jest jedyna opcja. Praca może na niego czekać także w firmach o charakterze transportowym, przemysłowym oraz przetwórczym. W praktyce technik utrzymania ruchu znajdzie zajęcie wszędzie tam, gdzie konieczne jest nadzorowanie funkcjonowania urządzeń, instalacji i maszyn. Co ważne, praca dostępna jest zarówno w dużych, międzynarodowych przedsiębiorstwach, jak i mniejszych, lokalnych podmiotach.
-
rozwój kariery na stanowisku technika utrzymania ruchu – czy możliwy jest awans?
Karierę na stanowisku można rozpocząć od odbycia stażu w dziale utrzymania ruchu. To dobry pomysł zwłaszcza dla młodych osób albo tych, które chcą się przebranżowić. Dzięki temu mają szansę rozwinąć swoje umiejętności, oswoić się z pracą w tym zawodzie i dokładnie poznać jej tajniki pod okiem doświadczonych kolegów i koleżanek. Później mogą zdobyć posadę samodzielnego technika utrzymania ruchu.
To oczywiście nie koniec możliwości w tym zawodzie. Po zdobyciu kilkuletniego doświadczenia technik utrzymania ruchu może awansować na stanowisko brygadzisty i odpowiadać za nadzór nad pracą grupy podwładnych.
Jeżeli pracownik jest gotowy do dokształcania się, może także objąć posadę inżyniera utrzymania ruchu. Taki specjalista, w przeciwieństwie do technika, musi mieć jednak ukończone studia wyższe (inżynierskie lub magisterskie), np. z zakresu elektrotechniki, automatyki czy mechatroniki.
Kolejnym szczeblem kariery jest także posada kierownika działu utrzymania ruchu. Takie stanowisko spodoba się tym, którzy poza rozwiniętymi zdolnościami technicznymi czują też powołanie do zarządzania innymi.
Warto również wiedzieć, że technik utrzymania ruchu może rozwijać swoją karierę w kierunku wykonywania pokrewnych zawodów. Jeżeli zdobędzie odpowiednie uprawnienia, ma szansę zająć się zagadnieniami bezpośrednio związanymi z automatyką, mechatroniką, mechaniką itp.
Dowiedz się, jak zdobyć awans zawodowy
ile zarabia technik utrzymania ruchu?
Technik utrzymania ruchu może liczyć na satysfakcjonujące wynagrodzenie. Pensje pracowników na tym stanowisku jednak się od siebie różnią. Wpływa na to kilka czynników. Zarobki technika utrzymania ruchu zależne są m.in. od jego doświadczenia zawodowego, stażu pracy oraz posiadanych umiejętności i uprawnień. Wysokość pensji jest także uwarunkowana typem przedsiębiorstwa, w którym pracuje dana osoba, jego lokalizacją, przedmiotem działalności czy wreszcie liczbą zatrudnianych w nim specjalistów.
Dostępne są jednak dane, które pokazują, jak kształtuje się rynkowa mediana wynagrodzeń w tym zawodzie. Zgodnie z nimi zarobki technika utrzymania ruchu to około 6710 zł brutto miesięcznie. Osoby początkujące zazwyczaj otrzymają nieco niższą pensję. Z kolei dobrze wykwalifikowani pracownicy z długim stażem pracy mogą liczyć na wyższą stawkę. Dane pokazują, że 1/4 techników utrzymania ruchu dostaje co miesiąc ponad 8060 zł brutto.
*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl
Czy technik utrzymania może liczyć na dodatkowe benefity?
