ambicje zdefiniowane na nowo.
Globalne badanie Randstad Workmonitor wkracza w trzecią dekadę dokładnie w czasie, gdy na rynku pracy tworzy się nowe ABC zarządzania talentami. A oznacza ambicje - talenty redefiniują znaczenie ambicji, stawiając równowagę między życie zawodowym a prywatnym, elastyczność, wyrównywanie szans i podnoszenie umiejętności w centrum swoich decyzji zawodowych. B oznacza balans - talenty przedkładają rozwój w życiu osobistym nad karierę. C oznacza cechy kreatywne, które powinny wyróżniać dziś managerów i towarzyszyć im w tworzeniu zróżnicowanych ścieżek kariery i modeli pracy dostosowanych do indywidualnych potrzeb talentów.
odkryj najważniejsze trendy 2024.
-
motywacja i ambicje.
Ambicje to coś więcej niż wspinanie się po szczeblach kariery, a motywacja talentów niekoniecznie opiera się na awansach.
Ambicje to coś więcej niż wspinanie się po szczeblach kariery, a motywacja talentów niekoniecznie opiera się na awansach. Dla prawie 2/3 respondentów (60%) życie osobiste jest ważniejsze niż życie zawodowe. Równowaga między tymi elementami na liście priorytetów jest równie wysoko, co wynagrodzenie (93%) i zdecydowanie wyżej niż inne aspekty. Gdy talenty planują swój kolejny krok w karierze, właściwa równowaga jest jeszcze ważniejsza (57%) niż wyższa płaca (55%). Ponad 1/3 badanych nie rozważa progresu w karierze, bo jest zadowolona ze swojej obecnej roli (39%), a długoterminową ambicją większości respondentów jest stabilność. Nie powstrzymuje to jednak talentów od chęci rozwoju swoich umiejętności przyszłości w trakcie szkoleń (72%), szczególnie z obszarów sztucznej inteligencji i IT, które wyraźnie definiują na nowo role zawodowe. Strategie talentowe pracodawców powinny uwzględniać te zmieniające się priorytety i oferować bardziej zindywidualizowane ścieżki rozwoju, które odpowiadają różnym ambicjom ich talentów.
-
elastyczność.
Pracownicy nadal oczekują i poszukują elastyczności, aby móc realizować wszystkie swoje priorytety.
Znaczenie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym znajduje również odzwierciedlenie w skupianiu się pracowników na elastyczności czasu i miejsca wykonywania obowiązków i to pomimo zainicjowanego przez pracodawców trendu powrotu do biur. Wielu pracowników, spodziewając się, że praca zdalna pozostanie z nami na zawsze, w okresie pandemii przystosowało się do trybu życia opartego na pracy z domu, np. przeprowadzając się na przedmieścia. Możliwość pracy zdalnej nie podlega negocjacjom dla blisko 2 na 5 respondentów. Podobna liczba respondentów (37%) rozważyłaby rezygnację z pracy, gdyby została zmuszona do spędzania więcej czasu w biurze. Co ciekawe, potrzeba elastycznego czasu pracy jest nieznacznie ważniejsza dla talentów niż możliwość pracy z domu (41% vs. 37%).
-
równość i zrozumienie.
Talenty preferują pracodawców, którzy podzielają ich poglądy i wartości oraz podejmują działania na rzecz równych szans w miejscu pracy.
Talenty chcą budować relacje z pracodawcami, aby w miejscu pracy móc w pełni sobą. Chcą też współpracowąć z nimi, by działać na rzecz wyrównania szans w miejscu pracy. Ponad 1/3 badanych twierdzi, że nie przyjęłaby pracy, gdyby nie podzielała poglądów kadry kierowniczej (38%). Dla 54% respondentów ważne są wartości pracodawcy oraz działania na rzecz otocznie społecznego. Prawie 2/5 uczestników badania (38%) sprawdza, czy przyszły pracodawca ma zbieżne do nich podejście do kwestii społecznych i środowiskowych.
-
sztuczna inteligencja i kwalifikacje.
Pracownicy nadal traktują priorytetowo rozwój umiejętności przyszłości, szczególnie wobec upowszechniania się sztucznej inteligencji.
Talenty w dalszym ciągu priorytetowo traktują rozwój umiejętności przyszłości, dostrzegając upowszechnianie się sztucznej inteligencji. Pomimo bardziej złożonego podejścia pracowników do rozwoju kariery i ambicji, nadal istnieje zapotrzebowanie na szkolenia i rozwój, zarówno w ramach obecnych ról, jak i w przyszłych krokach zawodowych (72%). Około 1/3 badanych (29%) posunęłaby się nawet do rezygnacji z pracy, która nie zapewnia odpowiednich możliwości uczenia się i rozwoju. Respondenci uważają, że odpowiedzialność za szkolenia i rozwój spoczywa zarówno na nich, jak i na ich pracodawcach, ponownie podkreślając znaczenie partnerstwa przewijające się w badaniu.
to też może cię zainteresować.
zajrzyj do bloga-
18 listopada 2024
wykorzystaj pełen potencjał elastycznych form zatrudnienia.
-
08 lutego 2024
dlaczego pracodawcy powinni stale monitorować sytuację na swoich lokalnych rynkach pracy?
-
11 stycznia 2024
tych umiejętności przywódczych nie zastąpi AI
-
03 stycznia 2024
AI może wywołać falę przekwalifikowywania się pracowników
-
23 listopada 2023
czy AI zagraża miejscom pracy? większość pracowników twierdzi, że technologia przyspiesza rozwój kariery
-
08 listopada 2023
w jaki sposób sztuczna inteligencja zmienia polski rynek pracy?
-
06 grudnia 2024
święta w firmach: jak pracodawcy doceniają swoich pracowników w 2024 roku?
-
04 grudnia 2024
koniec roku z umiarkowanym optymizmem w polskich firmach: 47 proc. planuje podwyżki, 28 proc. chce otworzyć nowe rekrutacje
-
21 listopada 2024
na niedobór kadr: wspieranie wyrównywania szans pracowników z grup defaworyzowanych. czy AI może w tym pomóc?
-
15 października 2024
dla 4 na 10 Polaków oferta pracy byłaby atrakcyjniejsza, gdyby pracodawca wspierał ich dojazd do pracy.
-
11 października 2024
wyrównywanie szans i różnorodność to przyszłość rynku pracy - perspektywy dla Polski.
-
08 października 2024
talenty i rynek pracy w Warszawie – anglojęzyczna publikacja miasta i partnerów