Niezależnie od wielkości firmy lub branży, w której działasz, prawdopodobnie Twoi pracownicy korzystają już z narzędzi sztucznej inteligencji. Narzędzia te z każdym dniem stają się coraz sprawniejsze i mogą zwiększać obecne kompetencje członków zespołu. Jednak wraz z rozpowszechnianiem się tej technologii zwiększają się potencjalne zagrożenia.
Dlatego nadszedł czas, aby Twoja firma jasno określiła swoje stanowisko w sprawie sztucznej inteligencji. Dzięki polityce dotyczącej sztucznej inteligencji, potencjalnie połączonej z zestawem zasad dotyczących sztucznej inteligencji, Twoja firma będzie mogła jasno określić ambicje, zasady i oczekiwania w zakresie wykorzystywania sztucznej inteligencji w organizacji – budując w firmie zaufanie i zapewniając przejrzystość oraz tworząc podstawy do zachowania zgodności z przepisami dotyczącymi sztucznej inteligencji.
Ten artykuł nie stanowi porady prawnej, ale omówimy w nim najważniejsze powody, dla których warto opracować politykę i zestaw zasad dotyczących sztucznej inteligencji w oparciu o nasze doświadczenie w zakresie sztucznej inteligencji i mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię do opracowania ich na potrzeby Twojej firmy.
1. pomoc w zachowaniu zgodności z przepisami.
Obawy o własność intelektualną wzrosły wraz z rozwojem generatywnej sztucznej inteligencji. Skuteczne szkolenia i egzekwowanie postanowień polityki dotyczącej sztucznej inteligencji pomogą ustanowić jasne oczekiwania i uniknąć problemów.
2. zapewniają wspólne zrozumienie technologii
Łatwo jest powiedzieć, że pracownicy powinni korzystać ze sztucznej inteligencji w sposób „odpowiedzialny” lub „dopuszczalny”. Ale co to właściwie oznacza w rzeczywistości? Definicja może się różnić w zależności od osoby korzystającej z narzędzia sztucznej inteligencji, zadania, do którego go używa lub działu, w którym pracuje. Zdefiniowanie tych terminów w dokumencie polityki sprawia, że od samego początku wszyscy tak samo rozumieją te pojęcia.
3. zapewniają, że sztuczna inteligencja jest wykorzystywana zgodnie z wartościami firmy
Większość firm na swojej liście podstawowych wartości uwzględnia takie cechy jak zaufanie, bezpieczeństwo i etyczne zachowanie – z tymi wartościami powinny być zgodne wszystkie inicjatywy związane ze sztuczną inteligencją. Stworzenie i rozpowszechnianie zestawu zasad dotyczących sztucznej inteligencji i uniwersalnej polityki w tym zakresie pomaga kontrolować wykorzystywanie sztucznej inteligencji w organizacji i sprawia, że firma może popierać jej wykorzystanie.
4. mogą one pomóc w pełnym wykorzystaniu potencjału sztucznej inteligencji
Pomimo tych wszystkich słów przestrogi, nowoczesna sztuczna inteligencja jest niezwykle potężnym narzędziem, który można skutecznie wykorzystywać w prawie wszystkich obszarach działalności firmy – od marketingu po badania i rozwój. Wdrożenie jej wraz z efektywnymi szkoleniami, polityką lub zestawem zasad dotyczących sztucznej inteligencji może pomóc w pełni wykorzystać potencjał technologii, a jednocześnie zmniejszyć ryzyko niewłaściwego użycia.
5. mogą one pomóc w utrzymaniu reputacji
Media uwielbiają historie o błędach sztucznej inteligencji – np. historia prawniczki, która zawarła w dokumentach prawnych przedłożonych kanadyjskiemu sądowi całkowicie fikcyjne sprawy, ponieważ wyszukiwała je za pomocą popularnego narzędzia sztucznej inteligencji. Takie błędy mogą poważnie zaszkodzić reputacji firmy. Sama polityka nie zapobiegnie wszystkim przypadkom niewłaściwego wykorzystania sztucznej inteligencji, ale jeśli zostanie wdrożona wraz z odpowiednimi szkoleniami, może zwiększyć wiedzę na temat zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją i ustanowić proces ograniczania ryzyka – na przykład można uniknąć ryzyka dzięki zawarciu w polityce wymogu, aby sugestie generowane przez sztuczną inteligencję były dokładnie sprawdzane przez człowieka.
