Telemarketer to jedna z profesji związanych ze sprzedażą bezpośrednią. Do jego głównych zadań należy kontakt telefoniczny z obecnymi lub potencjalnymi klientami. Mogą to być zarówno osoby prywatne, jak i firmy (zajmuje się tym tzw. telemarketing B2B). Jak rozpocząć pracę w tym sektorze i czy przynosi ona dobre zarobki?
Telemarketer, czyli inaczej osoba zatrudniona w call center, to zawód, który nie cieszy się dobrą sławą. Pracownikom kojarzy się często ze żmudnym wykonywaniem telefonów i nierzadko nieprzyjemnymi rozmowami, natomiast klientom z uciążliwym i upartym wydzwanianiem. Mimo to na pracę w tej branży wciąż decyduje się wiele osób. Może ona bowiem stanowić szansę na zdobycie doświadczenia, a także często gwarantuje sporą dozę elastyczności.
Kim jest telemarketer i jakie ma obowiązki?
Telemarketing to popularne narzędzie wykorzystywane w marketingu bezpośrednim. Jego celem jest sprzedaż określonych produktów lub usług. Metoda ta opiera się na komunikacji telefonicznej z odbiorcami. Co ważne mogą być nimi nie tylko osoby prywatne, lecz także przedsiębiorstwa. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z telemarketingiem B2C, natomiast w drugim – telemarketingiem B2B.
przeczytaj też: kim jest researcher? zarobki na stanowisku i wymagania
Telemarketer jest więc osobą, która ma za zadanie pozyskiwać i zatrzymywać nowych klientów, a także zachęcać do zakupu dóbr lub usług aktualnych odbiorców oferty danej firmy. Robi to poprzez telefoniczne kontaktowanie się z nimi. Ile telefonów dziennie wykonuje telemarketer? Wiele zależy od konkretnej firmy, a także wydajności danego pracownika. Może to być np. 60–80 rozmów każdego dnia. Co ważne, lista klientów, do których dzwoni, pochodzi najczęściej z bazy przygotowanej przez danego pracodawcę.
Rozmowy prowadzone przez telemarketerów czasami opierają się o przygotowane skrypty, jednak nie zawsze jest to regułą. Bez względu na typ telemarketingu, osoby zatrudnione w tej branży muszą jednak bardzo dobrze znać produkty i usługi oferowane przez firmę, którą reprezentują. W tym celu często jeszcze przed rozpoczęciem pracy przechodzą stosowne szkolenia.
Gdzie może pracować telemarketer?
Telemarketer może znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się sprzedażą bezpośrednią rozmaitych towarów lub usług. Pracowników poszukują m.in. operatorzy sieci komórkowych oraz instytucje finansowe (przede wszystkim banki). Istnieje też chociażby telemarketing e-commerce oraz telemarketing IT.
Najczęściej pracownicy call center pracują w biurze, gdzie są wyposażeni we wszystkie niezbędne do pracy narzędzia. Popularność zaczyna jednak zdobywać też telemarketing z domu. Wymaga on przede wszystkim szybkiego łącza internetowego, komputera lub laptopa oraz słuchawek z mikrofonem i spokojnego miejsca do pracy. Telemarketer zdalny ma takie same obowiązki, co osoba wykonująca swoje zadania w biurze.
Kto może pracować jako telemarketer?
Zawód telemarketera to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą spróbować swoich sił w profesji handlowca i potem dalej rozwijać się w tym kierunku. Wymagania do pracy w call center nie są bowiem wygórowane. Najczęściej wystarczy wykształcenie średnie oraz dobra umiejętność obsługi komputera. Przydatny jest także miły głos i dobra dykcja oraz umiejętność swobodnego wysławiania się. Wielu pracodawców oczekuje wcześniejszego doświadczenia w pracy z klientem, jednak nie zawsze stanowi to warunek konieczny. W pracy telemarketera ważne są jednak pewne cechy oraz predyspozycje.
Jakimi cechami wyróżnia się dobry telemarketer?
Aby zostać dobrym telemarketerem, trzeba być przede wszystkim komunikatywnym oraz wyróżniać się dużą kulturą osobistą i znać podstawowe zasady savoir-vivre prowadzenia rozmów. Ponadto przydatne będą duże zaangażowanie oraz skrupulatność, a także dobra koncentracja. Bardzo ważne mogą się też okazać zdolności z zakresu prowadzenia negocjacji. Nie można również zapomnieć o cierpliwości i odporności na stres – telemarketer w swojej pracy styka się z różnymi, nie zawsze miłymi klientami.
przeczytaj też: copywriter – jak zostać przedstawicielem tego zawodu?
Jakie zarobki przynosi telemarketing w call center?
Pensja telemarketera zależy od jego doświadczenia i zaangażowania, a także rodzaju i wielkości firmy, w której jest zatrudniony. Mediana wynagrodzeń na tym stanowisku wynosi około 3500 zł brutto. Bardzo dobry telemarketer może jednak zarobić około 5000 zł brutto.