Architekt IT to jeden z zawodów z branży nowych technologii. Jego przedstawiciele zajmują się zagadnieniami związanymi z projektowaniem, przygotowywaniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych. Profesja ta uznawana jest za bardzo przyszłościową. Architekt IT może też liczyć na satysfakcjonującą pensję.
Branża IT daje szerokie możliwości zatrudnienia. Jedną z jej prężnie rozwijających się gałęzi jest architektura oprogramowania. Stanowi ona ważny element pracy nad systemami informatycznymi. Związanymi z nią kwestiami zajmuje się architekt IT. Osoby obejmujące to stanowisko muszą więc odznaczać się odpowiednią wiedzą i umiejętnościami w zakresie informatyki. Przydadzą im się też konkretne kompetencje miękkie.
Dowiedz się na czym polega praca devops engineera - sprawdź tutaj.
Kim jest architekt IT? Co robi w swojej pracy?
Architekt IT (znany również jako projektant systemów IT) zajmuje się obowiązkami z pogranicza kwestii informatycznych i biznesowych. Jego zadaniem jest nadzorowanie procesu związanego z projektowaniem, a następnie wprowadzaniem systemów IT. W praktyce różne firmy stawiają przed pracownikami nieco inne wymagania. Architekt IT może więc zarówno zajmować się bezpośrednio programowaniem, jak i działać na polu koncepcyjnym, a więc jedynie planować konkretne procesy.
przeczytaj też: predyspozycje zawodowe – przykłady i sposoby ich określenia
Architekt systemów IT dba więc o sprawy związane ze stworzeniem danego projektu. Ustala związaną z nim strategię i elementy wymagające wdrożenia, szuka najlepszych rozwiązań w systemowej architekturze, a także czuwa nad procedurami zapewniającymi bezpieczeństwo. Oprócz tego pełni funkcję łącznika między biznesem a IT. Przede wszystkim pilnuje, aby zespół informatyków dostarczał rozwiązania, które spełniają wymagania oraz oczekiwania partnerów biznesowych i sponsorów.
Jaki jest konkretny zakres obowiązków architekta systemów IT?
Projektant systemów IT może mieć wiele zadań. W zakres jego obowiązków zazwyczaj wchodzi:
- tworzenie architektury oprogramowania w projektach z zakresu software;
- ustalanie wymagań związanych z danym projektem, dotyczących m.in. oprogramowania, infrastruktury czy doboru stosowanych przy jego realizacji technologii;
- monitorowanie kwestii związanych z budżetem danego projektu;
- podejmowanie współpracy z kontrahentami ze świata biznesu;
- przygotowywanie odpowiednich procedur i dokumentów;
- nadzorowanie pracy osób zajmujących się realizacją i wdrażaniem danego projektu;
- szukanie sposobów na rozwój systemów IT.
przeczytaj też: czym zajmuje się Web Developer?
Projektant IT staje więc przed mnóstwem wyzwań. Aby sobie z nimi poradzić, musi wyróżniać się odpowiednimi umiejętnościami.
Jak zostać architektem IT?
Ponieważ praca w branży informatycznej jest dochodowa, wiele osób zastanawia się, jak zostać architektem IT. Pomocne w zdobyciu takiego stanowiska może okazać się ukończenie studiów wyższych z zakresu technologii informacyjnych. Ważne jest też wcześniejsze doświadczenie zawodowe wyniesione z pracy skupionej na tworzeniu i rozwoju oprogramowania.
Projektant systemów IT musi także mieć konkretne kompetencje twarde. Wśród nich, poza zdolnością programowania, warto wymienić m.in. znajomość języka UML, umiejętność obsługi narzędzi projektowych, wiedzę praktyczną z zakresu modelowania biznesowego oraz metodyki zarządzania projektami. Ważne jest też bardzo dobre posługiwanie się angielskim.
Oprócz tego przyszły architekt systemów IT powinien wyróżniać się analitycznym myśleniem, komunikatywnością i umiejętnością pracy w zespole. Na stanowisku przyda mu się także zdolność rozwiązywania problemów i bardzo dobra organizacja.
Ile zarabia architekt IT?
To, ile zarabia architekt IT, zależy oczywiście od jego wiedzy, doświadczenia, a także wielkości, lokalizacji i rodzaju firmy, w której jest zatrudniony. To jednak bardzo dochodowy zawód. Średnie zarobki na stanowisku architekta systemów IT to aż 15000 zł brutto miesięcznie. Najlepsi pracownicy zarabiają ponad 20000 zł brutto.
Mamy oferty pracy w IT
Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.
poznaj nasze oferty pracy