Oprócz podstawowego wynagrodzenia niektóre przedsiębiorstwa oferują technikom utrzymania ruchu możliwość otrzymania premii o charakterze miesięcznym, kwartalnym lub rocznym. Co więcej, wiele firm zapewnia pracownikom dostęp do atrakcyjnych benefitów pozapłacowych. Wśród nich przoduje możliwość skorzystania z bezpłatnej, prywatnej opieki zdrowotnej oraz dołączenia do ubezpieczenia na życie. Ponadto technicy utrzymania ruchu często mogą liczyć na karty sportowe, atrakcyjne rabaty na firmowe produkty, paczki na święta czy dostęp do dodatkowych świadczeń socjalnych. Zdarzają się także takie udogodnienia, jak dofinansowanie urlopów i posiłków w zakładowej stołówce, a także bezpłatny dojazd do pracy. Zakres benefitów pozapłacowych zależy oczywiście od decyzji danego przedsiębiorstwa i jego podejścia do pozafinansowego motywowania pracowników.
jak zostać technikiem utrzymania ruchu?
Aby zostać technikiem utrzymania ruchu, trzeba mieć oczywiście stosowną wiedzę techniczną, a także odpowiednie kompetencje związane z praktycznymi zdolnościami mechanicznymi i elektrycznymi, obsługą elektronarzędzi i konkretnych maszyn, czytaniem i tworzeniem dokumentacji o charakterze technicznym itp. Podstawą jest odpowiednie wykształcenie. Od techników utrzymania ruchu wymaga się ukończenia przynajmniej szkoły branżowej lub średniej o profilu technicznym przekazującej wiedzę przede wszystkim z zakresu elektryki, automatyki, mechaniki lub mechatroniki.
Na tym stanowisku przydatne są także konkretne kwalifikacje. Kluczowe najczęściej okazują się uprawnienia elektryczne SEP do 1kV (najczęściej zdobywają je elektrycy). Dzięki nim możliwe jest wykonywanie prac z obszaru eksploatowania oraz dozoru.
Niektóre firmy wymagają też posiadania tytułu zawodowego, głównie elektryka, mechanika lub mechatronika. Mile widziane są także dodatkowe uprawnienia, np. do obsługi wózków widłowych i ruchomych podestów, a także pozwalające na wykonywanie prac spawalniczych. Pod tym względem wiele zależy jednak od oczekiwań danego przedsiębiorstwa.
Zobacz: Jak uzyskać uprawnienia na wózek widłowy i dlaczego warto to zrobić?
-
ważne umiejętności i cechy dobrego technika utrzymania ruchu
Poza konkretnymi kompetencjami związanymi z obsługiwaniem i naprawą maszyn i urządzeń, a także używania konkretnych narzędzi, technik utrzymania ruchu powinien też mieć szereg określonych umiejętności miękkich, a także cech osobowych i predyspozycji. Najważniejsze z nich to:
- zdolności matematyczne,
- logiczne rozumowanie,
- umiejętność analitycznego myślenia,
- wyobraźnia przestrzenna,
- dobra koncentracja i podzielność uwagi,
- bardzo dobra umiejętność planowania,
- zdolność dobrej organizacji pracy własnej,
- duża samodzielność,
- komunikatywność i umiejętność pracy w grupie,
- zdolność identyfikowania i rozwiązywania problemów,
- odpowiedzialność za podejmowane działania,
- elastyczność i umiejętność dostosowywania się do zmieniającej się sytuacji i okoliczności,
- umiejętność racjonalnej oceny pracy swojej i swoich współpracowników,
- chęć do podwyższania swoich kwalifikacji zawodowych,
- precyzja działania,
- zdolności przywódcze i umiejętność zarządzania innymi,
- sumienność i rzetelność.
Dzięki tym cechom technik utrzymania ruchu może wykonywać swój zawód wyjątkowo efektywnie.
-
jakie predyspozycje fizyczne powinien mieć technik utrzymania ruchu?
Nie można zapominać, że praca technika utrzymania ruchu jest w dużej mierze zajęciem fizycznym. W związku z tym wykonująca ją osoba powinna mieć dobrą sprawność ruchową i motoryczną, a także odznaczać się odpowiednią wydolnością organizmu i właściwie działającym układem mięśniowym i kostno-stawowym. Ważne, aby miała też dobry i ostry wzrok oraz słuch, a także odpowiednią koordynację wzrokowo-ruchową. Oprócz tego na tym stanowisku przyda się zmysł równowagi i zręczne ręce.