6. zwiększają pewność siebie pracowników
Sztuczna inteligencja nie jest nową technologią, ale narzędzia sztucznej inteligencji nigdy nie były tak sprawne i przyjazne dla użytkownika jak obecnie. Teraz sztuczna inteligencja wciąż się rozwija, a wielu profesjonalistów chce dowiedzieć się więcej o tym, jak te narzędzia mogą pomóc im w pracy. Określając swoje zasady i granice w oficjalnym dokumencie, możesz dać im solidne podstawy i odwagę, aby mogli zacząć eksperymentować w wyznaczonych przez firmę granicach.
7. poszerzą one wiedzę na temat sztucznej inteligencji
Stworzenie skutecznej polityki będzie wymagało analizy potencjalnego ryzyka prawnego, wyzwań związanych z danymi i problemów etycznych, jakie stwarza wykorzystanie sztucznej inteligencji. W trakcie tego procesu dowiesz się, co sztuczna inteligencja naprawdę oznacza dla Twojej firmy – a Ty i Twoi pracownicy staniecie się w rezultacie lepszymi, bardziej efektywnymi użytkownikami sztucznej inteligencji.
8. wzmacniają markę pracodawcy
Pomimo jej globalnego wpływu, wiele dużych firm wciąż nie wypowiada się na temat swojego podejścia do sztucznej inteligencji. Ale podążając za przykładem Randstad i dzieląc się z innymi swoimi zasadami dotyczącymi sztucznej inteligencji pokażesz pracownikom i potencjalnym kandydatom, że jesteś nowoczesną, wyznaczającą standardy firmą, która szybko dostosowuje się do otaczającego ją świata – to pozytywna cecha każdego pracodawcy.
9. mogą one pomóc w przygotowaniu się na przyszłość sztucznej inteligencji
Obecnie każdy zdaje sobie sprawę ze znaczenia ochrony prywatności, a wszystkie firmy, do których ma zastosowanie RODO, muszą wdrożyć politykę prywatności. Można racjonalnie przyjąć, że w przyszłości firmy mogą również potrzebować polityki dotyczących sztucznej inteligencji obejmujących ich klientów, dostawców, pracowników i inne osoby. Rzeczywistość ta może wydawać się odległa, ale podjęcie obecnie działań w celu zapewnienia zgodności z przepisami w zakresie sztucznej inteligencji zapewni ci silniejszą pozycję w przyszłości.
10. przyczyniają się one do tworzenia kultury odpowiedzialnego korzystania ze sztucznej inteligencji
Odpowiedzialne korzystanie ze sztucznej inteligencji oznacza wdrażanie jej w etyczny, pozytywny sposób, który przynosi korzyści pracownikom i zwiększa ich istniejące możliwości – zamiast całkowicie ich zastępować. Twórcy narzędzi sztucznej inteligencji i największe firmy, które z nich korzystają, coraz bardziej koncentrują się na odpowiedzialnym korzystaniu ze sztucznej inteligencji, aby uzyskać korzyści płynące ze sztucznej inteligencji, przy jednoczesnym zminimalizowaniu jej potencjalnych wad.
Zadanie stworzenia własnych zasad lub polityki w zakresie sztucznej inteligencji jest stosunkowo łatwe w porównaniu do budowania w firmie kultury odpowiedzialnego korzystania ze sztucznej inteligencji. Jednakże, gdy ta kultura już będzie panować, zasady i polityka mogą stanowić punkt odniesienia, w którym pracownicy mogą szukać odpowiedzi.
Aby rozpocząć, pobierz nasz schemat, aby poznać przypadki odpowiedzialnego wykorzystywania sztucznej inteligencji w swojej firmie. Jeśli ten temat jest dla Ciebie nowy, możesz skorzystać z listy pytań typu „tak lub nie”, które pomogą Ci zrozumieć, czy dany przypadek użycia sztucznej inteligencji jest odpowiedzialny; schemat zawiera również wskazówki, jak sprawić, by sztuczna inteligencja była w Twojej firmie wykorzystywana w sposób bardziej etyczny i skuteczny.